Газовий ринок під тиском реформ

Поділитися
Газовий ринок під тиском реформ
У 2016-му ринок природного газу України продовжував динамічно змінюватися. Це пов'язано як зі зміною законів, що регулюють роботу ринку і його учасників, так і з активнішою роботою з європейськими постачальниками газу.

У 2016-му ринок природного газу України продовжував динамічно змінюватися. Це пов'язано як зі зміною законів, що регулюють роботу ринку і його учасників, так і з активнішою роботою з європейськими постачальниками газу.

Серед ключових подій можна виокремити такі:

- весь попередній рік ринок природного газу працював відповідно до нової законодавчої бази (Закон України "Про ринок природного газу", кодекси ГТС, ГРМ тощо);

- протягом 2016 р. Україна не імпортувала природного газу з боку РФ;

- збільшення частки газу власного видобутку;

- зниження споживання газу, а також загальне зниження цін;

- скасування наприкінці 2016 р. норми про створення постачальниками страхового запасу природного газу в обсязі 50% від обсягу поставки наступного місяця;

- активізація суб'єктів господарювання по імпортних поставках природного газу для потреб споживачів на території України;

- початок розгляду в Стокгольмському арбітражі справи за зустрічними позовами НАК "Нафтогаз України" і "Газпрому".

Загальний баланс газового ринку свідчить про те, що частка імпортного газу торік значно знизилася й нині становить 11 млрд кубометрів. Це трохи більше третини ринку - 35% від усього споживання в Україні.

Видобуток газу в Україні

Видобуток - це, мабуть, єдиний сегмент газового ринку України, який не зазнав значних змін торік. Загальний обсяг видобутку становив 20 млрд кубометрів. Із них на державну компанію "Укргазвидобування" припало 14,6 млрд кубометрів, на напівдержавну "Укрнафту" - 1,3 млрд, на приватні видобувні компанії - 4,1 млрд.

Із січня 2016 р. податкове навантаження (рента на видобуток газу) для видобувних компаній суттєво знизили: з 55 до 29% при видобутку на глибині до 5000 м і з 28 до 14% при видобутку зі свердловин, глибших за 5000 м. Таке зниження ренти мало би стимулювати інвестиції в буріння й видобуток. Очікувалося, що видобуток газу зростатиме, але підсумки року розчарували.

Приватні компанії збільшили видобуток лише на 6%, це найнижчий показник за останні шість років. Ба більше, вже під кінець року видобуток газу приватними компаніями почав знижуватися.

Схожа ситуація і в державному секторі. Із травня 2016 р. закупівельну ціну на газ для державного ПАТ "Укргазвидобування" підвищили втричі - з 1590 до 4849 грн (без ПДВ) за тисячу кубометрів. Тобто держкомпанія вперше одержувала за свій газ ціну, близьку до ринкової. При цьому ставку ренти було знижено з 70 до 50%. "Укргазвидобування" збільшило річний дохід утричі - до 64 млрд грн.

Починаючи з літа 2016-го "Укргазвидобування" оголосило про реалізацію кількох гучних інвестпроектів, наприклад, по закупівлі нового обладнання й залученні підрядників для проведення ста операцій з гідророзриву пласта. Але за результатами минулого року жодних суттєвих змін не відбулося. Видобуток залишився на рівні 2015 р. Єдиним помітним досягненням держкомпанії став перехід на випуск палива стандарту Євро-4 і Євро-5.

Компанія "Укрнафта", в якій державі належить контрольний пакет акцій, важко пережила минулий рік. Видобуток газу й нафти продовжив падати, а проблеми із заборгованістю перед ДФС в обсязі 12 млрд грн і виведення коштів попереднім топ-менеджментом компанії привели "Укрнафту" на межу банкрутства. Ситуацію ускладнює триваюче протистояння держави як мажоритарного акціонера й приватного акціонера - групи "Приват". Проте, завдяки зниженню ренти на нафту до рівня газу - 29%, "Укрнафта" заявила на 2017 р. збільшення інвестицій у видобуток у п'ять разів, до 2,5 млрд грн.

Також торік уряд прийняв програму збільшення видобутку з нинішніх 20 млрд до 28 млрд кубометрів до 2020 р. Зростання мають забезпечити, створивши сприятливі умови в галузі за рахунок очікуваного значного збільшення інвестицій. Неодноразово заявлялося, що реалізація цієї амбіційної програми дасть змогу Україні повністю відмовитися від імпорту газу, а в перспективі навіть експортувати газ.

Та вже наприкінці 2016 р. стало зрозуміло, що виконати програму збільшення видобутку до 28 млрд кубометрів буде непросто. Перше серйозне розчарування для приватних добувних компаній настало в грудні, коли законопроект №5132 про зниження ренти на видобуток газу з нових свердловин до 12% було провалено у Верховній Раді. Інший законопроект №3038, яким пропонувалося віддати 5% доходів від ренти в місцеві бюджети, хоч і був ухвалений, але набуде чинності лише з 2018 р.

Тобто вже нині зрозуміло, що плани із збільшення видобутку доведеться коригувати.

Імпорт і ціни

Найбільші зміни на ринку газу відбулися в сегменті імпорту. Імпортний ресурс становив близько 35% внутрішнього ринку України й понад половину в сегменті промислового споживання. Згідно зі статистичними даними, обсяг імпорту у 2016 р. зменшився на третину порівняно з 2015-м. Також на третину знизилися обсяги закачування природного газу в ПСГ при підготовці до опалювального сезону 2016/2017 рр. На 22,5% зросли обсяги транзиту російського газу територією України.

Поставками газу з Європи у 2016 р. займалися близько 28 українських компаній (у 2015 р. - лише 17). Крім цього, кількість іноземних компаній-постачальників газу збільшилася з 15 до 30.

Найбільшим покупцем імпортного газу залишається НАК "Нафтогаз України", на яку припало понад 71% усього імпортного газу, хоча у 2015 р. її частка становила майже 94%.

Обсяги й частка імпорту приватними трейдерами стрімко зростають. Найбільші приватні імпортери 2016 р.: "Метіда" - понад 1 млрд кубометрів (10% усього імпорту) і "ЕРУ трейдінг" - 0,8 млрд (8%).

Європейські компанії продовжують з обережністю ставитися до українського ринку, але й тут помітні зміни. Іноземні трейдери вважали за краще самі не працювати на українському ринку, а продавали газ на кордоні. Найбільшими продавцями торік були: Engie - 2,2 млрд кубометрів, а також Axpo Trading -
1,6 млрд і TrailStone - 0,9 млрд.

Однак уже наприкінці року стало відомо про початок роботи іноземних компаній безпосередньо в Україні. Нині чотири європейські трейдери поставляють газ на внутрішній ринок, хоча його обсяги поки що незначні.

Цінова ситуація на ринку газу для промислових споживачів торік корелювала з ціновими тенденціями на європейських ринках. Середньозважена вартість газу на кордоні у 2016 р. порівняно з 2015-м знизилася на 32%, до 195 дол./тис. кубометрів. При цьому мінімальна ціна становила 151 дол., а максимальна - 259 дол./ тис. кубометрів.

Торік Україна вперше не купувала газ у російського "Газпрому". Такий рішучий крок із боку "Нафтогазу" було продиктовано відразу кількома чинниками. Передусім відмова пов'язана з неурегульованими питаннями відносин між компаніями ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України".

Наприкінці року за посередництва європейських партнерів спробували було домовитися про поставки газу в зимовий період і підписати так званий зимовий пакет. Мета - уникнути проблем із транспортуванням газу в Європу. Але переговори провалилися, і "Нафтогаз" більше не купував газ у "Газпрому".

Основний ресурс імпортного газу Україна одержувала зі Словаччини, на яку припало 9 з 11 млрд кубометрів. Ще по 1 млрд кубометрів Україна імпортувала з Угорщини та Польщі.

Наприкінці 2016-го "Укртрансгаз" і Gaz-System S.A. заявили про плани будівництва інтерконектора Польща-Україна, який має з'єднати газотранспортні системи обох країн. Заявлена вартість будівництва української частини газопроводу - 245 млн дол., пропускна здатність - до 5 млрд кубометрів уже у 2020 р.

Підземні сховища газу України

У 2016 р. у підземні сховища газу (ПСГ) було закачано рекордно низькі обсяги газу - 6,4 млрд кубометрів, що на 33% менше, ніж попереднього року. Всього на початок опалювального сезону 2016/2017 рр. у ПСГ було 14,7 млрд кубометрів. У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості наполягали на необхідності мати в ПСГ на початок сезону 17 млрд кубометрів. Саме стільки було закачано газу на початок опалювального сезону 2015 р.

Провальним для НАК "Нафтогаз України" став другий квартал 2016-го, за підсумками якого газ узагалі не закачувався. Виходячи із наявних потужностей, обсяги поставок газу з Європи можуть становити
1,6 млрд кубометрів на місяць. Тобто за вирахуванням приватних постачальників "Нафтогаз" міг закачати у ПСГ мінімум 3,5 млрд кубометрів газу з Європи.

Однак перший газ у підземні сховища пішов тільки наприкінці липня. У липні "Нафтогаз" втратив можливість закачати ще 1 млрд кубометрів.

Такі дії "Нафтогазу" виглядають трохи дивними, оскільки саме в другому кварталі спостерігалися найнижчі ціни на газ у Європі. У квітні-липні 2016-го імпортний газ із доставкою в Україну коштував від 170 до 190 дол. за тисячу кубометрів. Тобто на закупівлю 4,5 млрд кубометрів потрібно було витратити
800 млн дол. У четвертому кварталі 2016 р. і першому кварталі 2017-го, виходячи з наявних цін, "Нафтогаз" заплатить за цей обсяг газу близько 1 млрд дол.

У "Нафтогазі" стверджували, що грошей на купівлю газу в Європі тоді не було. З іншого боку, і прем'єр-міністр Володимир Гройсман, і голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявляли про те, що прибуток НАКу в першому півріччі 2016-го становив близько 20 млрд грн.

Споживання

Продовжує стрімко знижуватися й споживання газу. Торік було використано 31 млрд кубометрів, що на 4% менше, ніж 2015-го. Зниження споживання відбувається тільки в сегменті промислового виробництва: торік було поставлено 9,6 млрд кубометрів, падіння - 16% порівняно з 2015-м.

Передусім споживання знизили хімпідприємства, більшість із яких торік узагалі не працювали. Також почали використовувати менше газу й металурги. Зростання споживання газу відзначено у сегменті аграрних підприємств.

Споживання газу населенням і бюджетними організаціями становило 12,5 млрд кубометрів, зростання на 2,3% порівняно з 2015 р. І це попри те, що ціни на газ для населення з травня 2016 р. зросли до 6879 грн за тисячу кубометрів (із ПДВ). Крім цього, держава фінансувала програми з енергоефективності для населення.

Підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) спожили 7 млрд кубометрів (зростання 1,5%). Зростання споживання газу домогосподарствами й ТКЕ, скоріш за все, пояснюється нижчими температурними показниками в Україні в четвертому кварталі 2016 р.

Виробничо-технологічні витрати становили 3,3 млрд кубометрів (зростання 2,5%).

Нагадаємо, що у 2015 р. Україна знизила споживання газу на 21% порівняно з 2014-м. Тоді скорочення відбувалося в усіх без винятку сегментах економіки.

***

Головним підсумком минулого року можна назвати триваючу лібералізацію ринку газу в сегменті промисловості.

У планах уряду - починаючи з квітня 2017 р. провести лібералізацію газового ринку для населення. Нині виконання цього завдання виглядає нереальним, занадто багато ще слід зробити. З іншого боку, ціни на газ для населення фактично вже нині близькі до ринкових, при цьому населення - це майже половина всього українського ринку газу. Тому цей сегмент, за умови розумної лібералізації, може стати цікавим для постачальників газу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі