На згарищі совісті

Поділитися
На згарищі совісті
За два роки на об'єктах БРСМ загинули 11 людей, більше 10 стали каліками, тисячі людей роками споживатимуть їжу і воду з бензопіренами та іншими канцерогенами, що утворилися в результаті згоряння 20 тис. т палива. Але бізнес БРСМ працює і буде працювати: адже чиновникам потрібні гроші, а людям - дешевий бензин. Черги на заправках БРСМ як стояли, так і стоять…

Рік тому на нафтобазі БРСМ у Василькові сталася пожежа, яку визнано найбільшою в історії України.

У ті спекотні у всіх значеннях дні здавалося, що цього разу одіозній фірмі екс-міністра енергетики, втікача Едуарда Ставицького точно настане кінець. Васильківська заграва освітила всі нутрощі цього бізнесу, розкривши і виробництво фальсифікату з несплатою акцизів, і порушення всіх норм промислової та екологічної безпеки, що в результаті призвело до загибелі співробітників нафтобази і рятувальників. У будь-якій цивілізованій країні від такого бізнесу не залишилося б каменя на камені, та тільки не в Україні. Мало того, що БРСМ продовжує спокійно працювати, нас усіх, схоже, чекає ще важче випробування - відсутність покарання винних... Загалом історія з аварією на БРСМ - це історія великої української корупції й красномовний вирок усій правоохоронній системі.

Пожежа почалася 8 червня 2015 р., погасити її не вдавалося майже тиждень. Загинуло шестеро людей і 14 потрапили в лікарню з опіками й ознаками ядухи. Причини аварії встановили практично одразу: тодішній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, міністр внутрішніх справ Арсеній Аваков і голова ДСНС Микола Чечоткін, які відвідали місце аварії, заявили, що на нафтобазі виробляли паливний фальсифікат, у процесі виготовлення якого й сталося загоряння. Крім того, швидко спливли численні порушення норм будівництва й експлуатації об'єкта, що і стало основною причиною трагедії. Тоді пообіцяли швидко покарати винних…

Лихо, якого чекали

Дуже скоро стало очевидним, що справу спробують зам'яти, хоч би яким неймовірним це здавалося на тлі васильківського згарища. Однак це лихо оголило абсолютний параліч як влади різних рівнів, так і правоохоронців.

Окремо тут стоїть Держслужба з надзвичайних ситуацій. З'ясувалося, що буквально за місяць до трагедії пожежники склали акт за результатами перевірки бази, виявивши 52(!) порушення. Сховище взагалі не було введене в експлуатацію і не мало права працювати, зазначається у звіті урядової комісії з підсумків розслідування причин аварії.

Чому нафтобазу не закрили? Відповіді немає. Причому цей об'єкт функціонував із порушеннями починаючи з 2001 р. Під час слідства з'ясувалося, що хоч якісь (але не всі) документи у бази є тільки на резервуарний парк у 2000 кубометрів, тобто на початковий склад нафтопродуктів, який придбала БРСМ.

Але згодом трейдер розширив її майже в 15 разів, до 28 тис. кубометрів, не одержавши жодних дозволів. Тим часом за кілька десятків метрів розташована військова частина, напхана ракетами й снарядами, а по інший бік стоїть інша, ще потужніша нафтобаза.

"Обвалування на базі не було, зовнішньої системи гасіння теж, були відсутні піноутворювачі… Через розташування резервуарів на похилій місцевості паливо лилося в пожежну водойму, її не можна було використовувати при гасінні", - розповів під час слухань, які відбулися 24 червня в Київській облраді, директор департаменту цивільного захисту Київської ОДА Ігор Аксьонов. За його словами, першопричиною займання стало використання персоналом незахищеної перекачувальної мотопомпи, яка під час перекачування палива дала іскру.

"На сьогодні територія нафтобази під Васильковом - це приватна власність. Раніше наше відомство привозило сюди кілька науково-дослідних інститутів. Земля мала проходити рекультивацію й відновлення. Деякі роботи планували здійснювати абсолютно безплатно. Зокрема, очищали пожежну водойму. Зараз нафтобаза охороняється службою безпеки компанії, що там діється - невідомо. Ми не можемо потрапити на цю територію", - розповів Ігор Аксьонов.

"Я намагався зв'язатися з кимось із власників нафтобази, це нереально. Жоден телефон не відповідає. Господаря немає. Є тільки юристи "БРСМ-Нафти". Власників не було навіть на урядовій комісії на чолі з екс-прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, знову прийшли юристи", - додав Аксьонов.

Здавалося б, висновки мали бути зроблені й трагедія не повинна повторитися. Та ба! Річ у тім, що в Київській області БРСМ має ще одну базу - у Переяславі-Хмельницькому. І там ДСНС виявила такі самі порушення!

"Там (на нафтобазі БРСМ у Переяславі. - С.К.) аналогічні порушення: недостатня відстань від резервуарів до насосних станцій, не обладнаний пожежний пост, відсутній піноутворювач, немає замкненого обвалування резервуарів, немає проїздів для пожежної техніки, немає систем раннього оповіщення про пожежну безпеку", - заявив представник ДСНС Руслан Буханець у листопаді 2015 р. на галузевій конференції Petroleum Ukraine 2015.

Гадаєте, базу закрили? А сховище в Переяславі потужніше за васильківське, там ще й потужна газонаповнювальна станція в її складі… Виходить, що самі пожежники почасти винні в трагічній загибелі своїх колег у червні 2015 р., адже вони місяцем раніше могли закрити цей об'єкт.

Що ж стосується інших силових органів, то тут не менш гнітюча картина.

"Найближчим часом результати розслідування будуть оголошені й вони будуть вражаючими!" - пообіцяв на васильківському згарищі міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у червні 2015-го. Він додав, що "керівництво нафтобази активно співпрацює з слідством". Минув рік, а ні результатів, ні керівництва нафтобази ніхто не бачив (про "блискучу" роботу МВС ми поговоримо нижче).

"Слідчими Державної фіскальної служби розпочате досудове слідство за фактом несплати майже 230 млн грн податків ТОВ "Укртрансоіл-2009", яке входить до групи компаній "БРСМ", - повідомили в ті червневі дні інформагентства.

"Встановлено, що службові особи одного з підприємств, що входить у групу компаній "БРСМ", а саме: ТОВ "Укртрансоіл-2009", у період 2014–2015 рр. вчинили протиправні дії, наслідком яких стала несплата до бюджету податків на загальну суму майже 230 млн грн, у тому числі 188 млн грн акцизного податку, не сплачених при виробництві й реалізації моторного палива", - сказано в повідомленні ДФС. Минув рік, про результати цього розслідування ніхто не чув…

СБУ. Відомство тоді відкрило провадження за статтею "Екоцид", тому що шкода навколишньому середовищу й здоров'ю людей у результаті прямого згоряння 20 тис. т нафтопродуктів не підлягає будь-якому сумніву. Але цю справу було закрито відразу після звільнення голови служби Валентина Наливайченка того ж літа 2015-го…

Місцева влада: не подала жодного позову на БРСМ. Представник Васильківської РДА на згаданих слуханнях поскаржився, що місцева влада не має грошей навіть на судовий збір (як з'ясувалося, становить кілька тисяч гривень). Місцева сільрада не судиться, тому що чекає результатів слідства й визнання винних, після чого обіцяє подати позов від громади на відшкодування збитків, які, до слова, також не пораховані.

Про ставлення влади до трагедії свідчить той факт, що слухання в Київраді ініціювали не депутати від Васильківського району, а депутат Іван Ступак, що представляє Іванківський район. За його словами, жителями навколишніх сіл, які найбільше постраждали від пожежі, в Обухівський районний суд подано 570 позовних заяв на компенсацію тільки моральної шкоди на загальну суму понад 400 млн грн.

Пекельні віражі слідства

Як уже зазначалося, замість блискавичного розслідування, обіцяного Арсеном Аваковим, слідство дуже швидко загрузло. І тоді, і сьогодні є всі підстави вважати, що відбулося це не через процесуальні труднощі, а щоб розвалити справу з прозаїчною метою - уникнути покарання винних у цій трагедії. Кілька раз розслідування зупинялося, а "розбудити" слідчих вдавалося лише прес-конференціями та публікаціями в ЗМІ, говорить адвокат загиблих і покалічених у вогні рятувальників Олександр Мірошник.

"Мета усіх маніпуляцій слідчих і прокурорів - відсторонити потерпілих від справи й уникнути компенсації шкоди родинам загиблих і травмованих рятувальників", - упевнений Мірошник.

Проміжний результат річного розслідування це підтверджує. У квітні справу розділили на дві: в одній потерпілими виступають родини співробітників нафтобази, а обвинуваченими - четверо керівників нафтобази. У другій справі, виділеній в окреме провадження, потерпілими виступають постраждалі рятувальники і їхні родини, а обвинуваченими… керівництво ДСНС.

"Логіка слідчих така: за постраждалих співробітників нафтобази відповідатимуть керівники нафтобази, а в загибелі пожежників винне керівництво ДСНС, мовляв, не так гасили. Те, що причиною пожежі стало порушення норм безпеки власником нафтобази, до уваги, очевидно, не береться", - говорить адвокат. За його словами, це робиться з метою відгородити БРСМ від відповідальності й виплат компенсацій постраждалим пожежникам, а також постаратися врятувати керівництво бази від покарання.

"Оскільки в цьому процесі ми не є постраждалою стороною, то позбавлені доступу до матеріалів справи, а отже, не можемо впливати на її перебіг", - пояснює Мірошник тактику слідства, яке, на його думку, повністю діє на боці БРСМ. Адвокат уже подав позов про визнання рятувальників постраждалою стороною в цьому процесі.

Загалом розслідування васильківської трагедії повністю ідентичне процесу, пов'язаному з іншою аварією на об'єкті БРСМ - заправній станції в Переяславі-Хмельницькому, яка злетіла в повітря в результаті вибуху скрапленого газу у квітні 2015 р. Там слідство також тривало рік, обвинувачення були висунуті якимось клеркам і підрядникам, але в результаті ніхто так і не відповів за загибель п'яти людей (принаймні про це нічого не відомо). Показово, що БРСМ не виділила грошей навіть на похорон своїх співробітників, які загинули в результаті тієї трагедії.

***

На прикладі бізнесу БРСМ можна писати підручник з історії корупції в Україні та її наслідків для громадян. Спочатку був Едуард Ставицький, який, будучи головою компанії "Надра України", відписав державну дачу "Межигір'я" Віктору Януковичу, одержавши путівку у велике життя. Зростання на держслужбі швидко монетизувалося, що дозволило взяти під крило непримітну мережу заправок під непоказною назвою БРСМ (абревіатура від не менш благозвучного "БытРемСтройМатериалы"). Завдяки адмінресурсу й "у поті чола заробленим" грошам Ставицького, мережа почала зростати як на дріжджах. З 2010-го по 2014 р. вона виросла з 25 до 140 станцій. Потужний "дах" дозволив будувати заправки та нафтобази де і як бажалося, з порушенням усіх норм безпеки. Ті самі можливості дали змогу розпочати повномасштабне виробництво паливного фальсифікату без сплати акцизів, що, знову ж таки, забезпечило одержання колосальних прибутків. Ці гроші було використано для того, щоб "повирішувати" з верхівкою, прокуратурою, МВС, податковою всі "питання", які почали виникати після Революції гідності.

За два роки на об'єктах БРСМ загинули 11 людей, більше 10 стали каліками, тисячі людей роками споживатимуть їжу і воду з бензопіренами та іншими канцерогенами, що утворилися в результаті згоряння 20 тис. т палива. Але бізнес БРСМ працює і буде працювати: адже чиновникам потрібні гроші, а людям - дешевий бензин. Черги на заправках БРСМ як стояли, так і стоять…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі