НАК "Нафтогаз України" зі своїми мільярдними боргами, зобов'язаннями та нібито соціально-стабілізуючими навантаженнями, автопарком більшим, ніж у Кабміну, на сьогодні є непомірним "вантажем для бюджету та непрозорим монстром". Тому його потрібно... продати. У роздріб, так завжди дорожче. Такі лейтмотив та обґрунтування доцільності продажу компаній, які входять у НАК "Нафтогаз України", висловлені 3 березня 2014 р. прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком під час засідання Європейської бізнес-асоціації. І цілком імовірно, що це не просто побажання - це програма дій нинішнього Кабінету міністрів. Злостивці вже заговорили, що кращого часу для "зливання" цілком хороших активів держкомпанії ще років 20 доведеться чекати.
Коли на вулиці війна, то фамільну каблучку з рубіном у шість каратів, яка передається з покоління в покоління, на так званому відкритому аукціоні можна продати за один буханець хліба. На закритому аукціоні - за два буханці хліба. А на вулиці миру за таку цінність можна придбати цілий хлібобулочний комбінат...
Навіщо нині прем'єр Яценюк заявив про продаж "Нафтогазу України"? Чи він знає, що може бути настільки гірше, що й за копійку "Нафтогазу" не продати? Тоді чому не сказати про це громадянам? Він у цьому переконаний чи тільки здогадується?
Ігорю Бакаю, першому голові правління НАК "Нафтогаз України", Юрію Бойку, герою України та вічному переговірнику з "Газпромом", Олегу Дубині, який підписав контракт купівлі-продажу газу 19 січня 2009 р., і вже тим паче останньому на сьогодні голові НАКу Євгену Бакуліну таке щастя лише снилося. А от Арсеній Яценюк, якщо встигне, так і зробить.
"Я розповім вам ідею приватизації енергосектора на прозорих аукціонах - "Чорноморнафтогазу" та інших компаній, які є частиною "Нафтогазу України", - відверто заявив Яценюк європейським енергобізнесменам, зазначивши, що приватизація таких підприємств сприятиме подоланню корупції в енергетичному секторі.
Це в який же спосіб?! Назвіть хоча б одне навіть мало-мальськи непроблемне підприємство в нафтогазовій галузі України, яке було продане на прозорому аукціоні, після чого не спливли б непрозорі схеми та реальні бенефіціарії.
Не сперечаюся, НАК "Нафтогаз України" - проблемна компанія. Але чомусь і "Газпрому" кортить, усе прагне хоч магістральні газопроводи відкусити, хоч регіональні газорозподільні мережі, а вже підземні сховища газу - то це взагалі ледь не найласіший шматочок.
Проте нюанс у тому, що за нинішньої ситуації навіть дуже безстороння оцінка активів компаній, які входять і підконтрольні держхолдингу "Нафтогаз України", ризикує опинитися (і, найшвидше, опиниться) заниженою. І наявність боргів - це не основний чинник. Нині ситуація на енергоринку несприятлива для таких великих продажів.
А от для придбання подібних активів ситуація найбільш сприятлива. "І аукціони будуть прозорими", - пообіцяв Яценюк. Хто ж сумніва. Оцінять, наприклад, компанію з активами у 20 млрд дол. у 1,5–2 млрд, то в черзі втомишся запитувати, хто останній...
DT.UA звернулося до глави Міненерговугільпрому Юрія Продана як до профільного міністра з актуальними питаннями з нафтогазової теми, що накопичилися. Зокрема, ми запитали, чи справді розглядається варіант продажу ДАТ "Чорноморнафтогаз" та інших компаній державного холдингу "Нафтогаз України"? Чи доцільно це робити саме зараз і чому?
У Міненерговугільпромі обіцяли відповісти найближчим часом.
А поки що Кабінет міністрів розглядатиме (або, точніше, вирішуватиме), яке підприємство з орбіти "Нафтогазу України" якнайшвидше виставити на прозорий аукціонний продаж?