Після недільних виборів у Європейський парламент не у всіх буде привід для святкувань. Поки праві політики набирають голоси, ліберали та "зелені" мали важку ніч. Зокрема президент Франції Еммануель Макрон зазнав такої поразки, що вирішив розпустити парламент і призначив нові вибори.
Про те, хто вийшов переможцем, а хто зазнав невдачі, пише Politico.
Попередні результати виборів у Європейський парламент
Очікується, що правоцентристська Європейська народна партія (EPP) отримає щонайменше 184 із 720 мандатів. У топсписку фракцій також будуть:
- Прогресивний альянс соціалістів і демократів (S&D) ‒ близько 139 мандатів;
- Об'єднання ліберальних політиків "Оновити Європу" (Renew Europe) ‒ 80;
- Партія "Європейські консерватори і реформісти" (ECR) ‒ 73;
- Права політсила "Ідентичність і демократія" (ID) ‒ 58;
- Позапартійні ‒ 45;
- "Зелені" ‒ 52.
- "Ліві" ‒ 36;
- Інші ‒ 53.
Переможці
Урсула фон дер Ляєн
Президентка Єврокомісії вийшла з недільного голосування з можливою коаліцією соціалістів, лібералів та її власної політсили EPP. Очікується, що разом ці три групи, які підтримували її під час нинішнього терміну, матимуть близько 407 мандатів із 720 у парламенті.
Хоча для отримання другого терміну їй потрібен лише 361 голос, є ймовірність, що перемога ще не в її кишені. Фон дер Ляєн також знадобиться підтримка національних лідерів Європейського Союзу.
Проте EPP має всі шанси проштовхнути її на виборах. Лідер партії Манфред Вебер закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца і президента Франції Макрона підтримати фон дер Ляєн ще на п'ять років. Європейська народна партія перемогла в Німеччині, Іспанії, Польщі, Болгарії, Словенії, Люксембурзі, Кіпрі, Латвії, Естонії, Фінляндії, Хорватії та Греції. Її представники також отримали шість місць у Нідерландах, перевершивши очікування.
Джорджа Мелоні
Лідерка італійських правих перемогла на виборах, значно випередивши своїх суперників. Це робить її разом із польським прем'єром Дональдом Туском одними з небагатьох лідерів великої країни ЄС, які повертаються додому з перемогою. Вона покращила свою частку голосів порівняно з виборами 2022 року.
Ультраправі
У Франції перемога ультраправої проросійської партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен стала головною новиною ночі. Ультраправі сили також посіли перше місце в Австрії, розділили перше місце в Нідерландах і посіли друге місце в Німеччині та Румунії. Французька партія "Реконкіста" Еріка Земмура також пройшла до парламенту.
Соціалісти
Хоча вони і не вразили, але лівоцентристські партії Європи утримали позицію, посівши друге місце у таких великих країнах, як Іспанія та Італія, і третє місце у Франції, де Рафаель Глюксманн, схоже, відродив лівоцентристів. Не кажучи вже про Німеччину, де соціалісти Шольца посіли сумне третє місце, поступившись ультраправій партії "Альтернатива для Німеччини".
Петер Мадяр
Колишній союзник, а нині суперник прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, Мадяр став беззаперечним обличчям угорської опозиції, отримавши близько 30% голосів після того, як кинув виклик нинішньому прем'єру.
Роберта Мецола
Мальтійська президентка Європейського парламенту отримала для своєї партії додаткове місце, набравши понад 87 000 голосів виборців. Місцеві ЗМІ повідомили, що вона стала найпопулярнішим кандидатом у депутати Європарламенту з моменту вступу країни до ЄС.
Лузери
Еммануель Макрон
Французький президент зазнав удару після того, як його партія посіла друге місце, ледь випередивши соціалістів, яких, як вважалося, він колись відправив на політичний цвинтар.
"Його головна кандидатка Валері Айєр повернеться до Брюсселя "накульгуючи" після того, як її союзники-чоловіки неодноразово витісняли її на другий план, і не в останню чергу прем'єр-міністр Габріель Атталь. За словами високопосадовця з її партії "Оновити Європу" (Renew Europe), Атталь навіть заборонив їй сідати на потяг з Парижа до Брюсселя в неділю ввечері", ‒ пише Politico.
Олаф Шольц
Соціал-демократи канцлера Німеччини зазнали поразки від правоцентристських християнських демократів і ультраправої "Альтернативи для Німеччини". Набравши лише 14 відсотків голосів, СДПН отримала найгірший результат на загальнонаціональних виборах за більш ніж століття. Правоцентристи закликають Шольца зробити як Макрон і призначити дострокові вибори.
"Зелені"
Після сильних позицій у 2019 році "Зелені" зазнали нищівної поразки в Німеччині, скотившись з 21 місця до, можливо, лише 12. Вони ледве втрималися у Франції та отримали "нуль" у Португалії. Загалом партія втратила близько 20 місць у Європарламенті. Нідерландський депутат Європарламенту Бас Ейкхаут заявив, що "зелені" намагатимуться відігравати "конструктивну роль" у коаліційних переговорах - тобто, якщо фон дер Ляєн буде зацікавлена в переговорах з ними.
Віктор Орбан
Лідер угорських націоналістів показав гірші результати, ніж очікувалося, після того, як зіткнувся з жорсткою конкуренцією з боку Петера Мадяра. Хоча його партія "Фідес" отримала 43,8% голосів ‒ це її найгірший результат на виборах до Європарламенту. Водночас Брюссель стежитиме за тим, чи вдасться йому перевести своїх євродепутатів у націоналістичну групу Європейських консерваторів і реформістів, що дасть ще один поштовх для Мелоні.
Маттео Сальвіні
Партія "Ліга" італійського віце-прем'єр-міністра, яка отримала 34% голосів у 2019 році і наразі очолює ультраправу групу "Ідентичність і демократія", цього разу має менше 9%, що ставить її на один рівень із "Forza Italia" (яка балотувалася з ім'ям покійного політика Сільвіо Берлусконі).
Європейський парламент
Як зазначає Politico, у них "була одна робота, і вони її провалили". Спікер Європарламенту, який зачитав на сцені результати голосування, що відрізнялися від тих, які показувалися на екрані позаду нього, збентежив установу в її важливий вечір. Це викликало глузування присутніх журналістів.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо вирішив піти у відставку після того, як його правоцентристська партія "Відкриті фламандські ліберали і демократи" програла на виборах у Європейський парламент.