Рейтинг президента Франції Еммануеля Макрона впав до найнижчого рівня за останні три місяці, що дало поштовх ультраправій партії Марін Ле Пен "Національне об'єднання" напередодні парламентських виборів. Про це повідомляє Bloomberg.
Підтримка Макрона впала на шість пунктів до 36%, що є найгіршим показником з березня, згідно з опитуванням Toluna-Harris Interactive для LCI TV, результати якого були опубліковані в п'ятницю, 28 червня.
Окремі опитування показують, що "Національне об'єднання" стане найбільшою групою в нижній палаті парламенту. Опитування Bloomberg прогнозує, що ультраправа партія здобуде 36,2% підтримки на голосуванні в неділю, 29 червня. Альянс лівих під назвою "Новий народний фронт" може отримати 28,3%, а центристська група Макрона - 20,4%, згідно з прогнозом.
Вибори у Франції проходять у два тури, що ускладнює прогнози щодо місць у парламенті. Хоча опитування здебільшого вказували на те, що партія Ле Пен не зможе отримати 289 місць у парламенті, необхідних для формування абсолютної більшості, опитування 2 004 дорослих, проведене компанією Elabe, свідчить, що вона може отримати 260-295 місць.
Вже зараз виникає напруженість навколо того, хто контролюватиме певні сфери політики після виборів. Макрон і Ле Пен почали обмінюватися критикою щодо того, хто має право призначати чиновників на інституційні посади в Брюсселі та хто приймає рішення щодо оборонної політики. Зокрема, попри те, що в тексті Конституції Франції головнокомандувачем армії названо президента, а Ле Пен підтримала законодавство Макрона про військове фінансування на 2024-2030 роки, якщо "Національне об'єднання" отримає більшість, то партія може вплинути на нещодавні рішення щодо допомоги Україні, в тому числі шляхом переговорів про бюджет.
Ле Пен і формальний лідер “Національного об'єднання” Жордан Барделла, який казав, що погодиться стати прем'єром лише після того, як його партія отримає абсолютну більшість голосів, обидва заявляли, що підтримують Україну у боротьбі з агресією РФ. Але, на відміну від Макрона, вони виступають проти відправки військових і передачі далекобійної зброї Україні.
Після того, як Ле Пен заявила, що статус "головнокомандувача армії", наданий президенту Конституцією, є лише почесним, чинний прем'єр-міністр Франції Габріель Атталь наполягав на тому, що президент відповідає за оборону, попередивши про наслідки плутанини в питаннях національної безпеки.
Президент Франції оголосив про розпуск Національних зборів (нижня палата парламенту) та призначення парламентських виборів на 30 червня та 7 липня. Це відбулося одразу після появи перших результатів на виборах до Європарламенту, які свідчили про те, що партія Макрона програла ультраправому “Національному об'єднанню” Марін Ле Пен.
Про очікування від виборів у Франції й те, чого намагається досягнути французький лідер, розмірковував Олег Шамшур у статті “Ласкаво просимо до казино Макрона”.