ЄС відправить до Молдови цивільну місію для того, аби допомогти країні боротися зі зростаючими загрозами з боку Росії, повідомляє POLITICO.
До такого кроку Євросоюз вдається на тлі повідомлень про те, що Кремль працює над дестабілізацією колишньої радянської республіки.
У своїй заяві головний дипломат блоку Жозеп Боррель повідомив , що місія в рамках Спільної політики безпеки та оборони посилить підтримку Молдови для захисту її безпеки, територіальної цілісності та суверенітету від Росії.
Офіційні особи підтвердили, що місія буде зосереджена на «управлінні кризою та гібридними загрозами, включаючи кібербезпеку, а також на протидії маніпулюванню іноземною інформацією та втручанням».
У лютому президент України Володимир Зеленський заявив, що служби безпеки Києва перехопили плани Росії «знищити демократію Молдови та встановити контроль над країною».
Проєвропейська лідерка країни Майя Санду, у свою чергу, стверджувала, що план включав диверсії та переодягнених у цивільних людей з військовою підготовкою які планували насильницькі дії, напади на урядові будівлі та захоплення заручників.
За словами Влада Лупана, колишнього посла Молдови в ООН і професора Нью-Йоркського університету, Брюссель вирішив надати допомогу після численних сигналів, що Молдова не зможе самостійно впоратися з операціями російського впливу. Він повідомив, що місія повинна зосередиться на «інформуванні про те, як верховенство права та демократія ЄС приносять країнам та громадянам повагу і процвітання на відміну від російської автократичної моделі».
Кілька днів тому влада Молдови заявила про порушення режиму безпеки з боку так званого миротворчого контингенту Росії.
У червні минулого року лідери ЄС оголосили, що Молдова, як і Україна, отримають статус кандидата на вступ до Євросоюзу.
Однак Москва досі зберігає значний контроль над країною, керуючи кількома популярними російськомовними ЗМІ та постачаючи майже весь природний газ.
Міністр закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Микола Попеску заявив, що країна отримає від ЄС 40 мільйонів євро на підсилення обороноздатності.