За належного фінансування та своєчасної поставки обладнання перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС буде здано вже цього року

Поділитися
Будівництво Дністровської ГАЕС — шосте у світі за масштабами і, без перебільшення, чи не найперше за значущістю для розвитку паливно-енергетичного комплексу країни — нарешті ожило після тривалої перерви.

Будівництво Дністровської ГАЕС — шосте у світі за масштабами і, без перебільшення, чи не найперше за значущістю для розвитку паливно-енергетичного комплексу країни — нарешті ожило після тривалої перерви. Запрацювала потужна техніка, день і ніч на будівельних майданчиках мерехтять спалахи електрозварки. Всюди кипить робота — від облаштування територій під об’єкти майбутньої гідроакумулюючої електростанції до визначення і коригування завдань на нарадах у ТОВ «Енергопром», яке веде будівництво, виконуючи функції генпідрядника.

«Якщо ніщо не заважатиме наміченим планам, цілком реально ввести в дію в режимі синхронного компенсатора перший гідроагрегат ГАЕС уже цього року», — запевняє генеральний директор «Енергопрому» Сергій ЛІСНІЧЕНКО, який віднедавна очолив будівництво.

— Сергію Борисовичу, чим зараз живе будівництво найпотужнішої гідроакумулюючої станції Європи?

— Будівництво в розпалі, об’єкт набуває характеру та вигляду пускового. Ліквідовано відставання на головній технологічній споруді станції — шахті гідроагрегату №1. Тривають роботи і на інших об’єктах: верхній водоймі, напірних та відвідних водоводах, нижній водоймі тощо.

Всі зусилля учасників будівництва спрямовані на забезпечення пуску першого гідроагрегату станції в режимі синхронного компенсатора. Паралельно з виконанням робіт на шахті гідроагрегату №1 ведеться підготовка до монтажу гідросилового обладнання — насос-турбіни й двигун-генератора. На стадії завершення будівництво водовипуску, що забезпечить технічне водопостачання гідроагрегату при роботі в режимі синхронного компенсатора, а надалі — і в проектному режимі. Незабаром завершуємо будівельну частину тиристорної, технологічного корпусу, а також корпусу, де монтуватиметься основне технологічне обладнання. Близький до завершення трансформаторний майданчик. Попереду — оздоблювальні роботи та монтаж обладнання в інженерно-побутовому корпусі, монтаж компресорної.

— Про Дністровську ГАЕС говорять різне. Екологічні громадські організації твердять про шкоду довкіллю. Спеціалісти-технарі — про цілком безпечну, екологічно чисту експлуатацію і грандіозне значення станції для енергетики країни.

— Роль Дністровської ГАЕС для вітчизняного енергетичного сектора справді важко переоцінити. Введення її в дію — вагомий крок до енергетичної незалежності України. Дністровська ГАЕС дозволить значно підвищити якість електричної енергії в енергосистемі України, зокрема — досягти світових стандартів у співвідношенні базової та пікової потужностей. А це, у свою чергу, зміцнить енергетичну конкурентоспроможність дер­жави. До того ж стратегія розвитку європейського енергетичного комплексу передбачає до 2030 року подвоїти частку гідроенергетики в загальному енергетичному балансі. Україна не може відставати від тенденцій європейського енергоринку.

Перш за все Дністровська ГАЕС покликана врегульовувати графік навантажень в енергосистемі України, а також стати своєрідним аварійним резервом електроенергії. Адже графік споживання електроенергії нерівномірний. Він має яскраво виражений нічний мінімум та ранкові і вечірні максимуми, для покриття яких потрібно утримувати відповідні генеруючі потужності. Однак теплові електростанції, частка яких в енергосистемі України гіпертрофовано велика, не можуть швидко знижувати потужність і так само швидко її нарощувати. Атомні взагалі цілодобово женуть одну й ту ж кількість енергії, яку вночі просто нікуди подіти. Це негативно позначається на роботі всієї енергетичної системи країни.

Тому гідроакумулюючі електростанції вкрай необхідні, оскільки є потужним інструментом для зменшення як недовантаження, так і перевантаження і, таким чином, попередження аварійних ситуацій в об’єднаній енергосистемі країни. Забираючи на себе так звані нічні провали електроенергії, вони також підвищують надійність функціонування атомних блоків.

Незатребуваний споживачами нічний надлишок енергії Дністровська ГАЕС використовуватиме для закачування дністровської води у верхню водойму. Під час пікових навантажень в енергетичній системи цю воду скидатимуть з багатометрової висоти на турбіни, які виробляють необхідну додаткову електроенергію. Тому такі станції й називають гідроакумулюючими.

Дністровська ГАЕС матиме загальну потужність 2,3 тис. МВт. Тут працюватимуть сім гідроагрегатів потужністю 320 МВт кожний. Це буде найбільша гідроакумулююча станція Європи. Крім економічних інтересів, це і світовий престиж України.

Тепер щодо впливу Дністровської ГАЕС на довкілля. Екологи щоразу лякають громадськість якимись екологічними ризиками дністровського проекту. Запевняю, що з точки зору екологічної безпеки (не кажучи вже про економічну доцільність і загальнонаціональні пріоритети) — найкраще добудувати станцію якнайшвидше.

За оцінками поважних фахівців, ГАЕС працюватиме без будь-яких викидів забруднюючих речовин, а вплив на тваринний, рослинний світ, іхтіофауну Дністра — мінімальний. Дністровська ГАЕС дасть також змогу дещо підвищити літню температуру води у Дністрі, яка є досить низькою, збільшить насичення води киснем.

Підземне розташування основних споруд не тільки не псує ландшафту, а навпаки — виконує важливу природозберігаючу функцію, значно полегшуючи напружений стан берегових схилів.

— Необхідність добудови Дністровської ГАЕС, перший камінь у спорудження якої було закладено ще в середині 80-х, не викликає сумнівів. Однак за початковим проектом її мали ввести в експлуатацію ще десять років тому. Чи не позначився зрив графіків будівництва на його нинішньому стані?

— «Енергопром» прийняв цей стратегічно важливий об’єкт у 2001 році, коли тодішнє керівництво країни, зваживши всі «за» і «проти», ухвалило рішення добудувати Дністровську ГАЕС. Наші спеціалісти провели ретельну діагностику довгобуду. Дещо довелося замінити, дещо — «підлікувати». А потім ще й упродовж кількох років довелося утримувати величезні споруди довгобуду в належному стані. На жаль, держава, яка є замовником будівництва, не могла визначитися з його фінансуванням, то виділяючи кошти на ГАЕС, то на тривалий час про неї забуваючи.

Були моменти, коли будівництво трималося і виживало винятково завдяки спеціалістам «Енергопрому» — його тодішньому керівництву, простим робітникам, які неймовірними зусиллями не допустили руйнації збудованого. За це варто їм щиро подякувати.

Запевняю, будівництво Дністровської ГАЕС ведеться згідно з вимогами проекту й відповідає всім технічним і технологічним нормам. «Енергопром» як генпідрядник з усією відповідальністю виконує покладені на нього завдання. Ми усвідомлюємо важливість нашого внеску в загальний успіх справи. Дністровська ГАЕС, зауважу, визначена серед пріоритетів держави в урядовій програмі «Український прорив». Велике економічне, соціальне, екологічне, врешті, політичне значення цього провідного об’єкта енергетичної галузі країни диктує й великі вимоги як щодо якості будівельно-монтажних робіт, так і щодо оптимальних строків їх виконання. Служби замовника, генпідрядника і генпроектувальника забезпечують неухильне виконання затвердженого в Мінпаливенерго генерального графіка будівництва, ведуть постійний контроль якості будівельних матеріалів і виконання будівельно-монтажних робіт.

Зокрема, для здійснення постійного контролю якості будівельних матеріалів ми залучили незалежну геотехнічну лабораторію. На об’єкті працює будівельна інспекція, її спеціалісти контролюють виконання всіх будівельно-монтажних робіт. Бетон і цемент проходять усі необхідні випробування, всю арматуру перевіряємо на розриви.

— У ваших словах вчувається щире вболівання за справу. Однак, як свідчить досить сумна історія цього багатостраждального довгобуду, для реалізації задуму найперше потрібні гроші, й немалі.

— Так, належне і стабільне фінансування — одна з основних умов пуску першого агрегату станції цього року. Для добудови першого пускового комплексу ДГАЕС у складі трьох гідроагрегатів потрібно 3,6 млрд. грн. Цього року, аби ввести гідроагрегат у режимі синхронного компенсатора — майже 900 млн. грн. Остаточно схему фінансування ще не визначено.

Однак оптимізму в цьому непростому питанні додає те, що рішенням Мінпаливенерго функції замовника з початку року передано ВАТ «Укргідроенерго», яким керує один із найавторитетніших гідротехніків світу, Герой України Семен Ізраїльович Поташник. Наразі «Укргідроенерго» взяло короткостроковий кредит у 150 млн. грн., на які й ведеться будівництво. Дністровська ГАЕС — на контролі безпосередньо у міністра палива та енергетики Юрія Продана, який обіцяв вирішити всі проблемні моменти — від джерел фінансування до визначення і передачі прав власності на об’єкт.

За нами, будівельниками, затримки не буде. Ми нарощуємо обсяги будівельно-монтажних робіт — відповідно до фінансування, звісно. Так, якщо у січні на будівництві було задіяно лише 306 робітників і освоєно 7 млн. грн., то у лютому, коли надійшло 9,8 млн. грн., працював 761 чоловік, у березні над освоєнням виділених 24 мільйонів — уже 1365 людей, а у квітні освоєно понад 27 млн. грн. Загалом на пусковий період ми готові збільшити кількість працюючих до 3 тис. осіб.

З нами на підряді працюють поважні будівельні фірми, що мають великий досвід зведення значних за масштабами об’єктів гідроенергетики: ВАТ «ДніпроСГЕМ», ВАТ «Київметробуд», ТОВ «МТД-компані», ТОВ «Гідроспецбуд» та інші. Деякі працюють тут від самого початку будівництва каскаду дністровських ГЕС та ГАЕС.

У першому кварталі ми виконали робіт на 105% порівняно з доведеною програмою. На будівництві задіяно необхідну кількість техніки, потужний кадровий потенціал, що дає змогу в оптимальні строки виконувати поставлені завдання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі