Гроші — товар: а де навар?..

Поділитися
Фінансовий план НАК «Нафтогаз» — це, звісно, не бюджет України. Але й жодним чином не твір на вільну тему. Хоча б тому, що НАК «Нафтогаз України» привносив щорічно у дохідну частину бюджету країни 12%, а то й більше.

Фінансовий план НАК «Нафтогаз» - це, звісно, не бюджет України. Але й жодним чином не твір на вільну тему. Хоча б тому, що НАК «Нафтогаз України» привносив щорічно у дохідну частину бюджету країни 12%, а то й більше.

Що зможе привнести в держбюджет Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» у 2009 році - передусім залежить від стабілізації фінансової ситуації в економіці країни, що, своєю чергою, залежить від політичної стабільності. Крім того, у «Нафтогазу України» є й власний план антикризових заходів для стабілізації фінансового стану компанії.

Проект фінансового плану НАК «Нафтогаз України» і план стабілізаційних заходів уже розроблені (самим «Нафтогазом») і передані в Кабмін на затвердження. До речі, рішення РНБО від 10 лютого нинішнього року, підкріплене указом президента, визначило дату прийняття фінплану НАК «Нафтогаз» - до першого березня. Не факт, що вкладуться в термін.

Редакція «Дзеркала тижня» має проекти руху коштів і фінансового плану НАК «Нафтогаз України», проте не вважає їх публікацію такою, що відповідала б інтересам держави.

Як розповів в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» в попередньому числі виконувач обов’язків голови правління НАК «Нафтогаз України» Ігор Діденко, зараз НАК посилено працює з урядом над вирішенням цього завдання.

Розповів він і про 37 млрд. грн., необхідних НАКу для закупівлі та закачування газу в підземні сховища (ПСГ) до наступного осінньо-зимового сезону. Одне слово, наче турботлива господиня, «Нафтогаз» хотів би запастися газом наперед, як це робиться щорічно впродовж уже кількох десятиліть.

Як висловився І.Діденко, «на сьогодні ми бачимо, мабуть, єдину проблему - це фінансування в розмірі 37 млрд. грн. для закачування газу в підземні сховища. У цьому питанні нам необхідна підтримка уряду...»

Інакше кажучи, у «Нафтогазу» немає 37 млрд. грн. на закачування газу в ПСГ. Але це тільки одна зі статей дефіциту бюджету «Нафтогазу України». А якщо до 37 млрд. грн., потрібних на закупівлю й закачування газу в ПСГ, додати обов’язковий до оплати ПДВ на суму 7,5 млрд. грн., а також необхідність виконання фінансових зобов’язань попередніх періодів, то дефіцит вийде значно більшим. Звісно, ці витрати НАК вимушено переніс у свій фінплан-2009. І з цим уже нічого не вдієш. Але й це ще не все. Втім, про все по черзі.

Аналізуючи проекти основних показників руху коштів і фінансового плану «Нафтогазу України» у 2009 році, подані на затвердження в Кабмін, а також перелік, так би мовити, антикризових заходів для стабілізації фінансового стану «Нафтогазу» (а головне - наведені в них цифри), спробуємо скласти уявлення про реальний і майбутній (у нинішньому 2009 році) фінансовий та господарський стан НАК «Нафтогаз України».

Для початку назвемо основні умови, з яких виходив НАК «Нафтогаз», формуючи фінансовий план у поточному році:

обсяг імпорту газу - 33 млрд. кубометрів;

аванс від «Газпрому» на придбання прав вимоги боргу від «РосУкрЕнерго» - 13,09 млрд. грн.;

обсяг відбору з ПСГ газу, придбаного в «РосУкрЕнерго», - 11 млрд. кубометрів;

відбір імпортного газу, придбаного в 2008 році, - 10,021 млрд. кубометрів;

відбір газу власного видобутку з ресурсів 2008 року - 3,512 млрд. кубометрів;

курс долара до гривні, використаний при розрахунку, - 7,7 дол. за 1 грн.

Тепер подивимося прогноз основних показників руху коштів «Нафтогазу» в поточному році.

Отож, загальне надходження коштів НАК «Нафтогаз України» (тобто дохід) має становити майже 92,5 млрд. грн.

Але вже в цій дохідній частині є складові, які з самого початку ставлять під сумнів наповненість дохідної частини НАК «Нафтогаз». Наприклад, витрати з Держбюджету:

- компенсація за газ, який постачається підприємствам теплокомунальної енергетики (ТКЕ), - 10,4 млрд. грн.;

- фінансування геологорозвідувальних робіт - 0,44 млрд. грн.;

- повернення ПДВ за імпортований у 2008 році газ - 2,8 млрд. грн.

Якщо врахувати, м’яко кажучи, нюанси держбюджету 2009 року, то вже перелічені вище статті бюджетного фінансування примушують замислитися, зокрема, над виконуваністю дохідної частини бюджету НАК «Нафтогаз України».

До речі, в дохідній же частині НАКу значаться і надходження від продажу газу споживачам України. І, зрозуміло, «Нафтогаз» розраховує на своєчасну й повну оплату поставленого товару та своїх газотранспортних послуг.

Прикметно, що на цей рік заплановано реалізувати всім категоріям газоспоживачів усього 52,377 млрд. кубометрів. Це май­же на 22 млрд. кубометрів менше, ніж традиційно споживалося в Україні останніми роками. Жаль тільки, що незначна частина такої вимушеної економії газу може бути віднесена на рахунок його раціонального використання і доречної економії. Решта - «заслуга» кризи, яка призвела до припинення або скорочення промислового виробництва в країні.

Отож із 52,377 млрд. кубометрів газу на потреби населення «Нафтогаз» планує спрямувати нинішнього року 17,3 млрд. кубометрів, бюджетним організаціям - трохи більше як 1 млрд. кубометрів, для підприємств теплокомунальної енергетики - майже 10 млрд. кубометрів, промисловості - 10,83 млрд. кубометрів (ще 5 млрд. планує поставити «Газпромсбыт Украина»), металургам і хімікам - 505 млн. кубометрів, технічний газ - 5,12 млрд. кубометрів.

Такий прогнозний баланс розподілу газу. І за весь поставлений упродовж року газ «Нафтогаз» має намір отримати не менш як 68,23 млрд. грн. Плюс ще 1,6 млрд. грн. за транспортні послуги з доставки газу споживачам України, а також за інші послуги. Усього, як сказано раніше, майже 92,5 млрд. грн.

До речі, наведений баланс розподілу (споживання) газу в Україні на цей рік практично не розходиться з тим, про який розповів в інтерв’ю «ДТ» І.Діденко.

Далі мова піде про витрати «Нафтогазу». Їх прогнозна загальна сума становить трохи більше 102 млрд. грн.

Отож уже в проекті фінансового стану «Нафтогазу» очевидний дефіцит коштів - близько 9,5 млрд. грн. Проте одним із головних антикризових заходів для покриття цього дефіциту пропонується збільшення компенсації з бюджету цін на газ для підприємств теплокомунальної енергетики на суму 10,4 млрд. грн. Якщо це можливо, то й інше не таке вже й нереальне.

До речі, дефіцит НАК «Нафтогаз України» складається так само з дефіцитів бюджетів його основних дочірніх компаній - ДК «Укртрансгаз» (газотранспортна компанія) і ДК «Укргазвидобування» (газовидобувні підприємства).

У ДК «Укртрансгаз» дефіцит коштів на 2009 рік прогнозується на рівні 941,109 млн. грн. У ДК «Укргазвидобування» прогнозований дефіцит фінансів - 3,214 млрд. грн.

При всьому цьому поки що не згадувалося про зовнішні кредити «Нафтогаз України». І йдеться не про 1,7 млрд. дол. позики «Газпрому» на викуп 11 млрд. кубометрів росукренергівського газу. У «Нафтогазу», на жаль, накопичився величезний портфель кредитів, які треба і повертати, і обслуговувати (тобто виплачувати у певний термін конкретні валютні суми). При курсі 7,7 дол./грн., у 2009 році довелося б повернути (виплатити) кредиторам близько 23 млрд. грн. Скільки потрібно буде повернути насправді, поки що не ясно. Як не ясно, і за якою ціною закачуватиметься газ у ПСГ у другому та третьому кварталах.

Для кожного з вищезгаданих дочірніх підприємств і взагалі «Нафтогазу» передбачено антикризові заходи. Так НАК і Кабмін намагаються звести дефіцит НАКу до нуля. Вдасться чи ні - покаже час.

З усього сказаного висновок випливає один: без фінансової допомоги чи то уряду, чи то іноземних кредиторів самостійно НАК «Нафтогаз України» своїх фінансових проблем не вирішить. Отже, і уряду, і парламенту, і президентові доведеться підставляти плече одній із найбільших і бюджетоутворюючих компаній - «Нафтогазу України». Якщо, звісно, на вищому рівні не буде прийнято рішення оголосити її банкрутом із усіма наслідками, які звідси випливають, тобто розпродажем вроздріб за безцінь більш удачливим конкурентам.

Над доведенням до такого стану «Нафтогазу України» ретельно «трудилися» не один уряд країни і не одне скликання парламенту. Що вони робитимуть тепер? Чи, як водиться, обмежаться черговою зміною менеджменту нафтогазової компанії?.. То це, панове, проблеми не вирішує. Як у бородатому анекдоті про дохідність будинку розпусти... І стосовно НАК «Нафтогаз України» за час існування цієї компанії усі в цьому могли переконатися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі