Туреччина все ще може ратифікувати заявку Швеції в НАТО до саміту – Столтенберг

Поділитися
Туреччина все ще може ратифікувати заявку Швеції в НАТО до саміту – Столтенберг © NATO/Flickr
За словами генсека НАТО, така можливість може з’явитись після виборів у Туреччині.

Швеція все ще може стати членом НАТО до літа, заявив глава НАТО Єнс Столтенберг виданню Politico, додаючи, що шанс може з’явитись у країни після травневих президентських виборів у Туреччині.

«Моєю метою залишається те, щоб після виборів у Туреччині, але до саміту у Вільнюсі, ми також могли отримати ратифікацію для Швеції», — сказав генеральний секретар, маючи на увазі на щорічну зустріч альянсу 11 липня.

При цьому він жодним чином не натякнув, чи для цього потрібна буде зміна уряду в Анкарі, однак підкреслив, що рішення в кінцевому рахунку за Туреччиною.

«Ми говоримо про суверенні національні парламенти, і, звісно, я не можу дати жодних гарантій від їхнього імені», — сказав Столтенберг, нагадавши також, що заявку Швеції не ратифікувала ще Угорщина.  

Столтенберг підкреслив, що, на його думку, Стокгольм зробив свій внесок у відповідь на занепокоєння Анкари.

«Швеція виконала свої зобов’язання згідно з узгодженим тристороннім меморандумом», — сказав він, посилаючись на угоду, яку Анкара уклала з Гельсінкі та Стокгольмом, яка стимулювала зміни політики в обох країнах.

«Були важкі переговори, але Швеція довела, що вона посилює співпрацю з Туреччиною, бореться з тероризмом, обмінюється більшою кількістю розвідданих, інформацією — і немає жодних обмежень на експорт зброї зі Швеції до Туреччини», - додав він.

За його словами ратифікація заявки Фінляндією «демонструє, що двері НАТО залишаються відкритими», а президент Росії Владімір Путін отримав «навіть протилежне тому, чого хотів — і Фінляндія зробить НАТО сильнішою».

Столтенберг зазначив, що хоча Швеція ще не є членом альянсу, вона не одна.

«Швеція перебуває в зовсім іншій ситуації, і тепер вона набагато безпечніша, ніж до того, як вони подали заявку», — сказав він, зазначивши, що альянс посилив свою присутність у регіоні, а деякі союзники надали Швеції гарантії безпеки.

«Я докладу всіх зусиль, щоб ратифікувати заявку Швеції якнайшвидше», — сказав Столтенберг та додав, що «неможливо уявити, що НАТО не буде реагувати, якщо виникне якась військова загроза».

Швеція та Фінляндія минулого року подали заявку на приєднання до НАТО. Це сталося після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але підтримати заявки повинні всі 30 членів НАТО. Швеція зіткнулася з запереченнями з боку Туреччини через надання притулку особам, яких Анкара вважає членами терористичних груп.

Також на разі ратифікувати угоду про нових членів альянсу відмовляється Угорщина. Зокрема 27 березня парламент Угорщини схвалив заявку Фінляндії на вступ до НАТО, однак дата ратифікації Швеції поки невідома.

Шведський парламент 22 березня проголосував за вступ країни до Північноатлантичного альянсу, затвердивши це рішення остаточно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі