Politico: Орбан і Фіцо тролять Захід, але в ЄС вирішили їх ігнорувати

Поділитися
Politico: Орбан і Фіцо тролять Захід, але в ЄС вирішили їх ігнорувати © EPA-EFE/GRIGORY SYSOEV /SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT
Дипломати пояснюють, що Словаччина надто мала, щоб впливати на політику Брюсселя, а угорський прем’єр щойно втратив дуже важливого союзника.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан провів минулий тиждень, нахабно знущаючись з Заходу. Спочатку він потис руку Владіміру Путіну, а потім порівняв ЄС з деспотичним СРСР і пообіцяв заблокували новий європейський пакет допомоги для України.

Тепер чванливий угорський лідер збирається об'єднатися з новообраним пропутінським лідером Словаччини Робертом Фіцо, щоб ще більше принизити ЄС під час зустрічі лідерів в Брюсселі у четвер, - пише Politico. Як на це реагує Євросоюз? Колективним знизуванням плечима і обіцянками, що Брюссель розморозить 13 мільярдів євро для Угорщини в обмін на проведення Будапештом реформ, які приведуть його у відповідність до стандартів верховенства права.

«Словаччина - настільки слабка країна, що це навряд чи щось змінить. Вона майже не має важелів впливу. Їй потрібні фінансування і добра воля ЄС, вона не може дозволити собі бути порушником спокою в Брюсселі. Для Орбана набагато важливішою стала втрата Польщі як союзника в питаннях верховенства права, адже вони мали реальний вплив через свій розмір», - сказав один з чиновників ЄС.

Французький чиновник у розмові з Politico наполягав на тому, що Орбан, незважаючи на свої антиєвропейські виступи, врешті-решт, підтримував важливі рішення ЄС.

«Очевидно, що сигнал цього фото, де Орбан і Путін потискають руки, не позитивний і не корисний. Але якщо ми зробимо крок назад і подивимося на те, що ЄС і Угорщина зробили щодо війни, яку Росія почала проти України, ми легко побачимо, що всі рішення були прийняті одноголосно, в тому числі щодо санкцій проти Росії і підтримки України. І це те, на чому ми повинні наголосити», - сказав чиновник на Єлисейських полях.

Руйнівник Орбан

Втім, не так просто відкинути руйнівні здібності Орбана. Хоча санкції ЄС проти Росії були узгоджені, Угорщина регулярно затягувала рішення, щоб вибити поступки для себе. Також його публічні випади в бік НАТО і Вашингтону дедалі більше тривожать країни Центральної і Східної Європи.

У приватних розмовах дипломати з регіону ставлять питання, чи західні держави повинні продовжувати ділитися з Угорщиною чутливою інформацією, якщо її лідер лояльний насамперед до Росії.

«На місці України я б не відчував себе комфортно, ділячись будь-якими планами, поки він в цій кімнаті», - сказав один високопоставлений дипломат на умовах анонімності.

Антон Хофрайтер, голова комітету Бундестагу у справах ЄС, був так само відвертим.

«Поведінка Віктора Орбана завдає шкоди Європейському Союзу. Угорський прем'єр-міністр постійно ображає ЄС і в цей же час він кидається до авторитарних режимів виключно в надії залучити нові кошти для своєї пронизаної кумівством системи. У цій ситуації розблокувати заморожені кошти для угорського уряду було б смертельно небезпечно», - сказав він.

«Ми повинні чітко усвідомлювати: в часи, коли Росія використовує гібридні засоби війни і проти країн Європейського Союзу теж, Віктор Орбан все більше стає загрозою для безпеки Європи»,  - додав Хафрайтер.

Після обіймів Орбана з Путіним в Китаї американський посол в Будапешті Девід Прессман скликав зустріч послів країн НАТО в Угорщині і заявив, що США висловили угорській стороні «законне занепокоєння з приводу безпеки».

«Викликає занепокоєння те, що Угорщина вирішила зв'язатися з Путіним у такий спосіб», - сказав Прессман.

Лідери країн Балтії висловилися так само. Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас назвала рукостискання «дуже, дуже неприємним», а міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс заявив виданню Politico, що Європа повинна «почати звертати на це увагу».

«Мовчання може розглядатися як згода з ситуацією, тому я думаю, потрібно почати з наступного: провести розмову між собою, де всі погодяться, що це проблема», - сказав литовський дипломат.

Очікується, що деякі лідери країн Балтії висловлять свою стурбованість безпосередньо Орбану на зустрічі лідерів ЄС у четвер і п’ятницю.

Нічого особливого

Раніше цього року США наклали санкції на угорський банк з російськими зв’язками IIB, а Конгрес США розглядає можливість введення санкцій проти окремих угорців.

У минулому ЄС пішов схожим шляхом, запровадивши двосторонні санкції 14 країн-членів проти Австрії після приходу до влади ультраправого лідера Йорга Гайдера. І деякі критики вважають, що такі заходи можна повторити.

«Орбана не можна приймати як лідера країни в ЄС або НАТО. Виженіть його або його країну! Якщо таких правил не існує, створіть їх!», - написав у соціальній мережі X шведський експерт Андерс Ослунд.

Наразі Орбан затримує новий пакет бюджетної допомоги ЄС для України, яка вкрай необхідна в момент, коли зруйнована війною країна протистоїть російському наступу в Авдіївці і намагається при цьому заповнити бюджетні прогалини. Але коли журналісти Politico запитали дипломатів з кількох західноєвропейських країн про перспективу запровадження жорсткіших заходів проти Угорщини, вони відповіли, що таких заходів не передбачається.

Один з дипломатів, який побажав залишитися невідомим, сказав, що з боку служб безпеки немає «жодних достовірних даних про те, що існує ризик на цьому фронті», маючи на увазі російські контакти Угорщини.

Оскільки війна між Ізраїлем і ХАМАСом домінує в міжнародних заголовках, а лідери намагаються продемонструвати єдність у вирішенні конфлікту, дипломати стверджують, що Угорщина - це другорядна проблема. При цьому вони вказують на те, що Орбан підписував кожен пакет допомоги для України, а також санкції проти Росії.

Крім того, вони стверджують, що він зараз більш ізольований, ніж будь-коли, після того, як його колишній союзник, правий прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, зазнав поразки на парламентських виборах на початку цього місяця.

Що стосується Роберта Фіцо у Словаччині, який пообіцяв не відправляти в Україну «жодного патрона», то він не становить серйозного ризику для ЄС. Один з дипломатів ЄС також зазначив, що поки що вони чули про Фіцо лише як про кандидата на виборах, а не як про члена Європейської Ради.

«Іноді це різні речі», - зауважив дипломат.

Мало того, що 5-мільйонна Словаччина занадто мала, щоб мати серйозний вплив на формування політики ЄС, так ще й влада її лідера набагато крихкіша, ніж влада Орбана в Угорщині.

«Краще залучати Фіцо, ніж піддавати остракізму, який заганяє його в кут. Тому що він знайде Орбана в цьому кутку», - сказав Володимир Ваньо, економіст з GLOBSEC.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі