У Белграді тривають протести – на вулиці вийшли десятки тисяч людей

Поділитися
Спостерігачі за виборами засудили фальсифікації та маніпуляції під час голосування 17 грудня.

Десятки тисяч людей зібралися в центрі Белграда в суботу на одній із найбільших акцій протесту з часів сербських виборів два тижні тому, об’єднавшись у своїх звинуваченнях у фальсифікації голосування та закликаючи ЄС серйозно звернути увагу на події, що розгортаються в країні, повідомляє Politico.

«Я хочу запросити наших друзів з Європи звернути більше уваги на те, що тут відбувається», — сказав Срджан Цвіїч, член Белградського центру політики безпеки, який спостерігав за виборами 17 грудня.

Він засудив той факт, що президент Сербії Александар Вучич, який часто хвалиться своїми близькими стосунками з офіційними особами ЄС і Заходу, просуває європейські цінності та «вивішує прапори ЄС», лише коли офіційні особи з Брюсселя та іноземні високопоставлені особи відвідують країну.

Вучич протягом багатьох років вміло балансував між Заходом і Росією, часто звертаючись до останньої, щоб зміцнити підтримку націоналістів. Російський посол Олександр Боцан-Харченко публічно підтримав неперевірене твердження Вучича про те, що протестами керують зовнішні сили — цей наратив часто використовує президент Росії Владімір Путін, коли стикається з інакомисленням.

Правляча партія Сербії та проурядові ЗМІ зневажливо порівняли протести з повстанням на Майдані в Києві.

«Підтримка ЄС, можливо, ослабла, але це зрозуміло, тому що наші друзі з Брюсселя недостатньо критикують уряд Александра Вучича», — сказав Цвіїч, тримаючи вицвілий європейський прапор із 90-х років, коли він і його сім’я протестували проти Слободана Мілошевича.

Останні події в країні нагадують протестні рухи під час розпаду колишньої Югославії. Як і зараз, протестувальники різного віку, очолювані молодшим поколінням, виходили на вулиці, щоб протистояти знищенню свобод за правління Мілошевича, періоду, позначеного кривавими конфліктами в сусідніх країнах.

Суботня демонстрація проходила в тому самому місці, де проходила більшість протестів у 90-х роках.

Як місцеві, так і міжнародні організації, включаючи спостерігачів ОБСЄ та Європейського парламенту, засудили фальсифікації та маніпуляції під час голосування 17 грудня.

Актриса Світлана Бойкович, член безпартійної коаліції ProGlas або ProVote, яка заохочувала участь у виборах, пристрасно зачитувала звіти, що надходили з усієї країни, в яких докладно описувалась тактика, застосована під час виборів. Список включає випадки, коли хворих на рак, які очікують трансплантації, маніпулювали для підтримки правлячої партії в обмін на просування в списку донорів; громадян похилого віку спокушали грошовими стимулами змінити місце проживання; та померлих громадян, які знову з'являлися в списках виборців.

Починаючи з понеділка після виборів, щоденні протести розгортаються перед ключовими установами, включаючи мерію Белграда та Центральну виборчу комісію. Суботній мітинг відзначив 13-ту демонстрацію поспіль, з помітним інцидентом 24 грудня, коли поліція відповіла значною силою після того, як невелика група розбила передні вікна міської ради Белграда.

Опозиційного політика Марініку Тепіч, яка голодувала після виборів, довелося підняти на сцену через її слабкий стан, а з динаміків вибухнула пісня Pink Floyd «Another Brick in the Wall».

«Ці вибори потрібно скасувати», — сказала Тепіч, вибачившись за те, що не може сказати більше. Після появи її перевели в лікарню через погіршення стану здоров'я.

Напередодні акції протесту студентські організації організували цілодобову блокаду ключового перехрестя столиці, перекривши доступ до міністерств закордонних справ і оборони.

Студенти розташувалися на ніч у близько 20 наметах, проводячи час за навчанням, розгадуванням кросвордів і грою в шахи. Вони також організували панельні лекції, зокрема про те, що робити, якщо їх заарештує поліція.

Емілія Міленкович, одна з провідних студентських діячок, заявила, що її покоління глибоко розчароване занепадом демократичних норм, спричиненим маніпуляціями на виборах.

«Це розчарування перетворилося на лють. Ми розлючені тим, що наші вибори були вкрадені, нашими голосами маніпулювали, тому що нашу волю знову і знову підтасовували», – сказала вона. «Демократичний виборчий процес – це абсолютний мінімум.»

Нагадаємо, протести у Сербії тривають вже майже два тижні. Вибори до парламенту та місцевих рад країні відбулися 17 грудня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі