20 грудня новий уряд Польщі, який очолив Дональд Туск, зробив крок до того, щоб перехопити контроль над державним телебаченням, радіо та інформаційними агентствами країни, лояльними до партії «Право і Справедливість» (PiS), яка втратила владу після парламентських виборів 15 жовтня.
Це частина ширшої кадрової революції, яка передбачає створення новим парламентом спеціальних комісій для розслідування дій колишнього уряду, який перебував при владі з 2015 по 2023 рік. Державні корпорації, більшістю з яких керують лоялісти PiS, готуються до чистки. 19 грудня Туск призначив нових керівників головних розвідувальних та безпекових відомств, які були звинувачені у підтримці PiS та шпигунстві за опонентами партії, зазначає POLITICO.
«Пристебніть ремені безпеки», – попередив Туск.
Громадське телебачення TVP, Польське радіо та Польське агентство преси (PAP) стали об'єктами жорсткого політичного контролю невдовзі після приходу PiS до влади у 2015 році, що призвело до падіння Польщі у світових рейтингах свободи ЗМІ. Висвітлення подій було сильно зміщене в бік уряду, що, на думку спостерігачів за виборами, значною мірою сприяло PiS, а також президенту Анджею Дуді, і допомогло змінити результати парламентських виборів 2019 року та президентських виборів 2020 року.
Державні ЗМІ рішуче підтримували PiS і під час цьогорічної парламентської виборчої кампанії. Уряд PiS витратив понад 2 мільярди злотих (465 мільйонів євро) на TVP цього року і понад 7 мільярдів з 2017 по 2022 рік.
Це зробило відновлення контролю над цими інституціями ключовим пріоритетом для Туска та його коаліційного уряду напередодні місцевих виборів весною та європейських виборів у червні 2024 року.
Вранці 20 грудня міністр культури Бартломей Сенкевич звільнив керівників TVP, Польського радіо та PAP. У міністерстві пояснили це «здійсненням прав власності від імені Державної скарбниці, яка володіє 100% акцій» державних медіакомпаній.
«Міністр призначив нові наглядові ради для згаданих компаній, які, в свою чергу, призначили нові правління», – йдеться в заяві міністерства.
Новопризначеним посадовцям заблокували вхід до будівель зазначених ЗМІ та викликали поліцію.
Депутати від PiS із люттю зустріли рішення нового уряду, а дехто з них оселився в штаб-квартирі TVP у Варшаві, намагаючись заблокувати зміни в управлінні. До них приєднався Ярослав Качинський, лідер PiS і фактичний правитель Польщі з 2015 року до цьогорічних загальних виборів.
«Це захист демократії. У кожній демократії повинні бути сильні антиурядові ЗМІ», – сказав Качинський.
Стосунки Києва і Варшави останнім часом настільки ускладнилися, що багато хто вже відверто заговорив про кризу в україно-польських відносинах. Але Польща, яка надала Україні безпрецедентну підтримку і допомогу після широкомасштабного вторгнення росії, залишається нашим близьким і дуже важливим партнером. Чому в Києві так уважно слідкували за польською «прем’єріадою» пояснює Олександр Шевченко у статті «Чого очікувати Україні від нового уряду Туска в Польщі?» на ZN.UA.