FT: Виступ Байдена на дебатах сколихнув занепокоєння Європи щодо війни в Україні, безпеки ЄС та торгівлі зі США

Поділитися
FT: Виступ Байдена на дебатах сколихнув занепокоєння Європи щодо війни в Україні, безпеки ЄС та торгівлі зі США © EPA-EFE/Ting Shen
В столицях ЄС починають публічно висловлювати занепокоєння щодо здоров'я президента США 

Провальні для президента США Джо Байдена дебати з Дональдом Трампом, посилили у європейських столицях занепокоєння поверненням останнього до Білого дому й пов’язаними з цим ризиками – як щодо війни в Україні, так загальноєвропейської безпеки та торгівлі між ЄС та США.  

Британська газета Financial Times наводить спогади про зустріч Байдена з європейською делегацією на початку року, коли президент США був різким і переконливим, що заспокоїло європейців, але лише до останніх моментів розмови. «Він закінчив зустріч тим самим анекдотом, з якого її розпочав. У всіх завмерло серце», розповіла FT особа, якій відомий перебіг цієї дискусії.

Занепокоєння щодо віку Байдена, гостроти його розуму і здатності перемогти Трампа на виборах у листопаді неухильно зростає в європейських столицях. Уряди стурбовані тим, що повернення Трампа означатиме для трансатлантичної торгівлі, відносин у сфері безпеки і для України.

«Можливо, Європа нарешті прокинеться після перших теледебатів. Сподівання на те, що Байдена переоберуть, зовсім не допоможе», – сказав депутат від німецької соціал-демократичної партії та голова комітету у закордонних справах Бундестагу Міхаель Рот.

Друге президентство Трампа розглядається в Європі як значна геополітична загроза, особливо після того, як він поставив під сумнів захист союзників по НАТО в разі конфлікту і пообіцяв високі тарифи на трансатлантичну торгівлю. Європейські дипломати намагаються розробити заходи з пом'якшення наслідків, «водночас молячись, щоб вони не знадобилися», зазначає FT.

Чиновники ЄС у Брюсселі, які мають набагато більш тісні відносини з адміністрацією Байдена, визнають, що фізичний стан президента США помітно погіршився за останні чотири роки. Чимало європейських дипломатів на саміті лідерів G7 в Італії цього місяця в приватних розмовах відзначили його помітну розсіяність і фізичні обмеження.

«Демократи повинні будуть вирішити на своєму з'їзді в середині серпня, чи дійсно вони збираються виставляти Джо Байдена», – сказав депутат від ліберальної німецької ВДП Міхаель Лінк, додавши, що «іноді було важко зрозуміти, що говорив Байден» під час дебатів.

Депутат від правоцентристської німецької партії ХДС та експерт з питань зовнішньої політики Норберт Реттген заявив, що «демократи повинні негайно змінити свого кандидата».

У Польщі з побоюванням спостерігають за президентськими перегонами в США в той час, коли Росія загрожує східному флангу НАТО, а сусідня Україна значною мірою залежить від поставок американської зброї. Польські політики (як влада, так і опозиція) давно вважають Вашингтон своїм найважливішим партнером у сфері безпеки. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський приєднався до хору голосів, які натякають на те, що Байдену слід розглянути можливість відходу, щоб уникнути катастрофічних наслідків. 

«Важливо керувати своєю поїздкою на захід сонця», – пожартував Сікорський, навівши перед цим приклад римського імператора Марка Аврелія, який передав владу своєму сину Коммоду, з чого ведуть початок занепаду Римської імперії.  

В Італії, де віце-прем'єр-міністр Маттео Сальвіні відкрито заявляє про свою підтримку Трампа, інші члени уряду прем'єр-міністра Джорджи Мелоні були дуже обережними, уникаючи будь-яких публічних коментарів щодо дебатів або тривожного виступу Байдена.

Однак колишній прем'єр-міністр Маттео Ренці, який зараз є депутатом від центристської опозиції, відкрито закликав Байдена піти у відставку і звільнити місце для альтернативного кандидата.

«Джо Байден не може цього зробити. Як сенатор, віце-президент і президент, він з честю служив США. Він не заслуговує на безславний кінець... змінити коней – це обов'язок кожного», – написав Ренці у соцмережі X. 

Нагадаємо, після дебатів Трампа і Байдена, майже половина виборців Демократичної партії (46%) вважають, що Байден не має балотуватися у президенти, а кількість прихильників демократів, які вважають що у Байдена недостатньо здоров’я для президентства, зросло після дебатів з 29% до 41%. 

Велика країна, флагман Заходу – Сполучені Штати Америки, не спромоглася знайти інших кандидатів на пост лідера вільного світу окрім двох дуже літніх політиків, ще один президентський термін кожного з яких бентежить не лише Америку, а й всю планету. Перші в цій президентській кампанії в США теледебати можна охарактеризувати одним словом – «пєчалька». Детальніше про це пише експосол України в США Олег Шамшур у статті «Дебати Байдена і Трампа: Білий доме, у вас проблема» на ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі