Країни Центральної та Східної Європи демонструють низькі амбіції у своїх Національних енергетичних та кліматичних планах (NECP), це викликає занепокоєння щодо здатності регіону досягти кліматичних цілей ЄС. Про це повідомляє EURACTIV.
NECP є важливим будівельним блоком в архітектурі кліматичної політики ЄС, оскільки вони визначають особливості того, як кожна країна планує досягти колективних цілей, узгоджених на європейському рівні.
Лише три країни ЄС - Іспанія, Хорватія та Словенія, дотрималися щорічного терміну, встановленого ЄС до 30 червня, щоб подати свої оновлені національні енергетичні та кліматичні плани.
Але вже зараз зрозуміло, що країни Центральної та Східної Європи не відповідають очікуванням ЄС, згідно з новим звітом CEE Bankwatch Network.
“Звіти про хід виконання NECP не завжди сприймалися серйозно в деяких країнах, таких як Словаччина, де відсутні дані. А з початком повномасштабної війни РФ проти України багато хто повернувся до старих звичок, підтримуючи споживання газу та вугілля замість відновлюваних джерел енергії", - кажуть аналітики.
За їхніми словами, ця тенденція особливо помітна в країнах Центральної та Східної Європи, де були вжиті заходи для уповільнення переходу від викопного палива, відступу від попередніх зобов'язань або навіть де-факто рекарбонізації економіки.
Дослідження CEE Bankwatch Network перегукується із застереженнями Європейської рахункової палати (ECA), яка раніше цього тижня опублікувала звіт, в якому йдеться про те, що країни ЄС представили лише розпливчасті плани декарбонізації своєї економіки і ризикують не досягти колективних кліматичних цілей.
Ризик полягає в тому, що весь процес NECP для східних країн-членів ЄС виявиться просто "завданням для галочки", попереджає CEE Bankwatch.
Це не дивує Клауса-Дітера Борхардта та Крістофера Джонса — двох колишніх високопосадовців енергетичного директорату Єврокомісії, які зараз працюють у консалтинговій компанії Baker McKenzie в Брюсселі.
"Ми всі знали, що досягнення цілей Зеленого курсу до 2030 року буде непростим завданням. Однак з'являється все більше тривожних ознак того, що ми далекі від їх досягнення. Не тільки документ CEE Bankwatch, а й звіт Рахункової палати ставить під сумнів те, що ми на правильному шляху, навіть з переглянутими Національними планами з енергетики та клімату”, - зазначили Джонс і Борхардт у коментарях EURACTIV.
Наприклад, влада Угорщини відреагувала на енергетичну кризу 2022 року, збільшивши внутрішнє виробництво викопного палива та відтермінувавши поступову відмову від вугільної енергетики, йдеться у звіті CEE Bankwatch. У Болгарії попередні зобов'язання щодо декарбонізації енергетичного сектору також можуть бути скасовані.
Аналітики кажуть про недостатнє розгортання відновлюваних джерел енергії.
Експерт із питань енергетики та клімату аналітичного центру Ember Павел Чизак назвав це втраченою можливістю, оскільки Національні енергетичні та кліматичні плани пропонують "ідеальну можливість" для розвитку чистої енергетики в регіоні.
"Але в більшості країн Центральної та Східної Європи ще не було зроблено жодних значних заяв щодо оновлених кліматичних цілей", - сказав Чизак в інтерв'ю EURACTIV.
Натомість відновлювані джерела енергії залишаються поза увагою, хоча в регіоні існує значний потенціал для сонячної та вітрової енергетики.
"Країни Центральної Європи можуть досягти необхідної частки нової мети ЄС у сфері відновлюваної енергетики лише за рахунок розвитку вітроенергетики", - зазначає галузева асоціація WindEurope у спільній заяві з аналітичними центрами та іншими торговельними групами.
Ще одним тривожним висновком звіту CEE Bankwatch є відсутність прозорості та залучення громадянського суспільства до процесу розробки оновлених NECP. Оскільки більшість переговорів відбувається за зачиненими дверима, існує мало можливостей для громадських консультацій, підкреслюється у звіті.
"CEE Bankwatch справедливо зазначає, що участь громадськості є ключовим елементом цього процесу. Залучення відповідних суб'єктів до оновлення NECP збільшить підтримку заходів", - вважає політичний радник аналітичного центру E3G Ребекка Попп.
"Зелений" перехід може принести значні переваги для регіону, сказав автор звіту Крістоф Йост. За його словами, це забезпечить надійність енергопостачання, обмежить волатильність цін, полегшить доступ до фондів ЄС і зміцнить виробничо-збутові ланцюги, але за суворої умови, що перехід відбудеться належним чином.
"Цей шлях ще недостатньо використовується країнами-членами ЄС, оскільки вони не повною мірою користуються перевагами фондів ЄС для досягнення "зеленого" переходу", - вважає аналітик.
Раніше повідомлялося, що ЄС повинен значно прискорити свої зусилля зі скорочення викидів парникових газів, якщо хоче досягти поставлених кліматичних цілей на 2030 і 2050 роки. Так вважає Європейська обсерваторія кліматичної нейтральності (ECNO), яка оцінила десятки показників у провідних секторах економіки.