Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який йде у відставку, щоб стати наступним генеральним секретарем НАТО, поставив собі посередню оцінку за підсумками 14-річного перебування на посаді.
Рютте назвав помилки, які заплямували його прем'єрство, зокрема видобуток газу в північній провінції Гронінген, що спричинив землетрус, скандал із виплатою допомоги по догляду за дитиною, коли одержувачів допомоги помилково звинуватили в шахрайстві, і загострення житлової кризи в Нідерландах, пише Politico.
"6, можливо, 6,5, ‒ зазначив політик, коли його попросили оцінити його прем'єрство. ‒ Отже, задовільна оцінка, але не дуже висока".
Рютте залишає голландську політику, щоб стати генеральним секретарем НАТО і змінить на цій посаді Єнса Столтенберга на початку жовтня.
За словами Рютте, президент США Джо Байден попросив його взяти участь у перегонах за посаду очільника військового альянсу на початку 2023 року після того, як посадовець відвідав Білий дім.
"Через кілька днів Байден зателефонував і сказав, що Столтенберг йде, і ми вважаємо, що ви повинні зайняти його місце. Тоді мені довелося сказати "ні", бо я щойно сформував новий кабінет міністрів", ‒ зауважив посадовець.
Але розпад його коаліційного уряду в липні 2023 року через суперечку щодо міграційної політики змусив Рютте "подумати ще раз", сказав він.
Попри визнані ним самим недоліки, Рютте говорив про свої лідерські якості, готуючись очолити НАТО.
"Я показав, що здатен об'єднати людей і зробити так, щоб вони не сперечались цілими днями. А для такої роботи, як ця, потрібно також мати не надто велике его", ‒ підсумував він.
Нагадаємо, Марк Рютте є прихильником України. Зокрема, його уряд є одним із чільних членів «повітряної коаліції» із постачання Україні винищувачів F-16 та навчання пілотів.
Водночас Politico пише, що на посаді генсека НАТО Рютте чекають щонайменше п’ять серйозних проблем, серед яких збереження підтримки союзників у боротьбі України проти російського вторгнення, не допускаючи при цьому прямого втягування НАТО у війну з Росією, можливе повернення до Білого дому скептика НАТО Дональда Трампа, нестача фінансів й систем протиповітряної оборони тощо.