6 листопада президент Польщі Анджей Дуда оголосив, кому першому надасть право спробувати сформувати новий уряд після парламентських виборів 15 жовтня. Нагадаємо, що більшість голосів на них отримала керівна партія «Право і Справедливість» (35,38%), а опозиційна «Громадянська платформа» – 30,7%. Проте, об’єднавшись, із меншими партіями, що зайшли до Сейму – «Третій шлях» (14,40%) та «Нова лівиця» (8,61%) – опозиція може сформувати коаліцію та отримати більшість у парламенті.
«Після спокійного аналізу та консультацій я вирішив доручити місію формування уряду прем'єр-міністру Матеушу Моравецькому. Таким чином я вирішив продовжити добру парламентську традицію, згідно з якою саме фракція-переможець першою отримує шанс сформувати уряд», – заявив Дуда у зверненні ввечері 6 листопада, передає RMF24.
Якщо спроба «Права і Справедливості» сформувати й затвердити уряд буде невдалою, право на формування нового уряду отримає коаліція, яка вже заявила, що хоче бачити у кріслі прем’єра Дональда Туска.
Президент Дуда зазначив, що новий парламент збереться на перше засідання 13 листопада. На цьому урочистому засіданні депутати і сенатори складуть присягу, а також оберуть нове керівництво обох палат парламенту.
«Як Президент Республіки, я маю честь призначити Главу Сейму, який вестиме першу сесію Сейму. Я вирішив довірити цю важливу і престижну функцію пану Мареку Савіцькому з Польської народної партії, який був обраний від Виборчого комітету партії «Третій шлях», – повідомив Дуда, додавши, що Савіцький має найдовший стаж роботи в парламенті (30 років).
Нагадаємо, що коаліція опозиційних партій, яка прийшла до влади через парламентські вибори висунула на посаду прем’єра Туска. Лідери чотирьох політичних сил закликали Дуду не зволікати.
24 жовтня Польща призначила нового посла в Україні – історик і журналіст Ярослав Гузи. Він змінить Бартоша Ціхоцького, який обіймає посаду з лютого 2019 року.