Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив у суботу, 14 жовтня, що його послання китайським чиновникам під час візиту до Пекіна полягало в тому, що Брюссель серйозно ставиться до Китаю й очікує того ж у відповідь у геополітичних питаннях і торговельних відносинах. Про це повідомляє Reuters.
"Співпраця дуже важлива. Європа ставиться до Китаю дуже, дуже серйозно. Ми також очікуємо, що нас розглядатимуть не через призму наших відносин з іншими, а через нас самих", - зазначив Боррель.
Блок, що складається з 27 членів, уже давно скаржиться на те, що не отримує “належної уваги” з боку Пекіна і що Китай не визнає в достатній мірі роль ЄС у геополітичних справах.
"Після війни в Україні Європа стала геополітичною силою. Ми хочемо говорити з Китаєм з таким підходом”, - додав Боррель.
Він повідомив, що обговорив з китайськими офіційними особами ескалацію в Ізраїлі та Секторі Гази.
У п'ятницю Боррель зустрівся з міністром закордонних справ Китаю Ван І, який охарактеризував переговори як "всеосяжні, відверті і дружні".
Вони обговорили напруженість у торговельних відносинах між ЄС і Китаєм, а також широке коло гострих питань, включаючи загострення між Ізраїлем і ХАМАС, а також використання Китаєм свого впливу на Росію з метою припинення війни проти України.
Дисбаланс у торговельних відносинах також став причиною напруги між ЄС і Китаєм. Нещодавно Брюссель розпочав розслідування щодо доцільності запровадження тарифів на імпорт китайських електромобілів.
"Ми маємо розглянути багато геополітичних питань, але, безумовно, це питання обговорювалося, і я сказав своєму китайському колезі, що розпочати розслідування - це просто розпочати розслідування", - заявив Боррель.
Під час переговорів минулого місяця Пекін попросив єврокомісара з питань торгівлі Валдіса Домбровскіса "проявляти стриманість у застосуванні заходів торговельного захисту".
Цього місяця ЄС планує розпочати розслідування щодо китайських виробників сталі, писало видання Financial Times.
ЄС і Китай планують провести саміт до кінця року, а візит Борреля і низки інших високопосадовців блоку до Пекіна за останні місяці прокладають шлях до цього.
Раніше повідомлялося, що заступник генсекретаря Європейської зовнішньополітичної служби Енріке Мора поїде до Пекіна, щоб продовжити переговори з китайськими офіційними особами щодо невирішених питань.