Уроки «газового» взаємозаліку

Поділитися
На відміну від промислових регіонів і великих міст, борги комунальної енергетики Тернопільщини та її обласного центру виглядають вельми скромними...

На відміну від промислових регіонів і великих міст, борги комунальної енергетики Тернопільщини та її обласного центру виглядають вельми скромними. Проте цьогорічна практика їх погашення у маленькій області та виділення лімітів на газ додали різнобарв’я у сучасну українську економіку.

У Тернополі фальстарту опалювального сезону не уникли. 21 жовтня в бюджетні установи та житлові будинки було подане тепло. Та щастя виявилося недовгим. Уже наступного дня представники ВАТ «Тернопільміськгаз» опломбовували запірну апаратуру котелень. Причина — місто лімітів на газ не отримувало, тож блакитне паливо міські тепломережі відбирали незаконно. Тому протягом шести діб поспіль городянам довелося мерзнути.

Міська комунальна теплоенергетика накопичила більш як 10-мільйонний борг за використаний газ. Однак ста­лося майже диво. Не довелося брати ані кредитів, ані бюджетних коштів, щоб розрахуватися за стратегічний енергоресурс живими грошима. Тернопіль скористався постановою Кабміну №440 від 25 квітня ц.р. і доповненням до неї №944 від 22 жовтня. Цей обласний центр другим після Хмельницького «втиснувся» у податкову заборгованість ДК «Газ України», яка становила 300 млн. гривень. Тобто Тернопіль отримав ліміти газу, з «Газом України» було укладено договір на поставки газу до квітня 2009 року. І вже 28 жовтня тепло знову з’явилося у місті.

А отримання лімітів газу для облас­ного комунального підприємства «Тернопільтеплокомуненерго» відчутно затримувалося. Процедура підготовки документів для «закриття» боргів відповідно до першого, а потім доповнюючого урядового документа тривала кілька тижнів. Вона б, мабуть, не завер­шилася й досі, якби, скажімо так, не щасли­вий збіг. Коли писалися ці рядки, було виділено ліміти на другу декаду…

Однак чому ж без зустрічі газовиків і представників з депутатським значком не вдається розв’язати господарську проблему? Щоб відповісти на це запитання, проаналізуємо історію її виникнення. Хоча обсяги споживання блакитного палива у системі ОКП «Тернопільтеплокомуненерго» майже вп’ятеро нижчі, ніж у міських тепломереж, газові борги воно наростило. В опалювальних сезонах 2005—2006 та 2007—2008 років через недостатній рівень розрахунків обласна теплопостачальна структура отримувала газ за давальницькою схемою. Всі кошти, зібрані від споживачів тепла і гарячої води, було акумульовано на рахунках ДП «Газ-Тепло» в Києві. Тому свідомого накопичення боргів за газ не було. І все ж заборгованість «Тернопільтеплокомуненерго» за 2006—2008 роки до моменту списання перевищувала 6,5 млн. грн. Левова частка цієї суми — 3,8 млн. гривень – припала на цей рік. Останній штрих до невеселої картини: за несвоєчасні розрахунки ДК «Газ України» нарахувала обласним тепломережам пені та штрафних санкцій на суму 820 тис. грн.

Чому ж так сталося? Традиційна причина — борги споживачів за тепло і гарячу воду. На сьогодні найбільший боржник — населення, яке недоплатило «Тернопільтеплокомуненерго» майже 4 млн. грн., бюджетні установи заборгували 546 тис. грн. Один із засобів боротьби з неплатниками — відключення від теплопостачання. Але він дієвий тоді, коли конкретному неплатнику припинити подачу тепла можливо технологічно. На етапі попередження, як правило, майже всі боржники починають платити. До реального покарання не доходить. А відключення усього багатоповерхового будинку від централізованого теплопостачання, щоб покарати частину боржників, — сумнівне з правового погляду.

І тому обласні тепломережі використовують найпоширеніший спосіб стягнення боргу — через суд. Але виконання судових рішень не дуже вражає. Дивіться самі. На сьогодні із 481 тис. грн. заборгованості фізичних осіб, яка підлягає стягненню, сплачено лише 61 тис. А із 109 тис. гривень боргу юридичних осіб стягнуто… 6 тис.!

Борги споживачів гармонійно доповнюються діючими тарифами, які в більшості випадків не покривають фактичних витрат на тепло і гарячу воду. А це означає збиткову діяльність тепломереж. Через несвоєчасність затвердження тарифів виконкомами міських і селищних рад області підприємство лише торік зазнало 4 млн. грн. збитків. Чортків — 1,4 млн. грн., Кременець — 1,1 млн., Підволочиськ — 250 тис… Цього року збитки, напевне, будуть не меншими.

З вересня ц.р. НКРЕ щомісяця підвищує на 3% ціну на газ для комунальної теплоенергетики. Виконувач обов’язків директора ОКП «Тернопільтеплокомуненерго» Йосип Куртяк пропонує спростити процедуру затвердження тарифів, яка триває понад місяць: «Потрібно надати підприємству можливість самостійно, з урахуванням коефіцієнта зміни вартості теплової енергії, змінювати тариф».

Безперечно, це ж просто цирковий трюк: продавати послугу без урахування її повної вартості. Щоб потім без грошей розраховуватися за важливу складову її виробництва — газ. Взаємозаліки українська економіка уже проходила наприкінці 90-х років минулого століття. Тепер про них згадують з гіркою посмішкою. Заспіваємо стару пісню по-новому?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі