43% українців, що знаходяться у Польщі кажуть, що вони поки що остаточно не визначились з тим які у них будуть дії щодо найближчого майбутнього. 19% говорять, що планують залишитися у Польщі. 15% не приїдуть найближчі 5 років, а 13% повернуться протягом наступних 6 місяців. 10% опитаних хочуть повернутися не пізніше, ніж за рік, повідомляє аналітичний центр міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal. Опитування проводилося методом електронного анкетування з грудня 2023 по березень 2024 року, в якому взяли участь 1150 українців у Польщі.
Що змінилось у настроях українців у Польщі?
У квітні минулого року в агенції проводилося таке саме дослідження. Тоді 36% українців планували залишитися у Польщі, 7% мали на меті переїхати із Польщі в іншу країну, а 55% планували повернутися в Україну. 82% українців, які планували повертатися, відповіли, що приїдуть в Україну після перемоги.
“Наше дослідження показує, що кількість тих, хто однозначно планував залишитися у Польщі зменшилася на 17% порівняно з минулим роком. Це гігантська цифра з огляду на кількість українців, що живуть у Польщі. Гарна новина для України полягає у надії на повернення великої кількості людей. Однак питання щодо мотивації людей повернутися на батьківщину – це завдання із зірочкою для українського уряду і найбільше працювати треба з людьми, які досі вагаються у своєму рішенні” – дає оцінку результатам дослідження Євген Кіріченко, засновник міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal.
В аналітичному центрі запитали українців, як довго вони знаходяться у Польщі
36% приїхали до Польщі менше ніж рік тому, 25% – знаходяться у Польщі 2 роки. 15% від одного року до двох. 10% сказали, що близько 3-х років. І по 7% припало на 4 і 5 років.
Аналітики звертають увагу на 25% українців, що приїхали у Польщу близько 2 років тому. За їхнім припущенням, відповідний показник демонструє кількість біженців, які виїхали з України на початку повномасштабної війни. Решта – це ті, хто є “заробітчанами”, тобто регулярно приїжджають до Польщі працювати внаслідок відсутності необхідних вакансій в Україні.
Що стало ключовим мотивом, який підштовхнув приїхати до Польщі?
Саме так було сформульоване одне з питань, яке ставили під час опитування. 30% сказали, що їх приваблює рівень заробітних плат, 27% відчувають небезпеку в Україні, 24% відмовилися відповідати на питання, 10% сказали, що їх переконали друзі і 9% – бажають возз'єднатися з сім’єю.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав українців, які виїхали з країни під час повномасштабного вторгнення Росії, повернутися і допомогти захищати Батьківщину. «Ми поважаємо індивідуальний вибір кожної людини, але ми також закликаємо всіх українців, які виїхали з країни з початку повномасштабного вторгнення, розглянути можливість повернення додому. Розуміємо, що дехто не може мати такого вибору через стан здоров'я або інші особисті обставини. Але тих, хто має вибір, ми запрошуємо повернутися і своїм особистим внеском допомогти Україні боротися і вижити», − заявив посадовець. Кулеба додав, що в України немає іншого вибору, окрім як битися за своє право жити, відновлення територіальної цілісності та справедливий мир.