Кремль намагається створити антивоєнну коаліцію в Німеччині, щоб послабити підтримку України — WP

Поділитися
Кремль намагається створити антивоєнну коаліцію в Німеччині, щоб послабити підтримку України — WP © aussiedlerbote
Мета РФ — об’єднати крайніх правих і крайніх лівих у Німеччині.

Кремль прагне об’єднати дві політичні партії Німеччини та втручатися у внутрішню політику країни, щоб створити антивоєнну коаліцію та зменшити підтримку України. По це йдеться у низці російських документів, з якими ознайомилося видання The Washington Post.

Коли 25 лютого 13 тисяч демонстрантів зібралися біля Бранденбурзьких воріт, щоб закликати до припинення поставок зброї в Україну, протест очолила член парламенту від ультралівої німецької партії «Ліві» Сара Вагенкнехт. Вона засудила перспективу того, що німецькі танки знову можуть бути використані для стрільби по «російських жінках і чоловіках».

Серед натовпу в Берліні був редактор ультраправого журналу Compact Юрген Ельзессер та десятки членів ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» (АдН), які вітали заклики Вагенкнехт зупинити підтримку України.

Об'єднання політичних протилежностей у Берліні під прапором миру просочувалося місяцями, хоча цей союз залишається ситуативним і неофіційним. Але об'єднання крайніх лівих та крайніх правих є явною метою Кремля і вперше було запропоновано високопосадовцями в Москві на початку вересня, як свідчить низка секретних російських документів, датованих переважно липнем-листопадом, отриманих європейською розвідувальною службою і з якими ознайомилася газета The Washington Post.

У документах зафіксовані зустрічі між кремлівськими чиновниками і російськими політтехнологами, а також накази Кремля для політичних стратегів зосередитися на Німеччині, щоб посилити антивоєнні настрої в Європі і послабити підтримку України. Файли також містять хроніку зусиль політичних стратегів, спрямованих на реалізацію цих планів, та їхні звіти Кремлю. Документи не містять жодних матеріалів, які б фіксували комунікацію між російськими стратегами та їхніми союзниками в Німеччині. Але інтерв'ю показують, що принаймні одна людина, близька до Вагенкнехт, і кілька членів АдН контактували з російськими офіційними особами під час розробки планів.

Документи свідчать про прямі спроби Кремля втрутитися в німецьку політику, намагаючись створити нову коаліцію між крайніми лівими і АдН, а також підтримати протести лівих і правих екстремістів проти німецького уряду.

Метою нового політичного об'єднання, згідно з документом від 9 вересня, є отримання більшості на виборах будь-якого рівня в Німеччині та перезавантаження АдН, щоб підвищити її рейтинг вище 13%, які партія мала на той час за результатами опитувань. Перезавантаження, викладене серед документів у запропонованому маніфесті для АдН, написаному кремлівськими політтехнологами, включає її перетворення на партію «німецької єдності» та оголошення санкцій проти Росії такими, що суперечать інтересам Берліна.

«Неадекватні політики, не здатні прорахувати наслідки своїх рішень, втягнули Німеччину в конфлікт з Росією - природним союзником нашої країни і нашого народу. Наші інтереси вимагають відновлення нормальних партнерських відносин з Росією. Сьогодні в Німеччині існують лише дві партії: партія ворогів Німеччини і партія її друзів», - йдеться в маніфесті.

З документів незрозуміло, чи дійшов цей маніфест до когось з АдН.

Зусилля зі створення антивоєнних настроїв у Німеччині є частиною прихованого фронту у війні Росії проти України, коли Кремль намагається підірвати єдність Заходу і заморозити війну на своїх умовах. Використання мирних протестів для розколу Заходу повторює тактику, яка була вперше відточена в радянські часи і знову вийшла на перший план після вторгнення РФ в Україну. 66-річний Ельзессер, який протягом свого політичного життя мігрував від комуністичних лівих до крайніх правих, вперше очолив демонстрації у 1980-х роках проти розміщення американських ракет Pershing II у Західній Німеччині. Його журнал Compact німецькі чиновники тепер називають пропагандистським органом Кремля.

«Ми знаємо [цю тактику] з часів холодної війни, коли Радянський Союз намагався впливати на антивоєнні рухи і маніпулювати ними», - сказав високопоставлений чиновник німецької служби безпеки, який говорив на умовах анонімності.

Документи свідчать, що 13 липня перший заступник голови адміністрації Кремля Сєргєй Кірієнко зібрав групу російських політтехнологів і сказав їм, що Німеччина має стати «центром» зусиль Москви, спрямованих на підрив підтримки України в Європі.

Запропонована Кремлем стратегія передбачає об'єднання двох німецьких таборів з давніми проросійськими позиціями. 53-річна Вагенкнехт - колишня комуністка, яка виросла у Східній Німеччині і кілька разів конфліктувала з більш традиційним керівництвом «Лівих», в тому числі через свою популістську позицію проти несанкціонованої імміграції та заяви про те, що партія занадто орієнтована на ліві академічні еліти, а не на робітничий клас.

Опитування громадської думки показують, що її популярність на національному рівні зростає, і вона відкрито роздумує над створенням нової партії. Німецькі експерти прогнозують, що вона отримає підтримку з боку електорату АдН і загалом може набрати до 24% голосів виборців, згідно з нещодавнім опитуванням.

Вагенкнехт заявила в інтерв'ю The Post, що між нею та АдН не буде жодної співпраці чи союзу в будь-якій формі. Вона назвала абсурдними будь-які припущення про те, що могла отримувати повідомлення від російських чиновників або їхніх представників з пропозицією про союз з АдН, додавши, що не контактувала ні з ким з РФ.

АдН, яку дехто в Німеччині називає партією «тих, хто розуміє Путіна», поділяє думку Кремля про те, що війну спровокували Сполучені Штати і що Росія просто намагається «захиститися від НАТО, рятуючи російськомовне населення на сході України». Як свідчать документи та інтерв'ю, Москва протягом тривалого часу впливала на десятки членів АдН, особливо за допомогою повністю оплачених поїздок до Росії.

З документів не зрозуміло, як політтехнологи, що працюють з Кремлем, намагалися донести до членів АдН або інших потенційних німецьких союзників інформацію про плани Москви. Але незабаром після того, як Кремль віддав наказ про створення союзу між Вагенкнехт і ультраправими, депутати АдН почали виступати на її підтримку в парламенті, а члени партії скандували її ім'я на мітингах.

Дехто в АдН назвав російські зусилля передбачуваними, але такими, що не обов'язково відіграють якусь реальну роль у визначенні напряму розвитку партії, особливо з огляду на те, що два німецькі табори мають протилежні погляди на управління економікою.

«Звичайно, росіяни скористаються будь-якою можливістю, але для них це лише теорія», - заявив один з депутатів від АдН на умовах анонімності.

Речник Кремля Дмітрій Пєсков заперечив причетність РФ до будь-яких спроб втручання в німецьку політику.

Щонайменше дві ключові фігури - одна з АдН, а інша близька до Вагенкнехт, заявили, що вони контактували з кремлівськими чиновниками або союзниками Кремля в той час, коли розроблялися пропозиції Москви щодо створення коаліції. Крім того, троє депутатів від АдН вирушили до Росії 20 вересня, але перервали поїздку менш ніж через день після громадського резонансу і критики з боку керівництва партії через їхні плани відвідати Донбас.

Одним з тих, хто контактував з російськими чиновниками, був Ральф Німаєр, колишній чоловік Вагенкнехт. Він розповів The Post, що досі майже щодня спілкується з Вагенкнехт і що під час нещодавніх зустрічей з високопосадовцями Кремля в Москві йому стало зрозуміло, що «в Росії є певні люди, які зацікавлені» в союзі між Вагенкнехт і ультраправими.

Попри зацікавленість Кремля, Німаєр вважає, що Вагенкнехт не прийме жодної підтримки з боку Москви.

Іншою особою був член парламенту від АдН Петр Бистронь. Він таємно відвідав Білорусь на три дні в листопаді, а визнав свою поїздку лише після того, як її викрили литовські та німецькі ЗМІ. Бистронь розповів The Post, що зустрічався з міністром закордонних справ Білорусі і візит був місією зі з'ясування фактів для підготовки мирної ініціативи з боку АдН, а не для обговорення німецької політики. Він сказав, що не зустрічався з жодним російським чиновником. За словами чиновника з питань європейської безпеки, попередня поїздка Бистронь до Києва, щоб відвідати кума Путіна Віктора Медведчука, який перебував під домашнім арештом, незадовго до російського вторгнення, також викликала занепокоєння серед європейських чиновників.

На початку липня Путін заявив, що навіть у країнах, які досі залишаються сателітами США, зростає розуміння того, що сліпе підпорядкування їхніх правлячих еліт своєму сюзерену, як правило, не обов'язково збігається з їхніми національними інтересами, а найчастіше просто і навіть радикально суперечить їм.

Після цього Кірієнко викликав політтехнологів до Кремля, і вони почали намагатися використати виявлене Путіним протиріччя, свідчать документи. На зустрічі з Кірієнком політтехнологам сказали, що їхньою головною метою є Німеччина, де вони повинні дискредитувати ЄС, Сполучені Штати, Велику Британію і НАТО, переконуючи німців у тому, що вони страждають від санкцій проти РФ, свідчить один з документів, датований 13 липня. Частка населення Німеччини, яка виступає за поліпшення відносин із Росією, за вимогою Кірієнка, мала бути збільшена на 10% протягом трьох місяців.

Російські політтехнологи нарікали на складність свого завдання. Вони негайно взялися за роботу з російськими «фермами тролів», щоб поширювати гасла для німецьких соціальних мереж і акцій протесту – «Купуйте газ, а не війну» і «Україна хоче війни, Німеччина хоче миру».

Підготовка гасел для протестів проти зростання цін на енергоносії була ще однією частиною стратегії, згідно з документами, хоча це питання не набуло значного розголосу через м'яку зиму в Європі та здатність німецького уряду диверсифікувати постачання енергоносіїв.

До кінця серпня, як свідчать документи, російські політичні стратеги збирали інформацію про заплановані протести по всій Німеччині. Протести мали відбутися під керівництвом крайніх лівих або крайніх правих. За словами співробітника служби безпеки, знайомого з документами, розробники плану сподівалися використати мітинги як можливість для просування власного порядку денного, додавши, що вони, можливо, ініціювали деякі з протестів.

Раніше повідомлялося, що в країнах Європи продовжує активно діяти російська шпигунська мережа. Про це заявив представник воєнної розвідки України Андрій Черняк. Одна з основних цілей росіян – вплинути на окремих авторитетних людей в європейських країнах, а також на громадську думку. 

Як пише Politico, з'являється все більше доказів того, що служба зовнішньої розвідки РФ та її військове розвідувальне управління намагаються відновити мережу шпигунів у ЄС після масового висилання країнами Європи працівників російської розвідки, які там діяли під дипломатичним прикриттям.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі