ЄС може позбавити Угорщину права голосу, якщо Орбан блокуватиме фінансування для України — Politico

Поділитися
ЄС може позбавити Угорщину права голосу, якщо Орбан блокуватиме фінансування для України — Politico © EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
Наступного тижня лідери ЄС зберуться на позачерговий саміт. 

Після багатьох років м'якого підходу до прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, цього разу європейські дипломати натякають, що "ядерний варіант" - виключення Будапешта з процесу голосування в ЄС, більше не є немислимим, якщо Орбан ставить під загрозу безпеку України. Про це повідомляє Politico.

ЄС може застосувати так звану статтю 7, яка передбачає призупинення права голосу при прийнятті рішень в ЄС, якщо Угорщина блокуватиме схвалення 50 мільярдів євро допомоги Києву на саміті лідерів 1 лютого.

П'ять європейських чиновників і дипломатів заявили, що інші країни Союзу готові виступити проти Будапешта, що стало б історичним кроком для лідерів ЄС, які покладаються на згуртованість і одностайність. 

"Якщо Орбан знову заблокує угоду [про бюджет і 50 мільярдів євро для України] на лютневому саміті, використання статті 7 для позбавлення Угорщини права голосу може стати реальним варіантом", - сказав один із європейських дипломатів.

Голосування щодо допомоги Україні наступного тижня має важливе значення як для України, так і для того, щоб ЄС дав зрозуміти президенту Росії Владіміру Путіну, що Київ має одностайну підтримку західних союзників. У грудні, минулого року, Орбан заблокував плани ЄС щодо фінансування допомоги Україні. Тоді він заявляв, що буде готовий зняти своє вето лише в тому випадку, якщо ЄС розблокує заморожені кошти для Угорщини.

Європейські лідери також хочуть продемонструвати подальшу підтримку, оскільки схвалення допомоги Україні наразі під загрозою і в США.

Протягом багатьох років Європейський Союз намагався стримувати відхід Угорщини від демократії, припиняючи надавати їй допомогу, оскільки країна віддалялася від ліберальних цінностей ЄС. У відповідь Орбан використовував вето на широкий спектр європейських рішень, щоб вибити більше грошей.

"Очевидно, що глави держав і урядів втомилися від Орбана. Настав час Орбану усвідомити, що загроза статті 7 вже існує”, - сказав професор європейської політики Стівен Ван Хекке.

"Ми знову вступаємо в цю гру: чого він хоче? Чому ми повинні турбуватися про збереження чийогось обличчя? Ми повинні бути рішучішими" - сказав дипломат ЄС.

Деякі країни Центральної та Східної Європи побоюються вдаватися до статті 7, кажуть кілька дипломатів, оскільки остерігаються, що в майбутньому можуть зіштовхнутися з подібною перевіркою з питань верховенства права.

Особливо це може стосуватися словацького прем'єра Роберта Фіцо, оскільки досі незрозуміло: буде він лояльним до Орбана, чи до решти лідерів Союзу.

Існує також ризик зворотної реакції в самій Угорщині. Аналітики кажуть, що призупинення права голосу Будапешта ще більше віддалить країну від Європейського Союзу.

До спеціального саміту наступного четверга лідери ЄС і Єврокомісія намагаються повернути Орбана “до свого табору”, а не відштовхувати його ще більше загрозою застосування статті 7. 

В останні місяці Орбан стає все більш ізольованим, оскільки прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні схиляється до центристських поглядів на Росію та допомогу Україні, навіть попри те, що очолює найбільш правий уряд в Італії з часів Беніто Муссоліні. У Нідерландах, попри те, що ультраправа партія Герта Вілдерса перемогла на нещодавніх виборах, досі неясно, чи буде він в “одній команді” з лідерами ЄС на посаді прем'єр-міністра. А на виборах у Польщі Орбан втратив свого близького політичного союзника, оскільки націоналістичний уряд країни зазнав поразки від проєвропейської опозиції. 

Франція, наприклад, хоче відновити довіру з Угорщиною. Останніми тижнями французькі урядовці утримувалися від публічної критики Орбана та його тактики шантажу.

У грудні президент Франції Еммануель Макрон запросив Орбана до Парижа на зустріч. За словами кількох французьких дипломатів, офіційні особи також негласно відвідували Будапешт протягом останніх кількох тижнів, намагаючись поліпшити відносини. 

"Відбувається справжній наступ Франції на вирішення проблеми з Орбаном. Але велике питання полягає в тому, чи є позиція Орбана принциповою, чи готовий він до переговорів”, - сказав колишній французький дипломат.

ЄС роками бореться з ерозією демократичних цінностей в Угорщині. Європа ризикує програти велику битву з угорським лідером, оскільки він нормалізує власний дрейф у бік крайніх правих, захоплюючи з собою деяких лідерів і частину основної політичної ідеології, кажуть дипломати і чиновники ЄС. 

"Орбан працює над внутрішньою революцією", - сказав інший чиновник ЄС.

Один із цитованих вище чиновників Союзу звернув увагу на те, як Угорщина активізувала англомовну комунікаційну гру, апелюючи до консервативних правих виборців у всіх країнах ЄС.

Як і Орбан, інші ультраправі лідери, такі як Марін Ле Пен у Франції та Вілдерс у Нідерландах, відмовилися від своїх тез про вихід з ЄС. Однак, як і прем'єр Угорщини, вони зосереджені на зміні Союзу зсередини. 

Вплив угорського лідера на європейську політику, ймовірно, посилиться після виборів до Європарламенту в червні, коли очікується різке зростання популярності правих і ультраправих груп, що наблизить їх до центру влади. 

Орбан також все ще виступає проти переговорів про вступ України в ЄС і готовий накласти вето на приєднання Києва на більш пізньому етапі. Про те, чого Угорщина насправді домагається від Києва, читайте у статті Володимира Кравченка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі