Нафта змінює правила гри

Поділитися
Уже тиждень, як розмови про ціни на нафту затьмарюють навіть переживання про курс гривні. Новин із засідання ОПЕК, яке відбулося наприкінці минулого тижня, чекали навіть ті, кому раніше назва картелю ні про що не говорила. І от воно здійснилося - обвал цін виявився одним із найістотніших за останні роки…Чого очікувати далі?

Уже тиждень, як розмови про ціни на нафту затьмарюють навіть переживання про курс гривні. Новин із засідання ОПЕК, яке відбулося наприкінці минулого тижня, чекали навіть ті, кому раніше назва картелю ні про що не говорила. І от воно здійснилося - обвал цін виявився одним із найістотніших за останні роки…Чого очікувати далі?

Востаннє серйозний обвал нафтових котирувань спостерігався 2008 р. Тоді за неповних сім місяців ціни на нафту марки WTI впали з 147,23 до 32,67 дол. за барель. У нинішній ситуації ціни падають уже п'ять місяців поспіль, знизившись із 106,06 до 64,15 дол./бар. Однак поки що казати навіть про стабілізацію "чорного золота" було б передчасним.

Отже, 27 листопада відбулося довгоочікуване засідання Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК), на якому вирішувалася доля квот на видобуток нафти. Після довгого очікування, різних чуток і здогадів учасники торгів почули рішення картелю: квоти залишилися незмінними на рівні
30 млн барелів на добу.

Цікаво, що, попри очікування такого рішення, до кінця ринок у це не вірив. Експертами розглядався базовий сценарій, відповідно до якого ОПЕК міг оголосити про зниження випуску. Передбачалося, що скорочення відбудеться в діапазоні 500 тис. -
1 млн бар./день. Цього було б мало для того, щоб кардинально змінити ситуацію, але дало б змогу цінам трохи стабілізуватися. Однак сталося те, що сталося: з квотами все залишилося, як є.

Певне невдоволення висловив Іран, який одержав не зовсім те, чого хотів. Загалом же картель погодився з тим, що ринок сам установить ціни, тож втручатися в процес не потрібно. Нафта WTI стрімко впала, одним махом пробивши позначку 70 дол./бар. На думку аналітиків, тепер ринок збалансується після того, як ціна нафти впаде нижче рівня вартості видобутку сланцевого газу в США, а це, за усередненими оцінками, близько 65 дол./бар.

До відома любителів теорії змов: для зниження цін на нафту існують і цілком економічні причини, а саме - скорочення попиту при надлишку пропозиції.

Останнім часом скоротився попит на нафту з боку Китаю та Європи. В обох випадках це викликано різного калібру вповільненням тамтешніх економік. Також побоювання вселяє стан економіки загальносвітової. Зокрема, МВФ знизив прогноз її зростання у 2014 р. з 3,4 до 3,3%, а на 2015-й - з
4 до 3,8%. Також у фонді підвищили оцінку ймовірності рецесії в єврозоні до 40% проти озвучених раніше 20%.

При цьому на ринок нафти повернулися Лівія, Іран та Ірак, а США почали розробляти сланцеві родовища, що взагалі може змінити звичну структуру ринку. Розробка сланцевих вуглеводнів у США та нафтових пісків у Канаді вже в найближчі 3–5 років здатна змінити методи видобутку, переробки, продажу та споживання нафти в усьому світі. Наприклад, те, що ринок відчуває вже зараз: серйозні зрушення в пропозиції, попиті та переробці "чорного золота" привели до створення великих потужностей зі зберігання продукції. Це добре видно в США та Канаді, де новини про додаткові потужності з логістики та зберігання приводять до помітних ринкових рухів. Подібні зміни інфраструктури відбуваються в Європі та Карибському регіоні. Торговельні фірми прагнуть підсилити свої активи зі зберігання для заповнення дисбалансу між попитом і пропозицією.

Трохи цифр. США в липні ц.р. збільшили видобуток "чорного золота" з 8,5 млн до 9 млн бар. на добу. Лівія за той самий період наростила цей показник із 200 тис. до більш як 900 тис. бар. на добу. Саудівська Аравія, Нігерія та Іран також підвищили видобуток, при тому, що загальний показник для країн ОПЕК і так перебував на дворічному максимумі. Що ж до попиту, то Управління енергетичної інформації США (EIA) знизило прогноз збільшення попиту на нафту у світі до 700 тис. бар./день, а це приблизно лише половина вищенаведених даних про нарощування пропозиції. Отже, для зростання цін поки що немає приводу.

Крім того, у США і Європі зараз активно виходять на перший план альтернативні джерела енергії, що (хоч це поки й довга історія) теж не сприяє зростанню попиту на традиційні енергоносії.

Хто ж виграє та програє в ситуації, що склалася? Однозначно виграють країни - споживачі нафти - це Китай, Японія, більша частина країн Південно-Східної Азії, ЄС і США. По-перше, тут спостерігатиметься зниження витрат виробників різних товарів, а по-друге, як наслідок, зниження вартості цих самих товарів для споживача. За словами глави МВФ Крістін Лагард, низькі ціни на нафту допоможуть додати до ВВП розвинених країн до 0,8%.

Експортери нафти, поза сумнівом, не в захваті від падаючих цін. За таких умов деякі виробники "чорного золота", зокрема, Саудівська Аравія та Іран, почали робити знижки, так би мовити, постійним клієнтам, пояснюючи це небажанням їх (клієнтів) втратити. От і нинішнього тижня (у четвер, 4 грудня) відбувся аукціон небаченої щедрості. Головна нафтова компанія країни - найбільшого світового експортера нафти Saudi Aramco повідомила про зниження січневих цін на нафту для Азії та США. Понад те, несмілива корекція цін на нафту, яка розпочалася трохи раніше, захлинулася після заяви тієї самої Саудівської Аравії, що ціни можуть стабілізуватися в районі 60 дол./бар.

За словами офіційного представника Ер-Ріяда, ціни продовжать знижуватися, а квоти на видобуток у недалекому майбутньому не переглядатимуться. Більш того, Саудівська Аравія та інші нафтові країни, швидше за все, зможуть пережити падіння цін до 60 дол./бар. Вони думають, що у разі падіння нижче за вищезгадану позначку така ситуація надовго не збережеться. На думку Ер-Ріяда, низькі ціни стримають інвестиції у видобуток, зокрема, на сланцевих родовищах США та на глибоководних родовищах, що надалі допоможе цінам зрости, а країні - зберегти позицію найбільшого експортера на світовому ринку.

Навряд чи те саме можна сказати про Росію, яка також входить у трійку найбільших світових постачальників нафти. Річ у тім, що 46% бюджету РФ становлять доходи від продажу енергоносіїв. З них 80% - доходи від продажу нафти. Таким чином, ціни на нафту є ключовим чинником для забезпечення фінансової стабільності країни. Бюджет 2015 р. складено з розрахунку ціни на нафту вище 100 дол./бар.

Попри всі спроби російської влади запевнити, що ціна бареля "чорного золота" не може довго перебувати нижче позначки 100 дол., потім нижче 90 дол. і т.ін., міністр фінансів РФ усе-таки був змушений заявити, що бюджетна політика Росії має бути адаптована до цін на нафту, які можуть залишитися низькими тривалий період часу. Чиновник також зазначив, що нафта на рівні 80 дол./бар. у найближчі роки - досить оптимістичний прогноз. Природно, нині вже розглядається найбільш екстремальний для Кремля варіант бюджету при ціні нафти 60 дол./бар. Тепер у Росії два варіанти: скорочувати бюджетні видатки або нарощувати бюджетний дефіцит.

Тим часом на падіння нафти відреагував рубль, який зараз б'є антирекорди. Так, стосовно долара російська валюта подешевшала до позначки 54,39, а стосовно євро - до 67,70. Не допомогли навіть проведені центральним банком Росії інтервенції, обсяг яких становив 700 млн дол.

Примітно, що вперше, принаймні за останній рік, рубль відреагував падінням на виступ Путіна перед Федеральними зборами, які відбулися в четвер, 4 грудня. Показово, що зниження валюти розпочалося після його слів про приєднання Криму та міць російської армії.

У результаті мінекономрозвитку Росії вже переглянуло свій прогноз за курсом долара на 2015 р., підвищивши його з 37,7 до 49 рублів за долар. Також очікується прискорення інфляції, яке 2014-го досягне 7,6% (замість спочатку прогнозованих 7,4%), наступного - 9,4% (замість 6,7%). Зниження ВВП у 2015 р. становитиме 0,8%. Менш оптимістичні в цьому питанні зарубіжні експерти. Так, Citi понизив прогноз із динаміки ВВП Росії на 2015 р. з +1% до -1%. ING вважає, що зниження російського ВВП наступного року становитиме 1,2%.

Також провідні світові банки переглядають і прогноз по нафті, природно, у бік зниження. Так, Societe Generale знизив прогноз по Brent як на 2015-й, так і на 2016 р. на 20 дол. - до 70 дол./бар. Прогноз по WTI на 2015 р. погіршено на 17 дол. - до 65 дол., на 2016 р. - на 16 дол., до 65 дол./бар. Експерти Citi вважають, що середня вартість нафти WTI наступного року становитиме 72 дол./бар., Brent - 80 дол.

Якщо казати про найближчу перспективу, то поки що не особливо спостерігаються передумови навіть для корекційного зростання цін на нафту. Ми цілком можемо побачити їхнє зниження для марки WTI до 60 дол. за барель уже найближчим часом. Аналітики Bank of America Merrill Lynch не виключають навіть досягнення рівня 40 дол./бар. Про всяк випадок світові гіганти на кшталт ExxonMobil уже заявили, що з легкістю переживуть таке зниження.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі