Посли Європейського Союзу з 27 країн схвалили пропозицію Європейської комісії розпочати переговори про лібералізацію візового режиму з Вірменією.
Про це пише «Радіо Свобода» з посиланням на неназвані джерела.
Пропозиція, яка довго обговорювалася, тепер направляється до Європейської Ради для офіційного затвердження, а потім до Комісії, яка оголосить подробиці про те, коли вона почне переговори і який план дій вона пропонує.
Процедура відрізняється для кожної країни, оскільки вони намагаються виконати різні вимоги безпеки, але очікується, що вона займе кілька років.
Джерела повідомили, що візовий режим буде скасований лише за умови повного виконання Вірменією всіх необхідних критеріїв.
Зазвичай Брюссель низку основних вимог – від управління кордонами до боротьби з організованою злочинністю та корупцією. На думку аналітиків, ЄС може знадобитися до шести місяців для того, щоб сформулювати свої критерії.
Вірменія приєдналася до програми європейської програми «Східне партнерство» у 2009 році – крок, який мав наблизити її разом із кількома іншими країнами, включаючи Азербайджан і Грузію, до ЄС без чіткої пропозиції про майбутнє членство.
Прогрес у лібералізації візового режиму відбувся після того, як Європейський парламент ухвалив резолюцію про зближення з Вірменією на тлі погіршення відносин Єревана з традиційним союзником Москвою.
У резолюції йдеться про те, що Євросоюз повинен «скористатися цим потенційним геополітичним зрушенням і допомогти Вірменії міцніше закріпитися в співтоваристві демократій».
Єреван зблизився із Заходом завдяки військовим та іншим зв'язкам, а також після поразки минулого року від заклятого ворога на Кавказі – Азербайджану, який після блискавичного наступу у вересні 2023 року відновив контроль над Нагірним Карабахом та іншими територіями, міжнародно визнаними як азербайджанські, але контрольованими протягом десятиліть етнічними вірменами.
Вірменія звинуватила давнього союзника Москву та очолювану Росією Організацію Договору про колективну безпеку (ОДКБ) у тому, що вони не надали достатньої допомоги, аби стримати Азербайджан.
Нагадаємо, у Європейському Союзі розглянуть зупинку безвізу із Грузією.