В ЄС пропонують реформувати фонд військової допомоги Україні на 5 мільярдів доларів — Bloomberg

Поділитися
Мета — подолати розбіжності в ЄС із використанням нової системи допомоги.

Зовнішньополітичне відомство Європейського Союзу представило державам-членам пропозицію щодо реформування фонду військової підтримки України, оскільки ЄС переходить від надання зброї з наявних запасів до закупівлі нової. Про це повідомляє Bloomberg.

У документі Європейської служби зовнішніх справ, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, викладені умови створення раніше запропонованого фонду допомоги Україні з річним бюджетом близько 5 мільярдів євро (5,4 мільярда доларів), про який уряди країн ЄС не змогли домовитися.

В межах нинішнього механізму фінансування, відомого як Європейський фонд миру, країни ЄС отримують відшкодування за зброю, яку надсилають Україні. Розмір фонду кілька разів збільшувався, але рішення про виділення та виплату коштів потребують одностайної підтримки, й існує відставання, яке необхідно подолати.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже два роки тому було схвалено сім пакетів на загальну суму 3,5 млрд євро, а також 2 млрд євро на постачання боєприпасів. Країни ЄС сперечаються щодо ставок відшкодування і використання фонду для компенсації закупівель, а Угорщина заблокувала восьмий транш фінансування для компенсації країнам ЄС за поставки.

Дипломатичні представники кількох країн, в тому числі Німеччини, на зустрічі в середу,  17 січня, висловили припущення, що Європейський фонд миру в його нинішньому вигляді стає менш ефективним, оскільки більша частина майбутніх поставок буде здійснюватися за рахунок нових закупівель озброєнь, а не з наявних запасів.

Інші країни ЄС вважають, що фонд військової допомоги має бути “вбудований” у Європейський фонд миру, в той час як деякі країни хочуть зберегти нинішній механізм.

Пропозиція Європейської служби зовнішніх справ спрямована на узгодження різних позицій шляхом зміни управління фондом, включаючи фіксацію ставок відшкодування та надання вищого бонусу за спільні ініціативи між європейською та українською промисловістю. Відшкодування за поставки зі складів та односторонні закупівлі будуть поступово скасовані, йдеться у проекті.

Фонд матиме два основних "європейських стовпи", які підтримуватимуться через Європейський фонд миру: надання летальної та нелетальної підтримки Україні шляхом спільних закупівель через промисловість ЄС, а також продовження тренувань та оснащення українських військ.

Пропозиція Європейської служби зовнішніх справ передбачає, що фонд буде використовуватися для задоволення найбільш нагальних потреб України в артилерії, спеціалізованих боєприпасах, безпілотниках та засобах протиповітряної оборони, а також нелетальних елементах, таких як засоби для розмінування, військово-медичне забезпечення та кібербезпека.

В межах пропозицій ЄС має розглянути можливість встановлення цілей з конкретними результатами і термінами їх досягнення, а держави-члени мають визначити, яким чином вони будуть сприяти їх досягненню.

Залучення неєвропейського обладнання та послуг до роботи Союзу з підготовки та оснащення українських військ, наприклад, в межах коаліції з постачання винищувачів F-16, має розглядатися в кожному конкретному випадку окремо, йдеться в проекті.

Один з дипломатів ЄС сказав, що це положення є кивком у бік таких країн, як Франція, які хочуть, щоб кошти фонду витрачалися в першу чергу на промисловість ЄС. Деякі країни-члени критикують такий підхід, стверджуючи, що зброю для України слід постачати звідти, де вона є у найближчі терміни.

"Необхідно якнайшвидше досягти політичної згоди щодо запропонованої мети - збільшити загальну фінансову стелю Європейського фонду миру на 5 мільярдів євро, спеціально призначених для України", - йдеться в документі. 

Подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичного керівництва з боку держав-членів.

Надання Україні боєприпасів стає все більш нагальним через те, що Росія змогла наростити власне виробництво. Раніше повідомлялося, що ЄС збільшить виробничі потужності до 1,3 мільйона снарядів до кінця року, на тлі подвійного завдання — надання військової допомоги Україні та поповнення власних запасів. За словами комісара внутрішнього ринку та промисловості ЄС Тьєррі Бретона, пріоритетом є забезпечення постачань більшості з цих артилерійських снарядів в Україну.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі