Критичним моментом для держкорпорацїї «Росатом» в рамках довгострокової співпраці з Україною в ядерній сфері стане 2015 рік, коли ухвалюватиметься остаточне рішення про подальшу роботу з американською компанією Westinghouse Electric Company.
Про це йдеться в проекті «Плану заходів щодо дій відносно України після 15 липня 2009 року при непідписанні довгострокового контракту на постачання палива після 2010 року», текст якого має в своєму розпорядженні «Дзеркало тижня».
«Дуже важливо подолати цей рік в рамках довгострокової співпраці. Обмеження терміну дії контракту 2015 роком сприятиме створенню комфортних умов для експансії Westinghouse на ринок», — говориться в документі.
Також наголошується, що довгостроковий контракт і протидія будівництву в Україні заводу за технологіями Westinghouse, незалежно від стратегії і тактики подальших дій, повинні залишатися пріоритетними завданнями російської атомної галузі в Україні.
«Від їх виконання безпосередньо залежатиме обсяг подальшої присутності держкорпорації «Росатом» на українському і європейському ринках. В іншому випадку, ситуація дозволятиме американській компанії Westinghouse закріпитися в Україні, а також створити хороший плацдарм для повернення до Європи, де втрати для російської атомної галузі можуть бути значними», — йдеться в документі.
Крім того, російська сторона акцентує на необхідності враховувати те, що приблизно в цей же час очікується вихід на проектні потужності або, як мінімум, запуск перших черг нових роздільних підприємств в Європі і США.
«Надлишок виробничих потужностей, перевищення пропозиції над попитом і відсутність довгострокового контракту на комплектні поставки можуть призвести до того, що Україна здійснить довгострокову диверсифікацію поставок послуг з ізотопного збагачення урану», — йдеться в документі.
Нагадаємо, що компанія Westinghouse, основним акціонером якої є Toshiba, весною 2008 року підписала контракт з НАЕК «Енергоатом» на п'ять років (з 2011-го по 2016 рік) на постачання ядерного палива для трьох реакторів ВВЕР-1000 Південно-української АЕС.
Докладніше читайте в статті Ольги Кошарної «План «понуждения» до співробітництва» у свіжому номері «ДТ».