«УКРНАФТА». ДНІПРОПЕТРОВСЬК. ДО ЗАПИТАННЯ

Поділитися
Минулої середи не відбулися загальні річні збори акціонерів ВАТ «Укрнафта». Подія, відверто кажучи, досить-таки буденна...

Минулої середи не відбулися загальні річні збори акціонерів ВАТ «Укрнафта». Подія, відверто кажучи, досить-таки буденна. Новиною (досить несподіваною) було б саме проведення зборів з першої спроби. А так — усе нормально. Всі потроху звикли, що збори цього ВАТ відбуваються у два прийоми. Спочатку — перша невдала спроба, а місяців через два, після пошуків якихось компромісів, — повторні збори. Так що нічого особливо страшного не сталося. Тим більше, що й узагалі нічого особливо надзвичайного з цією нафтовидобувною компанією не відбувається, навіть навпаки: за перше півріччя цього року вона одержала майже 100 млн. долл. чистого прибутку.

Не збиралися і змінювати нинішнє керівництво компанії. Навіть досить скандальна спроба «витягти» з «Укрнафти» 140 млн. грн. за украй сумнівним договором уже дещо втратила свою актуальність — забезпечувати когось «бабками на шару» тут явно не збираються.

Проте, зриву зборів акціонерів «Укрнафти» загалом чекали, і несподіваним він не був. Результати реєстрації чітко продемонстрували нову розстановку сил у ВАТ «Укрнафта».

Загалом контрольний пакет акцій компанії належить державі, але приватним акціонерам також належить чимало — 49,97% акцій компанії. Природно, ці акції продавалися і перепродувалися. І хоча загальна кількість акціонерів «Укрнафти» перевищує 31 тисячу, реально всього дві сили визначають розвиток компанії: це держава в особі НАК «Нафтогаз України» (50%+1 акція) і, скажімо так, група компаній, що проводять узгоджену політику. Група досить невелика. На початку року до неї формально входило всього три компанії-акціонери: «Оксидентал менеджмент компанії» (Кіпр) — 11,7%, Varkedge Limited (також Кіпр) — 8,4% і комерційний банк «Приватбанк» (Дніпропетровськ) — 9,4%. Ще близько 5,5% акцій значилися за «Альфа-Капіталом» (і своїх, і як номінального утримувача).

Втім, усі ці три високошановані фірми одержують пошту на дніпропетровські адреси: «Оксидентал» — на Головпоштамті, а «Приватбанк» і Varkedge — так узагалі на одну адресу, їх ще називають «дніпропетровською групою».

Протягом усього цього року відбувалося інтенсивне скуповування акцій «Укрнафти», що набуло буквально глобального масштабу (скуповували навіть випущені ВАТ американські депозитні розписки). Мета була досить-таки прозаїчна — зібрати 40% пакета акцій. Це б дало можливість за необхідності блокувати проведення зборів акціонерів. Що врешті і було зроблено.

Для участі у зборах за мінімально необхідного рівня 60% зареєструвалися акціонери, що володіють 52,47% акцій (іншими словами, НАК і трохи дрібних акціонерів). І це при тому, що акціонери в залі були. Зокрема, був присутній і голова спостережної ради «Приватбанку» Ігор Коломойський.

Для того щоб збори відбулися, акціонери виставили кілька умов. Так, вони хотіли б згоди на надання їм 5-ти з 11-ти місць у спостережній раді і відновлення норми статуту ВАТ про прямі вибори голови правління ВАТ зборами акціонерів (нині його вибирає спостережна рада). Ну і змінити реєстратора акцій (торік вони хотіли, щоб новим реєстратором був «Приватбанк»).

Частина цих вимог містилася в липневому листі «Оксидентал менеджмент». Ну а деталі щодо того, скільки вони хотіли б мати, були озвучені, за словами голови спостережної ради «Укрнафти», голови правління НАК «Нафтогаз України» Вадима Копилова, «буквально за хвилину до зборів».

Домовлятися доведеться, хоча очевидно, що на такий пакет поступок держава не піде. Прийняття цих вимог означало б, що зібрати спостережну раду без приватних акціонерів буде просто неможливо. Але це ще нічого.

Куди гірше, що без них державі стане неможливо і звільнити, скажімо, голову правління, який не подобається. Фактично в цьому варіанті, за певних умов, не виключене просто перехоплення керування в держави. Такий досвід від багатьох енергорозподільчих компаній держава вже має, і він їй мало сподобався. Так що шукатимуть компроміс. Очевидно, що наявна ситуація, коли найбільші акціонери не представлені в спостережній раді (два члени з 11-ти), неприйнятна. Проте і приватники вимагають занадто багато. Поки що йде торг. Юридична адреса контрагента відома: Дніпропетровськ, до запитання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі