Спільному проекту України й Татарстану — десять років

Поділитися
Перед минулим — схили голову, Перед майбутнім — засукай рукави. Генрі Луїс Менкен, відомий америк...

Перед минулим — схили голову,

Перед майбутнім — засукай рукави.

Генрі Луїс Менкен,
відомий американський журналіст XX століття

Розкривати суть епіграфа немає необхідності — перше десятиріччя зобов’язує не лише підбити підсумки, а й згадати про давні партнерські взаємини України й Татарстану, позначити перспективи майбутньої компанії «Укртатнафта», створення якої стало можливим завдяки добрій волі та конструктивному рішенню урядів України і Республіки Татарстан.

Усупереч розхожому вислову «Час такий...» — звинувачувати в усьому абстрактний час неможливо. Якби ніхто не наважувався кидати виклик часу, умовам, обставинам і труднощам, прогрес узагалі був би неможливий — як відомо, усе раціональне і прогресивне в основному народжується саме всупереч, а не завдяки. Система коопераційних схем пострадянського простору у відносинах України та Росії швидко дала збій, і на перший план вийшло міжрегіональне співробітництво, довівши, що саме воно здатне сформувати нові, життєстійкі інтеграційні системи.

Україна була традиційним торговим партнером Татарстану ще за часів колишнього Союзу, і на новому етапі ці зв’язки не лише збереглися, але й набули свого розвитку. Серед країн СНД Україна посідає перше місце за обсягом товарообігу з Татарстаном. А найефективнішим спільним проектом є створення компанії «Укртатнафта», що об’єднала татарстанський нафтовидобуток і українську нафтопереробку. Базою для підписання указів Президента України і президента Республіки Татарстан «Про створення транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії «Укртатнафта» стала Угода між урядами Російської Федерації й України про співробітництво в розвитку паливно-енергетичних комплексів, що визначило принципи майбутньої спільної діяльності.

Становлення компанії припало на роки зміцнення суверенітету й України, і Татарстану — і в цьому витрат більше, ніж може видатися на перший погляд, адже політична нестабільність завжди породжує нестабільність економічну. На цьому тлі однією з безсумнівних переваг «Укртатнафти» є її здатність до адаптації, котра забезпечується значним промисловим потенціалом, мобільністю і високим технологічним рівнем. За останні роки АТ «Укртатнафта» вдалося вирішити низку проблем, пов’язаних із оздоровленням фінансової та виробничої діяльності підприємства, і впритул зайнятися здійсненням генеральної стратегії, спрямованої на створення компанії нового покоління. Серед останніх досягнень компанії: поліпшення фінансових і виробничих показників; зростання податкових відрахувань; збільшення коштів, які направляють на реконструкцію і модернізацію технологічних потужностей; реалізація численних соціальних програм.

Безумовно, що настільки успішний міждержавний проект не міг бути не оцінений вітчизняними політиками. Так, народний депутат Іван Плющ вважає: «Укртатнафта» — одна з кращих світових компаній. Держава має регулювати ринок нафтопродуктів шляхом недопущення монополізації. І «Укртатнафта» сприяє цьому».

На думку глави комітету з правової політики ВР України Василя Онопенка, «держава може бути суб’єктом економічних відносин і цілком може бути суб’єктом комерційної діяльності». «Тому міждержавне СП на базі Кременчуцького НПЗ — це цілком правове і позитивне явище. Тим більше що цей завод насичує ринок, і від цього ціна бензину знижується», — зазначає В.Онопенко.

Із ним погоджується член парламентського комітету з питань ПЕК Микола Рудьковський: «Проект цей успішний, завод завантажений і сплачує податки».

А Юрій Костенко, член комітету ВР із питань ПЕК, каже, що одним із основних і найважливіших питань для нашої держави є диверсифікація джерел поставки нафти на НПЗ. «Укртатнафта» одержує нафту з Татарстану й Казахстану і з українських родовищ. А будь-яка диверсифікація поставок нафти в країну — це позитивне явище», — вважає Ю.Костенко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі