Туск взявся за «зачистку» державних медіа від лояльних минулому уряду Польщі керівників

Поділитися
Туск взявся за «зачистку» державних медіа від лояльних минулому уряду Польщі керівників © EPA-EFE/Kalbar POLAND OUT
«Пристебніть ремені безпеки», попередив новий прем’єр 

20 грудня новий уряд Польщі, який очолив Дональд Туск, зробив крок до того, щоб перехопити контроль над державним телебаченням, радіо та інформаційними агентствами країни, лояльними до партії «Право і Справедливість» (PiS), яка втратила владу після парламентських виборів 15 жовтня.

Це частина ширшої кадрової революції, яка передбачає створення новим парламентом спеціальних комісій для розслідування дій колишнього уряду, який перебував при владі з 2015 по 2023 рік. Державні корпорації, більшістю з яких керують лоялісти PiS, готуються до чистки. 19 грудня Туск призначив нових керівників головних розвідувальних та безпекових відомств, які були звинувачені у підтримці PiS та шпигунстві за опонентами партії, зазначає POLITICO.

«Пристебніть ремені безпеки», – попередив Туск.

Громадське телебачення TVP, Польське радіо та Польське агентство преси (PAP) стали об'єктами жорсткого політичного контролю невдовзі після приходу PiS до влади у 2015 році, що призвело до падіння Польщі у світових рейтингах свободи ЗМІ. Висвітлення подій було сильно зміщене в бік уряду, що, на думку спостерігачів за виборами, значною мірою сприяло PiS, а також президенту Анджею Дуді, і допомогло змінити результати парламентських виборів 2019 року та президентських виборів 2020 року.

Державні ЗМІ рішуче підтримували PiS і під час цьогорічної парламентської виборчої кампанії. Уряд PiS витратив понад 2 мільярди злотих (465 мільйонів євро) на TVP цього року і понад 7 мільярдів з 2017 по 2022 рік.

Це зробило відновлення контролю над цими інституціями ключовим пріоритетом для Туска та його коаліційного уряду напередодні місцевих виборів весною та європейських виборів у червні 2024 року.

Вранці 20 грудня міністр культури Бартломей Сенкевич звільнив керівників TVP, Польського радіо та PAP. У міністерстві пояснили це «здійсненням прав власності від імені Державної скарбниці, яка володіє 100% акцій» державних медіакомпаній. 

«Міністр призначив нові наглядові ради для згаданих компаній, які, в свою чергу, призначили нові правління», – йдеться в заяві міністерства.

Новопризначеним посадовцям заблокували вхід до будівель зазначених ЗМІ та викликали поліцію.

EPA-EFE/Kalbar POLAND OUT

Депутати від PiS із люттю зустріли рішення нового уряду, а дехто з них оселився в штаб-квартирі TVP у Варшаві, намагаючись заблокувати зміни в управлінні. До них приєднався Ярослав Качинський, лідер PiS і фактичний правитель Польщі з 2015 року до цьогорічних загальних виборів.

«Це захист демократії. У кожній демократії повинні бути сильні антиурядові ЗМІ», – сказав Качинський.

Стосунки Києва і Варшави останнім часом настільки ускладнилися, що багато хто вже відверто заговорив про кризу в україно-польських відносинах. Але Польща, яка надала Україні безпрецедентну підтримку і допомогу після широкомасштабного вторгнення росії, залишається нашим близьким і дуже важливим партнером. Чому в Києві так уважно слідкували за польською «прем’єріадою» пояснює Олександр Шевченко у статті «Чого очікувати Україні від нового уряду Туска в Польщі?» на ZN.UA. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі