POLITICO: Економіки Європи мають хвилюватися — найпотужніша країна блоку скотилася у рецесію

Поділитися
POLITICO: Економіки Європи мають хвилюватися — найпотужніша країна блоку скотилася у рецесію © rosalux.rs
Ця країна має всі шанси зіштовхнути в стагнацію всіх інших.

Не так давно Німеччина була європейською потугою: заможна, процвітаюча, політично сильна. Але могутність відійшла. І неважко зрозуміти, чому це викликає хвилювання у решти єврозони. Зрештою, якщо найбільша економіка ЄС спаде, вона має всі шанси потягнути за собою усіх інших, пише POLITICO.

На Німеччину припадає майже 30 відсотків економічного виробництва блоку. Це найбільший торговельний партнер понад половини з 27 країн ЄС. У політичному плані це також давало Берліну широкий простір для дій у Європейському Союзі.

Але дані в четвер, які показали, що Німеччина впала в рецесію, не з'явилися зненацька. Вона вже була однією із останніх у Європі, хто повернувся до допандемійного рівня. Остання оцінка зростання в першому кварталі показала, що німецька економіка скоротилася на 0,3 відсотка. Це відбулося після скорочення на 0,5 відсотка в четвертому кварталі 2022 року. Останні дані щодо єврозони в цілому свідчать про незначне зростання валютного блоку на 0,1 відсотка.

Високі ціни через війну в Україні vs стан після падіння Берлінської стіни 

Аналітики пояснюють останнє падіння поєднанням високих цін на енергоносії, спричинених війною Росії в Україні, та очевидними структурними недоліками економічної основи країни, які коаліційний уряд після Ангели Меркель намагався виправити.

Німеччина була відома як "хвора економіка Європи" наприкінці 1990-х і на початку 2000-х років, коли вона боролася з ціною возз’єднання після падіння Берлінської стіни. Але вона зміцнилася, і до того часу, як інші країни єврозони, такі як Греція, Італія і Португалія, зіткнулися з величезним боргом і занепокоєнням щодо самого існування євровалюти на початку останнього десятиліття, Німеччина могла диктувати умови свого порятунку з позиції сили – і використовувати власний економічний успіх, щоб економічно підтягнути блок.

Але часи змінилися, навіть якщо Олаф Шольц, який є канцлером Німеччини з грудня 2021 року, намагається виглядати сміливо. Економічні перспективи були "дуже хорошими", сказав він на пресконференції в четвер. «Ми розв’яжемо виклики, які стоять перед нами», – сказав він.

Але немає сумніву, що економічні труднощі лише посилять напруженість між трьома партнерами по правлячій коаліції в Берліні, які вже сперечаються щодо бюджету та кліматичної політики.

Це, своєю чергою, ризикує відвернути зусилля від ефективної політичної відповіді: лише половина німців вірить, що правляча урядова коаліція протримається до кінця свого законодавчого періоду восени 2025 року. Це показало соціологічне опитування Forsa, опубліковане мовниками ntv/RTL у четвер.

Відчуття реальності

 «Оптимізм на початку року, схоже, поступився місцем більшому відчуттю реальності», – сказав економіст ING Bank Карстен Бжескі, вказуючи на зниження купівельної спроможності, скорочення портфелів промислових замовлень, а також очікуване затягування жорсткості монетарної політики та слабшого зростання США. «Окрім цих циклічних факторів, триваюча війна в Україні, демографічні зміни та поточний енергетичний перехід структурно обтяжать економіку Німеччини найближчими роками».

Незважаючи на те, що м’яка зима означала, що Німеччині, яка сильно залежала від російського імпорту енергоресурсів, вдалось уникнути найгіршого сценарію нестачі газу, який змусив би повністю зупинити заводи, перспективи виглядають невтішними.

Навіть перед переглядом у бік зниження очікувалося, що Німеччина буде гальмувати загальні економічні перспективи регіону. Весняні економічні прогнози Європейської комісії свідчать про зростання Німеччини на рівні 0,2 відсотка цього року та 1,4 відсотка наступного року, порівняно із середніми показниками для єврозони 1,1 відсотка та 1,6 відсотка, відповідно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі