Минулий місяць ознаменувався мікроконфузом. Миколаївський губернатор Микола Круглов заявив, що Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» замовить Чорноморському суднобудівному заводу та суднобудівному заводу «Океан» (контролюються «Смарт-Холдингом» росіянина Вадима Новинського) будівництво бурових платформ. За словами губернатора, «Океан» і ЧСЗ у максимальному ступені використають свої потужності для виконання замовлення. «Це реальна річ, сотні мільйонів, це 16 бурових», - сказав він. Пізніше уточнили, що йшлося про замовлення на суму близько 200 млн. дол.
У Києві виникла напружена пауза. По-перше, Новинський явно не проходив жорстких кваліфікаційних вимог «Нафтогазу». Зокрема, він точно не ризький бомж, що, схоже, є обов’язковою умовою для перемоги в таких конкурсах. Крім того, ну як при здоровому глузді й тверезій пам’яті можна порівняти жалюгідний досвід миколаївських заводів, які будували крейсери, і Ризьку судноверф, що успішно ремонтувала плавучі ресторани.
Загалом, НАКу довелося терміново уточнювати позицію й заявляти, що може йтися лише про можливість вивчення розміщення замовлення на виробництво 16 блок-кондукторів. (Це не стаціонарні вишки для експлуатації на вже розвіданих родовищах.)
Бурові платформи ми й далі купуватимемо в «правильних» фірм. Голова «Нафтогазу» Є.Бакулін уже озвучив плани з нарощування статутного фонду ДАТ «Чорноморнафтогаз» до 16 млрд. грн. (в 42 рази). Гроші підуть на бурові. Половину цієї суми освоїли. Але ж це не означає, що друга половина залишиться в Україні.
Отже, «Нафтогаз» героїчно заощаджує на всьому. Приміром, торік «Чорноморнафтогаз» «на виконання пошуково-розвідувального й експлуатаційного буріння та облаштування родовищ Чорного і Азовського морів спрямував 463,4 млн. грн.». Це всього в 14 раз менше, ніж коштували дві перші бурові.
До слова, коли їх нарешті доставили, виявилося, що бурити їм, власне, нічого. Закуплені установки поки що відженуть на давно розвідані в Чорному морі Одеське та Безіменне родовища. Куди подінуть ще дві, до пуття не визначилися. Почали навіть нечітко говорити про здачу в оренду.
Між іншим, запаси газу родовища Безіменне прогнозують у 1,7 млрд. кубометрів. Інакше кажучи, це менше, ніж вартість двох бурових установок. Тобто можна вважати, що його ресурси «заощадили».
Навіщо для освоєння родовища на глибині в півсотні метрів установки глибиною буріння до 120 м - запитання зовсім риторичне. Так треба. Років зо три-чотири тому «Чорноморнафтогаз» їх купувати й не збирався - не було потреби. Тоді він хотів не дуже дорогу установку за 100 млн. дол., здатну бурити на глибинах до 100 м. Причому планував будувати її саме в Україні.
Утім, пізніше компанії пояснили, як глибоко вона була не права і щодо потреб, і щодо замовлень в Україні. Навіщо купувати за 100-200 млн. дол. те, що можна спокійно купити за 2 млрд. дол.?
Гадаю, пояснять і губернаторові Миколаївщини, що замовлення на наших підприємствах зовсім не по темі…
Може, все-таки Вадиму Владиславовичу накопичити ресурсів і теж завести собі правильного ризького бомжа? Ну а робітникам, які залишаються без замовлень, й імітувати нікого не треба - самі впораються.