Хто такий Калін Джорджеску, ультраправа зірка TikTok, який очолив виборчу гонку в Румунії? 

Поділитися
Хто такий Калін Джорджеску, ультраправа зірка TikTok, який очолив виборчу гонку в Румунії?  © Facebook / Călin Georgescu
Вакциноскептик, який симпатизує Росії та вихваляє фашистських лідерів Другої світової війни у ​​своїй країні, отримав шокуючу перемогу в першому турі президентських виборів у Румунії. 

Калін Джорджеску майже не реєструвався в національних опитуваннях громадської думки, не брав участі у великих теледебатах і навіть не належить до жодної політичної партії. Але він лідирує в гонці за те, щоб стати наступним президентом Румунії. 

Несподіваний вихід із невідомості в неділю в першому турі президентських виборів країни привів 62-річного Джорджеску, ультраправого, скептично налаштованого до НАТО фаната Росії, до другого туру проти основного кандидата, пише Politico.

Вирішальний тур виборів 8 грудня визначить, чи візьме Джорджеску на себе керівництво країною з населенням 19 мільйонів людей, яка межує з Україною на східному краю Європейського Союзу. 

На кону стоїть керівництво головним членом Західного альянсу в критичний час. Україна та її союзники протистоять силам президента Росії Владіміра Путіна на тлі вступу в січні на посаду президента США Дональда Трампа, який пообіцяв зупинити війну упродовж доби, проте не розповів, як саме це відбудеться.

Досі Румунія відігравала допоміжну роль у підтримці України Заходом. Її чорноморський порт Констанца став життєво важливим маршрутом для експорту українського зерна та передачі військових вантажів. Війна також підвищила стратегічне значення авіабази "Міхай Когелнічану" на Чорному морі, яка може стати найбільшою в НАТО.

Але все може змінитися, якщо Джорджеску стане президентом. 

Срібловолосий, стрункий і гладко поголений, Джорджеску провів більшу частину своєї кар'єри чиновником у сільськогосподарській галузі. Дійсно, продовольча політика займає важливе місце в його риториці, і він закликав до того, щоб країна була більш самодостатньою як у сільськогосподарському плані, так і у виробництві енергії.

Політик народився 1962 року в Бухаресті в сім'ї священика. Закінчив Бухарестський університет сільськогосподарських наук та ветеринарії, отримав докторський ступінь у галузі ґрунтознавства.

У Румунії він став активним учасником націоналістичної політики, і його згадували як потенційного кандидата на пост прем’єр-міністра від ультраправої партії Альянс за об'єднання румунів (AUR). Як і кілька інших провідних правих радикалів у Європі, включно з Джорданом Барделлою у Франції та Найджелом Фараджем у Великій Британії, Джорджеску завоював масу прихильників у соціальних мережах, де він розпочав свою виборчу кампанію цього року. 

У Facebook з’явилися групи та сторінки на підтримку його політичної діяльності, а також акаунти в Instagram і Twitter. 

Зірка TikTok

Любитель дзюдо Джорджеску  має близько 3,8 мільйона лайків у TikTok і 298 тисяч підписників, а його відео регулярно збирають мільйони переглядів. Під час кампанії акаунти з ботоподібною поведінкою були дуже активними в коментарях на YouTube, Facebook і TikTok. Деякі також активно критикували його суперників. 

У TikTok відео Джорджеску, часто створені в підривному, популістському стилі суперечливого інфлюенсера Ендрю Тейта, супроводжувані драматичною музикою та субтитрами, стали вірусними.  Джорджеску зображували ледь спітнілим на біговій доріжці, суперменом, який перекидає суперників у дзюдо — а-ля Путін — і їздить верхи на білому коні в традиційній румунській сорочці.

У багатьох відношеннях він вписується в образ праворадикального популіста ґатунку 2024 року: говорить прямо, цурається західної ортодоксії, його ненавидять провідні ЗМІ, і він більш ніж дружньо ставиться до Росії.

Серед колишніх комуністичних держав Європи, Румунія історично була однією з найбільш скептичних щодо Москви, але ентузіазм Джорджеску щодо Путіна, здається, не вплинув на його результат на виборах.

«Путін демонструє, що він любить свою країну», — говорив Джорджеску, додаючи, що Румунії не завадило б мати трохи російської мудрості. 

Він також критикує ЄС; переконує, що НАТО ніколи не втрутиться, щоб воювати за Румунію, якщо на неї нападуть; і закликає припинити війну в Україні, стверджуючи, що президент Володимир Зеленський поганий для його країни.

Водночас розміщену на військовій базі Девеселу на півдні Румунії систему оборони США від балістичних ракет він називає предметом національної «ганьби», що сприяє «конфлікту».

За словами Маріуса Гінцеа, політолога Швейцарського федерального технологічного інституту в Цюріху, стрімкий сплеск Джорджеску зумовлений розчаруванням виборців двома найбільшими основними партіями Румунії, які перебувають у великій коаліції з 2021 року і вважаються «некомпетентними».

«Криза, спровокована пандемією, інфляцією, різноманітними кризами, які пережила Румунія за останні кілька років… зменшила довіру до політичного істеблішменту», – сказав він, додавши, що відносна невідомість Джорджеску також могла йому допомогти.

Фашисти і комуністи

Хто вплинув на політичні погляди Джорджеску? Його вибір історичних взірців для наслідування є підставою для занепокоєння Заходу.

Революцію 1989 року, яка поклала край десятиліттям комуністичного правління, він називає державним переворотом, який Захід використав для викрадення ресурсів Румунії, і стверджує, що країна зараз поневолена Заходом.

У 2022 році проти нього було відкрито провадження за те, що він назвав національними героями Іона Антонеску, фактичного лідера Румунії під час Другої світової війни, який був засуджений до смертної кари за участь у Голокості в Румунії, та Корнеліу Зеля Кодряну, довоєнного лідера «Залізної гвардії» – одного з найжорстокіших антисемітських рухів Європи.

Джорджеску також підтримує низку теорій змови та не приховує своїх релігійних переконань, підіграючи православному електорату країни.

Зокрема, він стверджує, що російсько-українська війна ведеться в інтересах американських виробників зброї.

У 2020 році він опублікував відео, на якому купається в холодній воді, заявивши, що це найкраща вакцина від коронавірусу. У подкасті 2024 року він заявляв, що Covid не існує, що ніхто ніколи не бачив вірусу, і що «єдина справжня наука — це Ісус Христос».  

Він також говорив, що у нього немає політичної кампанії, а лише «покликання», і що його політична партія — Румунія. 

Як не дивно для такого успіху на виборах,  Джорджеску не має виборчого штабу. Після його приголомшливої ​​перемоги в першому турі в неділю репортери чекали лідера перед його будинком. 

Коментуючи відсутність витрат на передвиборчу кампанію, він сказав лише: «Ми в руках Божих».

Нагадаємо, опитування громадської думки у Румунії свідчили, що у другий тур виборів мали пройти Чолаку та правий політик Джорджу Сіміон з «Альянсу за об’єднання румунів». Експерти вважали, що премʼєр мав виграти президентські вибори.

Другий тур виборів відбудеться 8 грудня 2024 року, де очікується мобілізація демократичних сил на підтримку суперниці Джорджеску  Елени Ласконі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі