Рішення Єврокомісії розширити доступ "Газпрому" до газопроводу OPAL завдасть значної шкоди не тільки газотранспортним позиціям України, а й стабільності та безпеці газозабезпечення держав Європейського Союзу.
Те, що рішення ЄК, за словами голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, "стало шоком для нас", - півбіди. Хоча Україна й втрачає в такому разі понад 420 млн дол. щороку від скорочення транзиту газу своєю ГТС. Єврокомісія не просто створила прецедент вилучення з правил Третього енергопакета, чого "Газпром" послідовно домагався з 2013 р. Рішення Єврокомісії з використання трубопроводу-відводу OPAL на користь російської газової монополії може стати вінцем (терновим) 18-річного періоду лібералізації європейського ринку газу.
28 жовтня 2016 р. стало відомо, що Єврокомісія схвалила збільшення квоти "Газпрому" на використання трубопроводу OPAL, погодившись із його вилученням з Третього енергопакета до 2033 р.
Нагадаю, що газопровід OPAL завдовжки 470 км з'єднує "Північний потік" з газотранспортною системою Центральної і Західної Європи в обхід України й Чехії та є сухопутним продовженням "Північного потоку", проходячи по території Німеччини. У 2013 р. Москва звернулася до Єврокомісії з проханням дозволити "Газпрому" використовувати 100% потужностей OPAL для транспортування російського газу, що надходить газопроводом "Північний потік" у Європу.
Колись для афілійованих із "Газпромом" компаній діяло обмеження на завантаження потужності до 50%. Тепер ЄК дозволила російській монополії використовувати до 90% потужності сполучного газопроводу. 10%, щоб зберегти видимість протидії російській компанії та її "дочкам" і "сестрам", залишили для незалежних газопостачальників. Та й то з умовою, що якщо "інші" заявок на використання цієї мінімальної транспортної квоти не подадуть, то фактично вся труба опиниться в розпорядженні росіян.
І, схоже, так і буде. Незважаючи на те, що напередодні прийняття цього рішення Єврокомісією, 26 жовтня, польська PGNIG пообіцяла оскаржити в суді рішення ЄК і Федерального мережного агентства Німеччини про надання "Газпрому" права використовувати понад 50% потужностей газопроводу OPAL. Незважаючи на заяву голови "Нафтогазу" А.Коболєва про те, що українська компанія також розгляне варіанти оскарження такого рішення ЄК.
При цьому "Нафтогаз", повідомив Коболєв ЗМІ, готовий обговорювати доповнення до угоди з "Газпромом". Маючи 14,5 млрд кубометрів запасів газу, НАК уважає, що в неї достатньо палива для задоволення потреб в опалювальний сезон.
Єврокомісія внесла зміни до чотиристоронньої угоди, підписаної "Газпромом", "Газпром експортом", транспортним оператором OPAL Gastransport і німецьким регулятором, в односторонньому порядку. Угода стосувалася тільки 80% транзитних потужностей газопроводу OPAL у 32 млрд кубометрів, або 25,6 млрд, пояснили в ЄК. "Газпром" уже має доступ до 50% розподілюваних потужностей газопроводу, що становить 12,8 млрд кубометрів газу.
Зараз ЄК вирішено питання про розподіл ще 12,8 млрд кубометрів газу в газопроводі OPAL.
Разом з тим, як заявив 1 листопада заступник голови правління російської газової монополії О.Медведєв, перш ніж сказати, що проблема з OPAL (для росіян. - Г.Л.) вирішена, слід проаналізувати поправки, зроблені ЄК. Особливо їх наслідки для виконання контрактних зобов'язань. "Рішення може бути тільки тоді, коли нова угода буде підписана, якщо її буде підписано. Тому що в стару угоду, на жаль, Єврокомісія внесла зміни", - резюмував Медведєв.
Згідно з попередніми постановами Єврокомісії, з 2011 р. "Газпром" міг використовувати OPAL лише на 50%. Передбачається, що "Газпрому" нададуть можливість брати участь в аукціоні на заповнення ще 30–40% потужностей.
За новими умовами угоди, частка "Газпрому" збережеться, але компанія одержить право збільшити обсяг прокачуваного газу через аукціон за умови, якщо надасть 10–20% потужностей іншим постачальникам.
У січні 2015 р. "Газпром" відмовився будувати додаткові гілки "Північного потоку-1" через складну політичну ситуацію та відмову Брюсселя розширити доступ "Газпрому" до OPAL.
Вважаю, говорити про те, хто в цій ситуації більш послідовний - російська газова монополія, європейські "борці" за рівний, відкритий і недискримінаційний ринок газу і його транспорту - безглуздо. Аргументи завжди можна знайти, особливо якщо не хочеться мати такий вигляд, який, наприклад, зараз має ЄК перед Україною.