Мрії Грузії про ЄС житимуть або помруть разом із Саакашвілі – Politico

Поділитися
Мрії Грузії про ЄС житимуть або помруть разом із Саакашвілі – Politico © Саакашвілі/Facebook
Смерть колишнього президента може назавжди потопити надії Грузії на вступ до Євросоюзу

Перебуваючи в лікарняній палаті колишній президент Грузії та громадянин України Міхеїл Саакашвілі заявив, що його життя або смерть матиме величезний вплив на те, чи має Грузія реальні шанси приєднатися до Європейського Союзу.

«Я борюся за своє життя і за цю країну. Звичайно, вони можуть довести мене до летального результату, і це буде жахливим сигналом у цій гібридній війні для всього регіону і підбадьорить автократії і деспотії, які хочуть стати деспотами», – написав він, спілкуючись записками через юристів із виданням POLITICO.

У 2003 році Саакашвілі очолив Революцію троянд, яка повалила пострадянський уряд, керований олігархами, пообіцявши боротьбу з корупцією та відкритість до Заходу. Він навіть змінив конституцію, щоб закріпити «повну інтеграцію» як до ЄС, так і до НАТО. У 2008 році Саакашвілі був на чолі своєї країни під час катастрофічної війни з Росією.

Його зростаючий авторитаризм відштовхнув багатьох його початкових прихильників. Пихатий правоцентристський лідер був вигнаний у 2013 році і виїхав до України – став головою Одеської обласної адміністрації, а потім – головою Національної ради реформ при президенті Володимирі Зеленському. 

Грузинський суд заочно визнав його винним у зловживанні владою, помилувавши поліцейських, які побили опозиційного депутата. Його позбавили грузинського паспорта і засудили до шести років ув'язнення. Мало хто очікував, що Саакашвілі коли-небудь повернеться. Вони недооцінювали його здатність до шоуменства.

У 2021 році політик нелегально повернувся через кордон і змусив владу заарештувати його, що вона незабаром і зробила. Колишній президент, поведінка якого ставала дедалі нестабільнішою, оголосив себе політичним в'язнем і розпочав голодування, вимагаючи свого звільнення. Через кілька тижнів, коли Росія повномасштабно вторглася в Україну, він припинив голодування.

Однак відтоді стан здоров'я 55-річного президента різко погіршився.

За життя Саакашвілі, можливо, не зміг провести глибокі та довготривалі реформи, необхідні Грузії для вступу до ЄС, але після смерті він може потопити цей проект назавжди.

«Відносини з міжнародним співтовариством вже перебувають у стані глибокого заморожування в результаті обіймів партії «Грузинська мрія» з Москвою. А перспективи членства в Європейському Союзі, схоже, руйнуються на наших очах», – сказав Давид Кезерашвілі, який був міністром оборони Саакашвілі під час російського вторгнення в 2008 році. 

Після того, як Саакашвілі залишив владу, країна змістилася в більш промосковському напрямку під керівництвом правлячої партії «Грузинська мрія», заснованої мільярдером Бідзіною Іванішвілі. Хоча Іванішвілі публічно залишив передову політику, багато хто вважає, що він керує країною і віддає накази прем'єр-міністру Іраклію Гарібашвілі.

Незважаючи на те, що Кремль і його місцеві союзники контролюють п'яту частину території Грузії, уряд відмовився запровадити санкції проти Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну. Замість цього його звинуватили в тому, що він закриває очі на те, що країна стає перевалочним пунктом для санкційних товарів, які переміщуються з ЄС до Росії, наживаючись на цьому в обхід обмежень.

На знак потепління відносин Кремль скасував заборону на прямі рейси до Грузії і пом'якшив візові вимоги для її громадян. Російські відпочивальники тепер літають до сонячної столиці та її морських курортів, незважаючи на протести громадськості та попередження президента Грузії Саломе Зурабішвілі.

Згідно з доповіддю Європейської ради з міжнародних відносин, Іванішвілі «здається, значною мірою відповідальний» за промосковський нахил Тбілісі. «Через свій контроль над партією «Грузинська мрія» та урядом Іванішвілі, можливо, намагається повернути Грузію до сфери впливу Росії», йдеться у звіті.

Зміна курсу уряду суперечить громадській думці: блакитні прапори ЄС майорять на балконах квартир і урядових будівель по всьому Тбілісі. Загальнонаціональне опитування, проведене в квітні Міжнародним республіканським інститутом, показало, що 89% грузинів підтримують вступ до ЄС, що є найвищим показником за останні роки. Але лише 38% з 1500 опитаних вважають, що нинішній уряд проводить «прозахідну» зовнішню політику.

Існує також міжнародне занепокоєння долею Саакашвілі. Президент України Володимир Зеленський хоче, щоб грузинський уряд дозволив колишньому президенту приїхати в Україну.

«Росія вбиває громадянина України Саакашвілі руками грузинської влади. Я закликаю наших партнерів звернути увагу на цю ситуацію, не ігнорувати її і врятувати цю людину. Жоден уряд в Європі не має права страчувати людей, життя є основною європейською цінністю», – написав він у Твіттері, після того, як фотографії з суду показали виснаженого Саакашвілі. 

Наприкінці минулого року Державний департамент США заявив, що «дуже уважно стежить» за лікуванням Саакашвілі. Тим часом, Європейський парламент на початку цього року закликав Тбілісі звільнити Саакашвілі, попередивши, що його лікування є «лакмусовим папірцем для перевірки відданості грузинського уряду європейським цінностям і його задекларованим європейським прагненням, включаючи статус кандидата в члени ЄС».

Надії Грузії на членство в ЄС вже в глибокій скруті. У червні 2022 року ЄС надав Україні та Молдові статус кандидатів на вступ до ЄС, але не надав його Грузії – натомість прописав пакет з 12 рекомендацій щодо реформ.

Минулого року в доповіді Європарламенту містилося попередження, що Грузія «серйозно відступила від основних демократичних принципів і ключових політичних зобов'язань», які вона взяла на себе в рамках угоди про асоціацію з блоком.

«Верховенство права відступає від прогресу, якого «Грузинська мрія» досягла в перші роки їхнього правління. Вони намагаються створити ілюзію, що є прогрес, однак запропоновані реформи не ведуть до більшої демократизації», – сказав Вакушті Менадбе, доцент юридичного факультету Державного університету Іллі.

У той час як уряд наполягає на тому, що Саакашвілі отримує належний догляд і повинен відбувати покарання, союзники колишнього лідера наполягають на тому, щоб делегація за підтримки ЄС перевірила стан його здоров'я.

Георгій Чаладзе був колишнім заступником міністра культури в уряді Саакашвілі, а зараз виступає його особистим адвокатом. 

«У лютому ЄС погодився надіслати місію для вивчення його лікування та стану здоров'я», – сказав він.

Довгоочікувана польська медична місія прибула до Тбілісі на початку липня, але досі не оприлюднила свої висновки. Окрім них, єдиними відвідувачами Саакашвілі є його мати та адвокати.

Очікується, що в жовтні Європейська комісія опублікує свій Пакет заходів з розширення на 2023 рік, який оцінить прогрес у ключових сферах реформ і потенційно відкриє двері для кандидатури Грузії на членство в ЄС. Однак, з огляду на зростаюче занепокоєння щодо поводження з колишнім президентом, Брюссель все більш несприятливо дивиться на надії Грузії на членство в ЄС, стверджує Віола фон Крамон, німецький депутат Європарламенту від партії «Зелених» і член Комітету у закордонних справах Європарламенту.

«Саакашвілі точно не був демократом, але він знав, за що бореться, і знав, що означає мати привабливу країну, повернути молодь, платити людям належну зарплату в державному секторі», – сказала вона. – «Зараз вплив Росії вражає. Якщо він помре у в'язниці, сигнал, який він надішле ЄС, буде абсолютно нульовим».

Нагадаємо, що 14 липня Верховна Рада України закликала президентку Грузії Саломе Зурабішвілі помилувати Саакашвілі. До цього вона наголошувала, що помилування колишнього президента не буде, що «Саакашвілі має заплатити за деякі злочини, які були скоєні під час його режиму». 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі