Європейські лідери повинні зайняти більш жорстку позицію щодо США та Китаю — FT

Поділитися
Німеччина, зокрема, повільно змирилася зі значними геополітичними та економічними змінами.

Коли Сі Цзіньпін п'ять років тому приїхав до Парижа з двостороннім візитом, Еммануель Макрон запросив Ангелу Меркель, тодішнього канцлера Німеччини, і Жан-Клода Юнкера, тодішнього президента Європейської комісії, приєднатися до нього для переговорів. Вони зустрілися з китайським лідером як європейська команда. Минулого тижня Макрон знову приймав Сі Цзіньпіна, але цього разу єдиним німцем за столом переговорів була наступниця Юнкера Урсула фон дер Ляєн. Канцлер Олаф Шольц вирішив залишитися осторонь.

Це було прикро. Відсутність Шольца на Єлисейських полях послабила повідомлення про "надлишкові потужності" Китаю, що заполонили європейські ринки, яке з новою рішучістю донесли до Сі фон дер Ляєн і президент Франції. Це також показало, наскільки важко деяким західним лідерам зрозуміти глибокі зміни, спричинені Covid-19 та повномасштабним вторгненням в Україну. До 2022 року Франція та Німеччина проводили однакову самовдоволену політику щодо Росії. Однак уроки, які їхні лідери зараз винесли з цих помилок, відрізняються, повідомляє Financial Times.

Негайна реакція Берліна на напад Москви на Україну в лютому 2022 року, відображена у сміливій промові канцлера Zeitenwende, що ознаменувала "нову еру", була справедливо оцінена. Німеччина так багато інвестувала у свої відносини з Росією, що можна було передбачити лише повний розрив, хоч і болючий, але можливий.

Протягом року Німеччина позбулася нездорової залежності від російського газу. Виникло питання: чи буде найбільша економіка ЄС дотримуватися тієї ж логіки у відносинах з Китаєм?

Досвід Шольца свідчить про протилежне. У той час як ЄС посилив свою позицію щодо Китаю, канцлер обрав самостійний підхід. Минулого місяця він не поінформував своїх колег у Європейській Раді про свою другу поїздку до Китаю, коли вони зустрілися в Брюсселі наступного дня після його повернення.

Це бачення не враховує ще одну структурну зміну, що відбувається у світовій економіці. У звіті, опублікованому за кілька днів до поїздки Шольца до Китаю, німецька страхова компанія Allianz попередила, що Німеччина і Китай переходять "від взаємодоповнення до заміщення", а деякі китайські компанії випереджають німецький бізнес.

Саме такі зміни мав на увазі Макрон, коли у звичній для нього драматичній манері проголосив у своїй промові минулого місяця, що ЄС перебуває у "смертельній" небезпеці. Як і Шольц і Меркель, французький лідер довгий час вважав, що взаємодія з Владіміром Путіним — це правильний крок, поки події не змусили його подивитися в очі реальності. Сьогодні він заявляє про необхідність більш радикальних змін на всіх фронтах. 

"Франції легше зайняти більш жорстку позицію щодо Китаю, оскільки її компанії мають там меншу присутність, ніж німецькі. Але ставлення Макрона і до Китаю, і до Росії, яке дуже збігається з нинішніми поглядами Європейської комісії, випливає з тієї ж філософії: світ змінився, здебільшого на гірше, і Європа повинна бути набагато рішучішою, щоб протистояти цим негативним тенденціям", — вважає Financial Times.

До таких тенденцій належать дві великі держави, Китай і США, які "більше не поважають правила" міжнародної торгівлі. Європа повинна захищати себе і мислити стратегічно.   

Нагадаємо, що Путін робить ставку на слабкість Європи. Тому вона повинна очолити боротьбу у протистоянні з російською агресією.

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі