В експорті електроенергії України нещодавно презентовано компанію Ukrenergy Trade. Претензії її співзасновників великі. Поки що вона разом з «Укрінтеренерго» бореться за утвердження свого місця під європейським сонцем. Проте розраховує і на можливі ресурси Казахстану.
У паливно-енергетичному комплексі України найбільшу увагу завжди приділяли нафті, нафтопродуктам і газу. Ринок вугілля (коксівного та енергетичного), а також ринок електроенергетики залишався менш публічним. Дуже шкода, що руки не доходили, або з інших причин безпосередньо енергоринку (як, утім, і ринку вугілля) ЗМІ приділяли набагато менше уваги, ніж газовому та нафтовому. Можливо, тому, що ринок електроенергії формально багато років був відносно структурований у рамках пулу — Об’єднаного енергетичного ринку України (ОРЕ). Проте сьогодні ОРЕ на порозі кардинальних змін, що потребує особливої уваги до нього. А насправді ринок електроенергії набагато складніший, тонший за інші сегменти енергоринку. Тому, напевно, набагато менше охочих казати, що розбираються в електроенергетиці, як, наприклад, у газі. А ті, хто орієнтується в нюансах енергоринку, насправді воліють мовчати. Це вам не лампочки замінити або навіть електропроводку в будинку. Це і складніше і простіше водночас.
«ДТ» не має наміру в одній статті компенсувати все ненаписане про ринок електроенергетики. Поки торкнемося одного, взагалі-то не найзначимішого для енергоринку, сегмента — експорту електроенергії. Однак уже це дасть уявлення про його масштаби: частка експорту електроенергії України від загального обсягу його виробництва становить лише 5%. Проте й за ці відсотки завжди боролися.
Нині державне зовнішньоекспорте підприємство «Укрінтеренерго» разом із Korlea Invest Holding створюють новий холдинг для торгівлі електроенергією та реалізації інвестиційних проектів в енергетичній сфері. Давні партнери в рамках нової структури планують спільний вихід на ринки Східної, Південно-Східної та Центральної Європи, а також Балтії, Росії і Казахстану. Реалізовувана нині схема дасть змогу держпідприємству додатково заробляти при перепродажу української та іншої електроенергії за кордоном, а отриманий прибуток вкладати в проекти зі створення нових і реконструкції наявних генеруючих потужностей.
Експорт електроенергії — справа прибуткова
Перший заступник міністра палива та енергетики України Олег Бугаєв (ліворуч) під час презентації Ukrenergy Trade Zrt |
жавному підприємству «Укрінтеренерго», що виконує функції оператора експорту-імпорту електро-
енергії, а закордонним компаніям-посередникам. Їхні власники ще в середині 90-х,
використовуючи напрацьовані за часів колишнього СРСР зв’язки та різноманітні бартерні схеми, закріпилися на міждержавних перетіканнях шляхом укладення довгострокових і часто невигідних для України зовнішньоекономічних контрактів.
Понад 80% електроенергії, експортованої в Угорщину, Словаччину і Румунію з так званого енергоострова Бурштинської ТЕС, до 2006 року отримувала угорська компанія System Consulting, основним мажоритарним акціонером якої є підприємець Ласло Капої — один із найбагатших людей Угорщини та, за даними угорських ЗМІ, найзаможніша людина в парламенті цієї країни. Вагому частину свого капіталу Л.Капої збив саме на перепродажу української електроенергії. Угорська System Consulting та інша приналежна йому компанія System Consulting Incorporated, зареєстрована в американському штаті Делавер, протягом багатьох років, по суті, були посередниками між «Укрінтеренерго» і державною енергокомпанією MVM (Угорщина), яка купувала українську електроенергію для поставок угорським споживачам.
Зв’язки в Угорщині та Україні дозволяли Л.Капої утримувати монопольне право на придбання української електроенергії, експортованої в напрямку Угорщини. При цьому прибуток, який могла б заробляти Українська держава, осідав на рахунках приватних компаній. System Consulting, будучи багато років єдиним покупцем на українсько-угорському кордоні, диктувала умови співробітництва, зокрема відмовляючись від перегляду цін. Неадекватно низькі ціни на українську електроенергію також влаштовували MVM, яка у свою чергу через угорського системного оператора — компанію Mаvir — контролює енергоперетікання на українсько-угорському кордоні.
Мінпаливенерго України в 2005 році почало шукати вихід із ситуації, що створилася. Саме тоді активізувалося співробітництво між «Укрінтеренерго» і групою компаній Korlea Invest, які з 2002 року виступали контрагентами держпідприємства з енергопоставок у Словаччині. У 2005 році вони почали імпортувати українську електроенергію в Румунію. Технічна можливість експорту української електроенергії в Румунію з’явилася тільки в листопаді 2004 року після того, як були синхронізовані перша та друга зони UCTE — європейського Союзу координації передачі електроенергії. Переговори з основним власником холдингу Василем Бечваржем тоді від України вів міністр палива та енергетики Юрій Продан, котрий обіймав на той час посаду першого заступника глави Мінпаливенерго. Сьогодні цим безпосередньо зайнятий перший заступник глави Мінпаливенерго Олег Бугаєв.
«Укрінтеренерго» наприкінці 2005 року за підсумками переговорів уклало з компанією Energy Capital (Угорщина), що входить у Korlea Invest Holding, трирічний контракт на поставку електроенергії потужністю 205 МВт. Робота з новим контрагентом розпочалася в 2006 році, при цьому поставки електроенергії на адресу System Consulting відповідно скоротилися з колишніх 455 МВт до 250 МВт. Компанія Energy Capital, на відміну від структур Л.Капої, поставляла українську електроенергію кінцевим споживачам і тому могла запропонувати держпідприємству більш високу ціну. Поява конкуренції зробила System Consulting більш згідливим щодо цінових умов. У результаті «Укрінтеренерго» змогло істотно підвищити ціни на електроенергію, експортовану в напрямку Угорщини.
Восени 2006 року, після зміни уряду та приходу на посаду глави Мінпаливенерго України Юрія Бойка, розклад сил знову змінився. «Укрінтеренерго» на чолі з новим керівництвом наприкінці 2006 року уклало два нові контракти. Поставки потужністю 160 МВт за одним із них мали здійснюватися на адресу відомого угорського газового трейдера компанії Emfesz, власником якої є Дмитро Фірташ (співвласник «РосУкрЕнерго»). Інший контракт передбвчав поставки української електроенергії компанії Energo Odbyt (Словаччина). Паралельно відновити втрачені позиції за підтримки MVM і Mаvir намагався Л.Капої. У результаті на початку 2007 року «Укрінтеренерго» збільшило потужність поставок System Consulting із 250 до 350 МВт, а також розпочало поставки потужністю 100 МВт на адресу Emfesz. При цьому потужність поставок Energy Capital, з порушенням умов укладеного контракту скоротилася з 205 до 5 МВт.
Проте у лютому 2007 року керівництво «Укрінтеренерго» вирішило впровадити аукціонну систему продажу електроенергії, виробленої в енергоострові Бурштинської ТЕС і експортованої в Угорщину, Словаччину та Румунію. Держпідприємство у березні виставило на перші в історії України такі торги 100 МВт потужності. Той аукціон, як і всі наступні, виграла компанія Energy Capital. У результаті поставки на адресу компанії Emfesz, яка також брала участь в аукціонах, з 1 квітня 2007 року припинилися, а на адресу Energy Capital зросли до 105 МВт.
Компанія Energy Capital також у 2007 році оскаржила в суді невиконання «Укрінтеренерго» умов трирічного контракту, укладеного в грудні 2005 року. Восени минулого року «Укрінтеренерго» і Energy Capital уклали мирову угоду, держпідприємство припинило проведення аукціонів і продовжило поставляти Energy Capital електроенергію потужністю 105 МВт.
Торік навесні паралельно з початком проведення аукціонів керівництво «Укрінтеренерго» почало обговорювати з менеджментом Korlea Invest Holding можливість спільного виходу на європейські ринки з метою підвищення ефективності експортних поставок української електроенергії з погляду держпідприємства. Сторони домовилися, що Korlea Invest Holding забезпечує «Укрінтеренерго» можливість додатково заробляти на перепродажу української електроенергії безпосередньо у Європі, а держпідприємство — поставки електроенергії на адресу нової компанії, створеної для реалізації цього проекту. У квітні 2007 року в Угорщині було створено компанію Ukrenergy Trade (колишня назва — Energy Capital Trade Zrt). Її засновником виступила компанія Energy Capital Zrt. Ukrenergy Trade у червні 2007 року отримало від Угорського Енергетичного відомства (MEH) ліцензії на торгівлю електроенергією, зокрема через кордон, а у грудні 2007-го — ліцензії на аналогічні операції з природним газом. Korlea Invest Holding у листопаді 2007 року придбала в компанії Energy Capital 100% акцій Ukrenergy Trade. «Укрінтеренерго» у червні 2008 року уклало з Korlea Invest Holding попередній договір про купівлю 52% акцій Ukrenergy Trade. Держпідприємство стало акціонером Ukrenergy Trade у липні. Після цього «Укрінтеренерго» уклало з Ukrenergy Trade контракт на поставки електроенергії потужністю 250 МВт. Ukrenergy Trade у поточному році почала торгувати електроенергією, яку купувала в «Укрінтеренерго» і ВАТ «Интер РАО ЕЭС» (РФ).
Нині Ukrenergy Trade розміщає електроенергію, яку купує в «Укрінтеренерго», в Угорщині, Хорватії, Чехії, Німеччині. Крім того, з 1 січня 2009 року Ukrenergy Trade почне поставки електроенергії Audi Hungaria Motor, а також компанії Volkswagen Slovakia через своє словацьке представництво. Дворічні контракти з автовиробниками були підписані в листопаді поточного року за результатами проведених тендерів. Крім того, Ukrenergy Trade з 2009 року торгуватиме електроенергією, яку купує в європейських енергогенеруючих компаній. Компанія, зокрема, у 2008 році виграла тендер на купівлю в MVM Zrt (Угорщина) у 2009 році понад 30 МВт потужності.
Після укладення контракту з Ukrenergy Trade відбувся черговий перерозподіл потужності експортованої з енергоострова Бурштинської ТЕС електроенергії. «Укрінтеренерго» почало поставляти на адресу цієї компанії 250 МВт потужності, скоротивши потужність поставок української електроенергії на адресу System Consulting із 350 до 100 МВт. Проте перетіканню додаткових обсягів української електроенергії Ukrenergy Trade і Energy Capital через українсько-угорський кордон почала чинити спротив MVM, яка втрачає можливість закуповувати електроенергію через System Consulting.
Ukrenergy Trade і Energy Capital у ситуації, що створилася, були змушені заводити українську електроенергію в Угорщину через Словаччину, додатково оплачуючи послуги з транзиту, що в остаточному підсумку веде до подорожчання української електроенергії для угорських споживачів. Обсяги поставок української електроенергії в Угорщину в січні—жовтні 2008 року, за даними Мінпаливенерго України, скоротилися майже на 22% порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 2,026 млрд. кВт.год. Водночас у Словаччині обсяги поставок зросли більш ніж у 4,5 разу — до 1,325
млрд. кВт.год. Ukrenergy Trade і Energy Capital звернулися до Європейської комісії з проханням проаналізувати дії угорського системного оператора MAvir з блокування перетікання української електроенергії. Крім того, компанія Energy Capital подала в суд на MAvir.
А якби не було Бурштинського енергоострова?
У Словаччину, Угорщину та Румунію експортується українська електроенергія, вироблена у так званому енергоострові Бурштинської ТЕС, який у середині 2002 року був синхронізований з об’єднаною європейською енергосистемою. При цьому електричні мережі острова були від’єднані від об’єднаної енергосистеми України.
Експортний потенціал енергоострова визначається фактичною встановленою потужністю електростанцій (Бурштинської ТЕС, Калушської ТЕЦ і Теребля-Рікської ГЕС), розташованих на його території, а також потужністю споживання електроенергії в самому острові (27 тис. кв. км), який охоплює Закарпатську, частину Львівської та Івано-Франківської областей.
Експортний потенціал енергоострова, узгоджений із UCTE, у період із 1 квітня по 30 вересня становить 550 МВт, у період із 1 жовтня по 31 березня 500 МВт.
Угорщина — не Швейцарія, але…
З 1995 року до середини 2002 року «Укрінтеренерго» поставляло електроенергію в Угорщину з об’єднаної енергосистеми України в пасивний енергоострів, організований на угорській території. Єдиним покупцем української електроенергії на українсько-угорському кордоні з 1995-го по 2005 рік була компанія System Consulting Zrt (Будапешт, Угорщина), 84% акцій якої належать угорському підприємцю Ласло Капої (у 80-ті обіймав посаду міністра промисловості).
System Consulting більшу частину української електроенергії на тому самому кордоні продавала офшорній компанії System Consulting Incorporated (Делавер, США), яка також належала Л.Капої.
System Consulting як монополіст диктував ціни на купівлю української електроенергії. Л.Капої купував електроенергію за дуже низькими цінами. Навіть із маржею американської та угорської System Consulting українська електроенергія була найдешевшою в балансі MVM. Це дозволяло MVM робити мікс і поставляти угорським споживачам електроенергію за більш низькими цінами.
Монополія System Consulting була зруйнована в 2006 році, коли «Укрінтеренерго» почало поставляти 205 МВт потужності на українсько-угорському кордоні компанії Energy Capital Zrt (Угорщина). Контракт між Energy Capital та «Укрінтеренерго» на 2006—2008 роки був укладений у грудні 2005-го. Потужність поставок на адресу System Consulting Zrt відповідно була знижена з максимальних 455 МВт до 250 МВт. Такий розподіл потужності зберігався до 2007 року.
«Укрінтеренерго» на чолі з Миколою Пашкевичем восени 2006 року уклало з компанією — газотрейдером Дмитра Фірташа — Emfesz Kft — новий контракт на поставку 160 МВт потужності та новий контракт із компанією Energo Odbyt s.r.o. (Словаччина) на поставку 45 МВт. Проте поставки української електроенергії на адресу компанії Energo Odbyt так і не розпочалися.
Як уже говорилося, Ukrenergy Trade і Energy Capital у ситуації, що створилася, змушені заводити українську електро-
енергію в Угорщину через Словаччину, додатково оплативши послуги з транзиту, що в остаточному підсумку призводить до подорожчання української електроенергії для угорських споживачів.
Попри виниклі труднощі, «Укрінтеренерго» і Korlea Invest Holding вирішили створити спільний холдинг для експансії на нові ринки. Організаційні питання були покладені на закордонного партнера. Korlea Invest Holding у вересні зареєстрував Ukrenergy Holding із метою оптимізації структури управління компаніями, які купуватимуться чи створюватимуться для організації поставок української та іншої електроенергії кінцевим споживачам у країнах Європи.
Президент Korlea Invest Holding Василь Бечварж на презентації компанії Ukrenergy Trade, яка відбулася наприкінці листопада в Будапешті, заявив, що спільний холдинг має намір вийти на ринки Словаччини, Чехії, Німеччини, Польщі, Італії, Балканських і Балтійських країн, а також Росії, Білорусі та Казахстану.
Чи відбудеться співробітництво в експорті казахських енергоносіїв, багато в чому залежить від політичної домовленості та тривалості фінансової кризи. Що вийде зі спроби «Укрінтеренерго» вийти на енергоринок Європи, подивимося.
Довідка
UKRENERGY HOLDING AG створено з метою оптимізації структури управління держпідприємством «Укрінтеренерго» компаніями, які купуватимуться або створюватимуться для організації поставок української та іншої електроенергії кінцевим споживачам у країнах Європи. Товариство було зареєстровано 1 вересня 2008 року в Цюріху (Швейцарія). Статутний капітал Ukrenergy Holding становить 250 тис. угорських форинтів, номінал акції CHF1 тис. Засновником товариства виступила компанія Korlea Invest Holding AG.
«Укрінтеренерго» у вересні 2008-го уклало з Korlea Invest Holding договір про купівлю 52% акцій Ukrenergy Holding за символічні 52 євро. На цей час «Укрінтеренерго» узгодило купівлю акцій Ukrenergy Holding із Мінпаливенерго України та Національним банком України. Антимонопольний комітет України 21 листопада 2008 року видав держпідприємству дозвіл на здобуття контролю над Ukrenergy Holding. Всі необхідні дозволи та узгодження отримані. Угода щодо придбання держпідприємством 52% акцій Ukrenergy Holding буде здійснена найближчим часом.
Планується, що Ukrenergy Holding володітиме та управлятиме 95% акцій Ukrenergy Trade Zrt, контрольним пакетом акцій (50%+1 акція) компанії Zomar S.A. (Польща) у разі її придбання. Крім того, Ukrenergy Holding стане володіти й управляти компаніями, які будуть створені або куплені в Німеччині, Італії, Словаччині, Чехії, Балканських країнах, а також Росії, Білорусі та Казахстані.
«Укрінтеренерго» не виступало співзасновником компаній Ukrenergy Holding і Ukrenergy Trade через законодавчі обмеження України.