Лідери Європейського Союзу готові грати з Угорщиною жорстко, якщо прем'єр-міністр Віктор Орбан продовжить блокувати пакет допомоги Україні на суму 50 мільярдів євро на позачерговому саміті лідерів 1 лютого. Про це повідомили Bloomberg люди, знайомі з підготовкою до саміту.
Держави-члени ЄС готові ухвалити пакет допомоги Україні на саміті в Брюсселі 1 лютого, незалежно від того, чи підтримає його Угорщина, кажуть співрозмовники агентства. Якщо Орбан продовжить блокувати пакет підтримки, буде рішення решти 26 країн ЄС ухвалити його, і підготовка до такого сценарію вже добре просунулася, додали європейські чиновники.
Потенційний запасний варіант, який вже обговорювався, полягає в тому, щоб решта країн-членів ЄС спрямували гроші Києву поза межами бюджетного процесу ЄС. Пропозиція передбачала б надання національних гарантій для залучення фінансування на ринках, якщо Угорщина продовжуватиме блокувати спільне рішення.
Якщо Орбан вирішить піти цим шляхом, можлива ескалація, включаючи запуск ЄС наступного етапу штрафних заходів проти Будапешта, що може призвести до позбавлення його права голосу як країни-члена, заявили чиновники.
Такий сценарій може призвести до більш масштабного зіткнення: словацький націоналістичний прем'єр-міністр Роберт Фіцо минулого тижня вже попередив інших лідерів, що він захистить Угорщину від будь-яких потенційних кроків, спрямованих на позбавлення уряду Орбана його прав у ЄС.
Після зустрічі головних дипломатів ЄС у Брюсселі 22 січня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна не підтримує реформування нинішнього механізму фінансування – відомого як Європейський фонд миру – за допомогою якого країни-члени отримують відшкодування за зброю, яку вони надсилають Україні.
Його коментарі відповідають продовженню обструкціонізму Угорщини щодо України, яка намагається зберегти підтримку Заходу. Угорщина, очолювана найбільш дружнім до Росії урядом в ЄС, послідовно відкидає постачання зброї своєму східному сусідові. Наразі вона блокує виділення останнього, 500-мільйонного траншу з Європейського фонду миру.
Сійярто заявив, що це питання буде обговорюватися під час його зустрічі з українським колегою Дмитром Кулебою 29 січня. Будапешт розгляне можливість зняття блокування, якщо Україна надасть «гарантії», що угорські компанії не будуть додані до списку спонсорів міжнародної війни.
Нагадаємо, зовнішньополітичне відомство ЄС представило державам-членам пропозицію щодо реформування фонду військової підтримки України, оскільки ЄС переходить від надання зброї з наявних запасів до закупівлі нової.
Раніше The Financial Times повідомила, що Єврокомісія готова піти на поступки Орбану, аби той розблокував виділення фінансування для України у розмірі 50 млрд євро.