«Швидше за все, початком чергового опалювального сезону буде найближча субота... але для багатьох будинків це не обов’язок підключатися»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
«Швидше за все, початком чергового опалювального сезону буде найближча субота... але для багатьох будинків це не обов’язок підключатися» © Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв/facebook
Інтерв’ю із заступником голови КМДА Петром Пантелеєвим

У світі вирує газова криза. Ціни на блакитне паливо злетіли до небес. Проте опалювального сезону ніхто не скасовував. Коли він почнеться у Києві, яких очікувати тарифів на тепло і гарячу воду, якими будуть новації нового опалювального сезону, розповів ZN.UA заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. 

— Пане Петре, перш за все наших читачів цікавить питання, коли в Києві почне підключатися тепло до будинків.

— Цього сезону, як завжди, ми орієнтуємося на показники температури. Затверджені законодавством норми включають добре всім відомі 8 градусів середньодобової температури протягом трьох діб. Відповідно, ми слідкуємо за коливаннями температури навколишнього середовища, аби не обігрівати повітря і не брати за це грошей із споживачів, нараховуючи їм рахунки з достатньо високими тарифами на тепло в той період, коли опалення ще не так потрібно. Одночасно ми орієнтуємося на короткострокові прогнози. Наразі бачимо, що кілька днів цього тижня взагалі будуть теплими — вдень 18–19 градусів (вночі 8–9 градусів), тому це також враховуємо. Але одразу, щойно настане похолодання, розпочнемо опалювальний сезон. І, швидше за все, початком чергового опалювального сезону буде найближча субота (23 жовтня. — С.С.). Звичайно, це прогнозна дата, тому не 100-відсотково, але дуже ймовірно, що буде саме так. Ми почнемо підключати систему опалення в місті, на це знадобиться сім днів, тобто як це відбувається зазвичай щороку.

— А який буде порядок підключення споживачів до тепла? Він зміниться?

— Говорячи про порядок підключення, слід нагадати, що опалювальний сезон у Києві стартував з 1 жовтня за дорученням голови, і ми стали підключати заклади соціальної інфраструктури: садочки, школи, лікарні. Наразі таких об’єктів, за заявками їхніх керівників, підключено близько тисячі. З цим проблем немає. Також слід зазначити, що у нас цього сезону 100-відсоткова технічна готовність до початку опалювального сезону. Але з огляду на велику вартість опалення ми маємо приймати збалансоване рішення, що враховує як природні умови, так і економічні наслідки такого кроку.

Петро Пантелеєв/facebook

— Підключення закладів соціальної інфраструктури за заявками — це звична практика. Так відбувається щороку?

— Звичайно. Адже різні заклади мають різні рівні оснащеності. Зокрема, вже майже 700 закладів освіти термомодернізовані. Вони не потребують додаткового тепла за такої погоди і можуть зберігати тепло і кошти. Інші ж заклади можуть подавати заявки і підключатися. Це звична практика. А от що нетрадиційно цього року, то це те, що ми минулої середи анонсували для всіх житлових будинків усіх форм управління підключення також за заявкою, яку вони подають на сайті теплопостачальної організації. Цікаво, що минув майже тиждень, і наразі ще жоден будинок не скористався такою можливістю. Думаю, це свідчить про те, що ми рухаємося в правильному напрямі.

— А наступного тижня, після прогнозної дати, підключення також відбуватиметься за заявками?

— Ні. З суботи буде загальне розпорядження по місту. Хоча маю сказати, що для багатьох будинків це не обов’язок підключатися. У випадку з ОСББ і житлово-будівельними кооперативами це простіше, — вони можуть самі вибирати, включатися чи не включатися. Там є керівник, який разом із мешканцями прийматиме відповідне рішення. Чому? Тому що є дуже багато термомодернізованих будинків, є нові будинки, в яких зараз абсолютно комфортно. А в будинках, де не створено ОСББ, також можуть зібрати підписи і надати листа нам, і ми теж їх не будемо включати, якщо вони не хочуть. Така ситуація цього сезону, бо він унікальний. Адже почав діяти ринок для теплопостачальних організацій. Крім того, нинішнього сезону відбувся значний стрибок цін на газ у Європі та світі. Тому ми відходимо від стереотипних підходів і будемо застосовувати індивідуальні підходи для підключення/непідключення будинків.

— Якщо я правильно зрозумів, то і після суботи житлові будинки матимуть можливість тимчасово відмовитися від підключення?

— Саме так.

— Але якщо жек чи ОСББ не відмовилися, то їх підключатимуть до тепла?

— Так. Навіть якщо люди захочуть, щоб їх відключили на деякий час (після підключення. — С.С.), то ми робитимемо і так. Це нова практика. Подивимося, як вона спрацює. Ми переконані в тому, що цей диференційований підхід необхідно застосовувати. Нам відомі приклади країн, де централізоване теплопостачання перебуває в гарному стані, і там узагалі таке поняття, як початок опалювального сезону, відсутнє. Там будинки підключаються і відключаються, коли хочуть. А в цей час закільцьована система централізованого теплопостачання продовжує працювати. В нашому ж випадку потрібні гідравлічні випробовування в міжсезоння, проведення регламентних робіт, заміна теплових мереж… Тому ми поки що не можемо повною мірою копіювати передовий досвід. Однак ми будемо запроваджувати диференційований підхід. Адже близько тисячі об’єктів житла термомоденізовані, зокрема, завдяки програмам стимулювання енергозбереження, реалізованих у місті на умовах співфінансування. У нас уже є будинки, мешканці яких тільки за рахунок технічних заходів сплачують за тепло втричі менше, ніж у сусідніх будинках. Оце і є реальне зменшення витрат газу й тепла, а відповідно, як платіжок людей, так і витрат міського бюджету. Тому місто продовжить інвестувати в такі програми.

Петро Пантелеєв/facebook

— Ми весь час говоримо про високі ціни на газ, тарифи на тепло. Що, врешті-решт, буде цього року з тарифами в Києві? Чи зростатимуть вони?

— У місті за ініціативою мера прийнято рішення про те, що тарифи на опалення залишаться на рівні минулого року. Є також відповідна ініціатива президента України. Водночас місто прийняло рішення про фінансову допомогу нашій базовій теплопостачальній організації «Київтеплоенерго», щоб тарифи в Києві не перевищували рівень у 1654 гривні за гігакалорію для споживача.

— Стабільними залишаться тарифи і на тепло, і на гарячу воду?

— Так.

— За якою ціною НАК «Нафтогаз України» відпускатиме газ для «Київтеплоенерго»?

— На газ зафіксували ціну — 7,41 гривні за кубометр. Це трохи вище, ніж у тарифах минулого року, але це набагато нижче, ніж ринкова ціна, що є суттєвим внеском для стабілізації тарифів на тепло.

— Наскільки я зрозумів, місто Київ частково покриватиме вартість реального тарифу для населення?

— Так, ми покриватимемо збитки «Київтеплоенерго» як базової організації.

— Чи знижуватиметься температура теплоносія в цьому сезоні? Це ж також економія.

— Ні. Це навіть не обговорюється. Теплоносій має відповідати нормативам. Тут економія недоречна.

— Чи буде організовано якісь заклики до населення, щоб люди ощадливо використовували тепло? Адже якщо ціна для киян не змінюється, то й матеріального стимулу заощаджувати нема. Залишаються лише моральні стимули.

— Тут слід говорити, що реально економити тепло можуть лише будинки, які до цього пристосовані. Наприклад, будинки, які пройшли програму 70 на 30, для них це актуально. Адже вони оснащені тепловими пунктами, які регулюють споживання тепла залежно від температури повітря зовні. А є будинки, де люди фізично не можуть цього зробити. Наприклад, звичайні «хрущовки». Слід пояснити, що сучасний теплопункт автоматично зменшує або збільшує споживання тепла. Це на 20–30% зменшує споживання теплової енергії. Лише після встановлення такого теплового пункту стає доцільним утеплення. Бо якщо утеплювати без регулювання подачі теплової енергії в будинок, то у теплому будинку просто буде спекотно, але споживання тепла не зменшиться, і плата не зміниться.

— У платіжках киян за тепло з літа «висить» перерахунок, здійснений «Київтеплоенерго» за рішенням одного з відділень Антимонопольного комітету України. Що з цим буде в результаті? Більшість людей узагалі не розуміють, звідки на них звалилися ці борги за тепло.

— Дійсно, Антимонопольний комітет письмово запропонував нашому підприємству реалізувати іншу методику. І перерахунки було виконано. Зараз АМКУ знову розглядає це питання. Як рішення буде прийнято, ми його виконуватимемо, бо по-іншому не можемо. Адже тепловики — це природна монополія.

— Тобто чекаємо ще одного рішення Антимонопольного комітету?

— Так.

— У платіжках киян нещодавно також з’явився рекомендований платіж наперед за тепло. Люди сплачували чи ні?

— Підприємство переходило до ринку природного газу. Потрібно було акумулювати кошти для початку опалювального сезону, тому вдалися до таких новацій. По-перше, до хронічних боржників було застосовано санкції у вигляді індексу інфляції та 3% річних, що значно покращило платіжну дисципліну. По-друге, ми запровадили рекомендований платіж. І люди сплачували. Звичайно, далеко не стовідсотково. Але ті люди, що сплачували, в холодні зимові місяці, коли нарахування буде максимальним, отримають перерахунок зі зменшенням суми до оплати. З одного боку, ми намагаємося створити гнучкість у системі оплати, з іншого — це, безумовно, допомогло нам акумулювати фінанси без залучення бюджетних коштів. І «Київтеплоенерго» чи не єдине в Україні підприємство, яке змогло здійснити попередню оплату газу за жовтень, аби розпочинати опалювальний сезон.

Більше статей Сергія Следзя читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі