Наступного тижня відбудеться перший за 26 років візит федеральної міністерки Німеччини на Тайвань, який підкреслить розбіжності в Берліні щодо відносин з Китаєм на тлі зростання геополітичної напруженості між Пекіном і Заходом. Про це пише FT.
Федеральний міністр освіти і наукових досліджень Німеччини Беттіна Штарк-Ватцінгер має прибути до Тайбею у вівторок, 21 березня, з дводенним візитом. Про це FT повідомили три особи, поінформовані про плани. За словами одного зі співрозмовників і ще однієї людини, знайомої із ситуацією, поїздка відбудеться на тлі запланованого візиту міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок до Пекіна у квітні або травні.
Візит Штарк-Ватцінгер, представниці Вільної демократичної партії (ВДП) виявила розбіжності в питанні політики щодо Китаю в німецькому уряді, де дискусії між коаліційними партіями - в першу чергу, ВДП і Зеленими - перешкоджають прийняттю низки рішень.
Бербок від «Зелених» традиційно займає більш жорстку позицію щодо Китаю, ніж соціал-демократ канцлер Олаф Шольц. Напруженість у цьому питанні досягла піку напередодні візиту Шольца до Пекіна минулого року, коли Бербок наполягала на тому, що Китай дедалі більше стає системним конкурентом Заходу.
Те, як Німеччина, що має одні з найтісніших економічних зв'язків з Китаєм, збалансує свої відносини з Пекіном і взаємодію з Тайбеєм, матиме резонанс в усьому ЄС.
За словами німецьких дипломатів, запланована поїздка Бербок до Пекіна є частиною зусиль, спрямованих на те, щоб вивести двосторонні відносини на більш стабільний шлях і дозволити країнам зосередитися на головних, переважно економічних, питаннях, що становлять взаємний інтерес.
«З одного боку, ми відправляємо її [до Пекіна] і наполягаємо на новому раунді двосторонніх урядових консультацій, які не проводилися з 2021 року через Covid, а з іншого боку, міністр спочатку їде на Тайвань - який сигнал ми їм відправляємо?», - сказав один німецький дипломат.
Китай вважає Тайвань частиною своєї території і вимагає від третіх країн утримуватися від будь-яких контактів з урядом острова.
Тим не менш, законодавці та деякі урядовці із західних країн часто відвідують Тайвань. У серпні Пекін влаштував безпрецедентні військові навчання навколо Тайваню у відповідь на візит колишнього спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі.
За останні шість місяців у відповідь на войовничу реакцію Пекіна в Тайбеї різко зросла кількість іноземних делегацій, і деякі офіційні особи явно прагнуть протидіяти спробам Китаю ізолювати Тайвань.
Але Німеччина більш суворо уникає політичних контактів з Тайванем, особливо з огляду на те, що її економіка стає все більш залежною від Китаю. Канцлери і великі корпоративні делегації здійснювали часті поїздки в Китай, але Берлін припинив почергові візити міністрів економіки Німеччини і Тайваню після того, як у 1997 році відбувся перший візит Гюнтера Рексродта, представника ВДП.
«Звичайно, це сильний політичний сигнал, що через 26 років міністр німецького уряду знову відвідує Тайвань. ВДП має давні традиції підтримки Тайваню, і ми відчуваємо велику симпатію до Тайваню, тому що він є демократичним», - сказав депутат від ВДП і заступник голови групи двосторонньої дружби з Тайванем у німецькому парламенті Франк Шеффлер.
Але він додав, що Берліну слід бути обережним у своїх сигналах Пекіну.
«Те, що уряд хоче і буде мати розумні економічні відносини з Китаєм, не викликає сумнівів. Китай є надто важливою економічною силою, щоб мати якісь сумніви з цього приводу, і саме тому ми повинні бути обережними», - зазначив політик.
За словами людей, знайомих з підготовкою візиту Штарк-Ватцінгер, Берлін відмовився від пропозиції Тайбея провести зустріч з міністром закордонних справ Тайваню Джозефом Ву, який приймає більшість іноземних урядовців, що приїжджають з візитом.
Згідно з політикою «одного Китаю», яку приймає Берлін, такі обміни повинні обмежуватися рівнем профільних міністрів, нижче державних посад, що мають відношення до питань суверенітету, до яких належать канцлер, міністри закордонних справ, оборони і внутрішніх справ.
«Ми не допустимо політизації цього візиту. Всі її зустрічі будуть суворо зосереджені на рівні і характері діалогу профільних міністрів», - заявив німецький дипломат.
Директор Інституту глобальної публічної політики Торстен Беннер вважає, що візит не повинен серйозно порушити відносини Німеччини з Китаєм.
«Якщо Пекін вирішить розлютитися через візит Штарк-Ватцінгер, це їхній вибір. До тих пір, поки [вона] тримається досить стримано. . . Я не думаю, що хтось в уряді, включно з канцлером, вважатиме когось іншого, окрім Пекіна, відповідальним за погіршення відносин через її візит», - сказав аналітик.
Раніше повідомлялося, що міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер стурбований тим, що економіка його країни стає занадто залежною від Китаю, і закликав до тісніших торговельних зв’язків з демократичними країнами, щоб протистояти цій залежності.
Глава Федерального відомства із захисту конституції Німеччини Томас Хальденванг побоюється, що Китай розширює свою шпигунську діяльність проти Берліна. За словами Хальденванга, Пекін все більше зосереджується на політичному шпигунстві.