Президент Франції Еммануель Макрон планує добитися того, щоб єврокомісар з питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон залишився на посаді на другий термін, щоб позбавити ультраправу партію "Національне об'єднання" можливості номінувати свого єврокомісара в разі перемоги на парламентських виборах, які відбудуться в країні наприкінці червня.
Наміри Макрона описала французька Le Monde, а також підтвердили п’ятеро посадовців, із якими розмовляли журналісти Politico.
Зокрема, його кандидатуру французький лідер обговорював на засіданні ліберальної групи Європарламенту Renew Europe напередодні зустрічі лідерів ЄС.
"Макрон хотів би, щоб Бретона підвищили до впливової ролі виконавчого віце-президента Єврокомісії, але про це ще потрібно буде домовитися з ймовірною новою президенткою ЄК Урсулою фон дер Ляєн", - зазначили співрозмовники видання.
Питання про те, хто має обирати майбутнього французького комісара, стало яблуком розбрату між табором Макрона та ультраправим "Національним об'єднанням" цього тижня. Лідер французьких ультраправих Жордан Барделла заявив, що саме майбутній уряд (який він сподівається очолити) повинен обрати кандидата.
"Це буде одним з перших рішень, які ми приймемо. Ми вивчаємо імена, які можна було б виставити на виборах", - заявив Барделла.
У коментарі Paris Playbook людина, близька до Барделли, заявила, що якби Макрон вирішив висунути кандидатуру єврокомісара зараз, це було б "державним переворотом ".
Союзники Макрона у приватних розмовах стверджують, що не існує письмового правила щодо того, хто має право висувати кандидатуру, але підкреслили, що він повинен запропонувати кандидатуру наступного комісара, як це завжди робив президент.
Законодавство ЄС та Франції не встановлює, хто повинен мати право пропонувати кандидатуру комісара у випадку, коли президент і прем'єр-міністр належать до протилежних політичних таборів.
Наразі "Національне обʼєднання" лідирує у парламентських перегонах у Франції. Опитування свідчать про те, що партія Ле Пен набирає 34% голосів, "Народний фронт" – 29%, а блок Макрона — 22%.
Значні успіхи ультраправі сили по всій Європі продемонстрували і на цьогорічних виборах до Європарламенту. У низці країн вони або перемогли, або посіли друге-третє місця значно поліпшивши позиції та посунувши "зелених".