Фіцо вирішив ліквідувати у Словаччині антикорупційну прокуратуру – у Брюсселі занепокоєні

Поділитися
Фіцо вирішив ліквідувати у Словаччині антикорупційну прокуратуру – у Брюсселі занепокоєні © EPA-EFE/JAKUB GAVLAK
Старий новий прем’єр вважає, що вона «сприяє порушенню прав людини»

Новий уряд Словаччини на чолі з прем'єр-міністром Робертом Фіцо хоче ліквідувати спеціальну прокуратуру, яка здійснює нагляд за чутливими справами про корупцію, в тому числі пов'язаними з посадовцями правлячої партії Smer. Цей план викликає побоювання в Брюсселі щодо ерозії верховенства права в країні.

«Ця установа значною мірою сприяла порушенню прав людини», – заявив Фіцо 7 грудня – після того, як схвалив використання прискореної процедури внесення змін до кримінального кодексу для закриття прокуратури, додавши, що чиновники, які там працювали, «зловживали своїми повноваженнями», повідомляє POLITICO.

Словацький парламент голосуватиме за цей законопроєкт найближчими тижнями, і прокуратура може бути закрита вже 15 січня.

Спеціальна прокуратура існує з 2004 року та займається справами, пов'язаними з корупцією і серйозними злочинами, в тому числі пов'язаними з нецільовим використанням коштів ЄС. Її розслідування призвели до численних обвинувальних вироків у гучних корупційних справах, багато з яких були пов'язані з правлячою партією Фіцо Smer ще під час його попереднього перебування на посаді прем'єр-міністра.

Європейська комісія надіслала листа міністру юстиції Словаччини, в якому застерегла уряд від ліквідації прокуратури.

«Ми стурбовані тим, що деякі із запропонованих поправок до словацького кримінального кодексу більше не гарантуватимуть, що злочини проти бюджету ЄС будуть каратися ефективними, пропорційними і стримуючими кримінальними санкціями в Словаччині», – повідомили у Європейській прокуратурі.

«Єдиний мотив для цього – помста і забезпечення безкарності людей, близьких до Smer, – заявив на прес-конференції в середу Міхал Шимечка, лідер опозиційної партії «Прогресивна Словаччина».

«Цей план є безпрецедентною атакою на верховенство права в Словаччині, оскільки такі масові і швидкі зміни ігнорують будь-які громадські та експертні дебати в країні», – заявили у зверненні до Єврокомісії дев'ять словацьких депутатів Європарламенту.

Нагадаємо, однією зі справ, яку розслідувала спеціальна прокуратура, було вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової, що викликало масові протести по всій країні і призвело до відставки Фіцо у 2018 році.

Нагадаємо, партія Фіцо перемогла на виборах до словацького парламенту й політик повернув собі крісло прем’єра. Він припинив державну підтримку України та разом із угорським прем’єром Віктором Орбаном вдався до блокування військової допомоги Україні від ЄС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі