Рівно через тиждень після підписання 12 березня «Угоди про розвиток відносин у газовій сфері» між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» Кабінет міністрів України взявся предметно розглянути вищезгаданий документ. Від початку передбачалося, що уряд його затвердить. Та в результаті обговорення на засіданні Кабміну угоду було вирішено… взяти за основу.
Одночасно уряд узявся виписати нові рекомендації (директиви, треба розуміти) голові правління НАК «Нафтогаз України» Олегу Дубині для продовження переговорів із головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером і загалом з російською газовою монополією.
Кабмін України вніс поправки… в українсько-російську газову угоду
«Кабінет міністрів затвердив угоду з рядом поправок», - повідомив віце-прем’єр-міністр Іван Васюник журналістам, залишаючи засідання уряду, яке на той момент ще не завершилося.
Він уточнив, що одна з поправок стосується обмеження обсягу природного газу, який поставляється українським споживачам дочірньою або афілійованою з «Газпромом» компанією, створення якої передбачено угодою. Відповідно до внесених у текст документа змін, така компанія не зможе поставляти споживачам України більш як 7,5 млрд. кубометрів природного газу на рік, пояснив чиновник.
Зміст інших поправок І.Васюник не уточнив.
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко на прес-конференції після засідання Кабінету міністрів повідомила, що зміни, внесені урядом у документ, також обмежують період поставок природного газу в Україну компанією RosUkrEnergo AG (Швейцарія) трьома місяцями - січнем-березнем 2008 року.
«Я хочу нагадати, на рівні домовленостей президентів і прем’єрів України і Росії було досягнуто домовленості, що RosUkrEnergo працюватиме три місяці», - сказала вона.
Глава уряду зазначила доцільність укладення контракту купівлі-продажу центрально- і середньоазіатського газу між «Нафтогазом України» і ТОВ «Газпром експорт» (РФ), яке закуповує цей газ у Туркменистані, Казахстані та Узбекистані, і початку поставок за цим контрактом із квітня 2008 року.
Ю.Тимошенко також наголосила, що термін дії «Угоди про розвиток відносин у газовій сфері», підписаної між «Газпромом» і «Нафтогазом», - 2008 рік, тому вона не закріплюватиме за дочірньою чи афілійованою з російським концерном компанією права поставляти споживачам України природний газ у 2009-му та наступних роках.
«Зміни, внесені в угоду, на мою думку та думку членів уряду, є дуже істотними», - сказала прем’єр-міністр.
Вона додала, що «Нафтогаз України» відновить переговори з «Газпромом» після належного оформлення постанови уряду про узгодження угоди між компаніями з урахуванням поправок.
Як докладно писало «ДТ» у минулому номері (№10 від 15 березня 2008 року), «Угода про розвиток відносин у газовій сфері» від 12 березня передбачає, зокрема, що з березня по грудень 2008 року в Україну поставлятиметься газ центрально- і середньоазіатського походження в обсязі не менш як 49,8 млрд. кубометрів за ціною 179,5 дол. за 1000 кубометрів. Покупцем газу на кордоні з Україною буде НАК «Нафтогаз України». При цьому поставки середньоазіатського газу в січні-лютому в обсязі 5,2 млрд. кубометрів будуть повністю оформлені та оплачені за контрактами RosUkrEnеrgo і «УкрГаз-Енерго».
Додатково до обсягів центрально- і середньоазіатського газу «Нафтогаз» оформить із RosUkrEnеrgo контракт купівлі-продажу російського газу, поставленого в Україну в січні-лютому 2008 року, за базовою ціною 315 дол. за 1000 кубометрів, розрахунки за яким можуть бути здійснені шляхом повернення відповідних обсягів газу.
Тепер виходить, що з 1 квітня 2008 року дочірня чи афілійована компанія ВАТ «Газпром» щороку здійснюватиме прямі поставки газу промисловим споживачам України в обсязі не більш як (раніше ця норма по-різному тлумачилася в повідомленнях «Нафтогазу» і «Газпрому») 7,5 млрд. кубометрів. Це становить 10% усього українського газового ринку та одну чверть від ринку поставки газу промисловим споживачам.
Відповідно до більш ранньої домовленості президентів двох країн, «Газпром» міг одержати половину в СП із «Нафтогазом» з реалізації газу на внутрішньому ринку.
Проте уряд України домігся інших умов. Нині на «Газпром» опосередковано припадає 25% від продажів на українському ринку: він володіє 50% у RosUkrEnеrgo, що володіє 50% у трейдері «УкрГаз-Енерго», який поставляє газ промисловим і прирівняним до них споживачам.
Таким чином, реальна частка «Газпрому» на ринку України фактично не змінюється.
Підписавши угоду, «Нафтогаз» також погодився оформити з RosUkrEnergo контракт купівлі-продажу до 1,4 млрд. кубометрів російського газу, поставленого в Україну в січні-лютому 2008 року.
«Нафтогаз України» також зобов’язався одержати всі узгодження, дозволи, схвалення, ліцензії та будь-які інші документи, необхідні для виконання холдингом своїх зобов’язань за згодою, максимально сприяти «Газпрому» в створенні на території України афілійованої чи дочірньої компанії, а також цій компанії - в одержанні необхідних погоджень і дозволів.
Документом визначено, що природний газ, який поставляється в Україну, призначений виключно для українських споживачів і не підлягає реекспорту.
Безумовно, внесені урядом поправки у вже підписану українсько-російську газову угоду - момент позитивний. Та чи не запізнілий? Хоча іноді краще пізно, ніж ніколи...
Але уявіть, приїде глава «Нафтогазу» Олег Дубина до «Газпрому» і заявить: мовляв, так і так, помилочка сталася - потрібно внести поправки в угоду від 12 березня. Як ви думаєте, яку відповідь йому дадуть у «Газпромі» (якщо взагалі на поріг пустять)? У кращому випадку скажуть: написаного пером не витягнеш і волом... І на тому черговий раунд українсько-російських переговорів може бути завершено. Або лише розпочато.
Крім того, до понеділка,
24 березня ц.р., О.Дубина перебуватиме у відпустці. І не факт, що коли Кабмін напише нове «керівництво до дії» на переговорах із «Газпромом», нинішній голова «Нафтогазу» ще не подасть у відставку…
Заборона на реекспорт газу
А поки підписана 12 березня «Угода про розвиток відносин у газовій сфері» між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» ще формально не набрала сили, Кабінет міністрів України встиг (і теж 12 березня) заборонити експортувати центрально- і середньоазіатський газ, що поставляється в Україну.
Іншими словами, Кабмін заборонив «РосУкрЕнерго» експортувати газ, що поступатиме в Україну в 2008 році, про що йдеться в постанові №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України».
З тексту цього документа випливає: «З 1 січня 2008 року газ... від «РосУкрЕнерго» використовується винятково для задоволення потреб споживачів України в обсягах, які відповідають балансу поставок і розподілу природного газу на 2008 рік, затвердженому розпорядженням Кабінету міністрів України від 9 січня 2008 року №57».
Цією самою постановою Кабмін доручив Державній митній службі з березня проводити попереднє митне оформлення газу, що надходить у газотранспортну систему, винятково Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» за ціною 179,5 дол. за 1000 кубометрів.
Проте, з іншого боку, «Нафтогаз» не може водночас розірвати всі експортні контракти з «Газпромом» та РУЕ. І з цим щось треба робити...
З березня 2008-го імпортований газ мають реалізовувати в Україні «Нафтогаз України» та його дочірня компанія «Газ України» за умови 100-відсоткової оплати споживачами використаного палива.
При нестачі згаданого газу для задоволення потреб споживачів «Нафтогаз» використовуватиме ресурси власного газу, що «перебувають на зберіганні в підземних сховищах його дочірньої компанії «Укртрансгаз».
Цікаво, а чи є там взагалі «ресурс власного газу»? Крім того, Кабінет міністрів України установив, що «Нафтогаз України», відповідно до угоди від 4 січня 2006 року, проводитиме розрахунки за поставлений імпортний газ із «РосУкрЕнерго» чи з компанією «Газпром експорт» (дочірнє підприємство російського «Газпрому») за ціною 179,5 дол. за 1000 кубометрів.
Для довідки
НАК «Нафтогаз України» у 2007 році експортувала 4 млн. кубометрів газу. Цей обсяг був поставлений у південно-східні райони Польщі, які межують з Україною, повідомляє «Нафтогаз» у матеріалах, підготовлених до слухань «Енергетична безпека України», що були організовані комітетом Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони. Як повідомлялося, «Нафтогаз» розпочав поставки природного газу в Польщу в 2005 році після введення в експлуатацію прикордонного газопроводу Устилуг (Україна) - Хрубешув (Польща), побудованого для газифікації південно-східних районів Польщі.
«Нафтогаз України» у 2007 році не поставляв природний газ до інших країн.
У 2005 році, як уточнюється в згаданих матеріалах, «Нафтогаз» експортував 2,7 млрд. кубометрів природного газу. У 2006 році експорт газу
НАКом не здійснювався.
Що ж до транзиту газу територією України, то, за даними Мінпаливенерго, торік його обсяг скоротився на 10,4% (тобто на 13,3 млрд. кубометрів) порівняно з 2006 роком - до 115,2 млрд. кубометрів.
У 2007 році НАК «Нафтогаз України» забезпечила для ВАТ «Газпром» (РФ) транзит 103,6 млрд. кубометрів газу, зокрема, до країн Європи - 100,6 млрд., для RosUkrEnergo AG (Швейцарія) - транзит 11,6 млрд., у тому числі з ПСГ України - 5,6 млрд. кубометрів.
Транзит газу територією України в країни Європи, за даними компанії «Укртрансгаз», торік скоротився на 1,5% (або 1,7 млрд. кубометрів) порівняно з 2006 роком - до 112,1 млрд. кубометрів.
Транзит газу в країни СНД через Україну за 2007 рік становив 3,1 млрд. кубометрів, що в 4,8 разу (на 11,7 млрд. кубометрів) менше, ніж у 2006-му.
Споживання природного газу в Україні в 2007 році скоротилося на 5,5% (на 4,1 млрд. кубометрів) порівняно з 2006-м - до 69,8 млрд., зокрема, безпосередньо споживачами - на 4,7% (3,1 млрд.), чи до 62,8 млрд. кубометрів.
Виробничо-технологічні витрати та втрати природного газу в країні за підсумками минулого року становили 7 млрд. кубометрів, що на 13,6%
(1,1 млрд.) менше, ніж у 2006-му.
Обсяг споживання природного газу промисловими підприємствами і прирівняними до них абонентами в 2007 році становив 34,2 млрд. кубометрів, населенням - 16,5 млрд., підприємствами теплоенергетики - 8,9 млрд. кубометрів.
НАК «Нафтогаз України», за даними Мінпаливенерго, у 2007 році скоротила обсяги реалізації газу на 33,4% порівняно з 2006 роком - до 28 млрд. кубометрів, зокрема, промисловим підприємствам і прирівняним до них споживачам - у 7,8 разу, до 1,6 млрд.