«Газова ОПЕК» почала діяти: газ прив’яжуть до нафти...

Поділитися
Тепер ціна газу не тільки для України, а й для всього світу може виявитися сюрпризом. «Газова ОПЕК»...

Тепер ціна газу не тільки для України, а й для всього світу може виявитися сюрпризом. «Газова ОПЕК», як зараз називають Форум країн — експортерів газу, приступила до роботи, причому питання ціноутворення в цій сфері, яке так довго відкладали, все ж таки рухається до свого вирішення.

Основна теза проведеного в Орані (Алжир) засідання Форуму країн — експортерів газу (ФКЕГ): ціна на блакитне паливо має бути прив’язана до вартості нафти. Напередодні саміту три провідні гравці — Росія, Алжир і Катар — обговорили газові питання за круглим столом. Як заявив міністр енергетики і шахт Алжиру Шакіб Хеліль, нині ціна на газ перебуває на рівні 13 дол. за мільйон британських теплових одиниць (міра виміру в нафтогазовій промисловості), що вшестеро менше від середньої вартості барелі нафти. «І це за умови, що газ зручніший, менш шкідливий для довкілля і має низку інших переваг», — зазначив міністр. «З усіх точок зору, немає причин для того, аби ціна на газ залишалася на нинішньому рівні», — підкреслив він.

На сьогодні ціна на газ у довгострокових контрактах розраховується, виходячи з вартості кошика нафти і нафтопродуктів, таких як газойль і мазут, де на частку ціни нафти для європейського ринку припадає 9—15%. Нафтовий паритет для газу становить нині 16—17%, тобто газ приблизно вшестеро дешевший за нафту.

Експерти називають цей «газовий прорив», як, утім, і створення «газової ОПЕК», черговою перемогою Росії. Вона вже неодноразово заявляла про необхідність «звести» в ціні газ і нафту, але передбачалося, що Катар її навряд чи підтримає. Усе вийшло з точністю до навпаки...

Справді, із газом, якому дедалі активніше шукають альтернативу, останнім часом на світовому ринку все не так добре. У 2009-му Росія вперше за вісім років поступилася США першістю у видобутку газу. До речі, не залишилося непоміченим скорочення на 16% виробництва «Газпромом». Та основна причина — «сланцевий» бум у Сполучених Штатах.

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), на 2015 рік надлишок газу на ринку сягне 200 млрд. кубометрів. Це, у свою чергу, неминуче призведе до зниження цін. Хоча МЕА не виключає тимчасовості такої ситуації, але висновки насторожують, причому саме газових монополістів, які живуть за рахунок сировинних ресурсів. Тому їхнє бажання підтягти ціну на газ до вартості барелі нафти є цілком зрозумілим. Адже останнім часом, на піднесенні світової економіки, ціна «чорного золота» пішла вгору, сягнувши на сьогодні позначки в 82 дол. за барель.

Ряд експертів припускають, що протягом найближчих п’яти-десяти років газові монополії лопнуть як мильні бульбашки. Безумовно, потреба в газі збережеться, але картина буде іншою — ціни диктуватиме покупець, а не виробник, як це відбувається зараз.

Форум країн — експортерів газу об’єднує 11 країн, котрі виробляють і експортують природний газ, — Алжир, Болівію, Венесуелу, Екваторіальну Гвінею, Єгипет, Іран, Катар, Лівію, Нігерію, Росію, Тринідад і Тобаго. У грудні 2009 року генеральним секретарем форуму став російський представник Леонід Бохановський.

Організацію було засновано 2001 року в Тегерані, але офіційного статусу набула в грудні 2008 року в Москві, де міністри енергетики Росії, Тринідаду і Тобаго, Лівії, Катару, Алжиру підписали міжурядову угоду. 1 жовтня 2009 року, по завершенні процедури ратифікації документів країнами-підписантами, Форум країн — експортерів газу став міжнародною організацією. Штаб-квартира ФКЕГ розміщується в столиці Катару Досі. На роль столиці «газової ОПЕК» претендували також російський Санкт-Петербург і столиця Ірану Тегеран. На сьогодні й Ангола розглядає можливість вступу до цієї організації.

США і Євросоюз вважають, що створення «газової ОПЕК» поставить під загрозу енергетичну безпеку всього світу і дасть змогу маніпулювати цінами. І наводять приклад нафтового картелю, котрий вправі самостійно вирішувати, скорочувати видобуток чи ні. Адже будучи регулятором на ринку нафти, він є останньою інстанцією в питанні цін та обсягів поставок на ринок, звісно, відповідно до квот. Члени Форуму країн — експортерів газу стверджують, що основна мета нової групи — спостереження за ринком газу і проведення спільних досліджень, і спростовують чутки про те, що мають намір контролювати ціни.

Якби на засіданні ФКЕГ в Орані було прийнято пропозицію алжирського міністра скоротити обсяг видобутку газу, щоб підняти ціни, то форум неминуче перетворився б на газовий аналог ОПЕК. Ш.Хеліль зазначив, що на світовому газовому ринку відбуваються кардинальні зміни в системі ціноутворення. Країни-споживачі дедалі частіше відмовляються від довгострокових контрактів на поставки газу, ціна якого визначається світовими цінами на нафту. Натомість вони в дедалі більших обсягах закуповують зріджений газ на активізованому світовому спотовому ринку (негайна поставка за готівку), котрий зараз вирізняється нижчими цінами. Це наслідок двох тенденцій: падіння споживання природного газу в зв’язку з кризою у світовій економіці і значного збільшення в останні два роки обсягів виробництва зрідженого газу.

Хоч як дивно, але цієї пропозиції не підтримали Росія і Катар. Слід зазначити, що напередодні саміту глава міненерго Росії Сергій Шматко заявив, що вважає неможливим прийняття рішення ФКЕГ про скорочення виробництва або поставок газу на світові ринки. Свою думку С.Шматко озвучив недвозначно: «Неможливо».

Тим часом засідання усе ж не обійшлося без резолюції. Газові експортери заявили про намір прив’язати спотові ціни на газовому ринку за аналогією з нафтовим. Але як це здійснюватиметься, поки що не коментують.

На форумі було прийнято рішення сформувати глобальний газовий банк даних Global Gas Initiative, а також провести наступний газовий саміт у 2011 році (місце проведення ще не визначене).

Експертам ідея з прив’язкою спотових цін здається дивною. «Глобальне зростання поставок газу чинить тиск на індексовані з урахуванням вартості нафти контракти, і ситуація в майбутньому буде погіршуватися в міру зростання цін на нафту і збільшення обсягів поставок газу, — зазначають у компанії Wood Mackenzie. — В Європі спотові ціни на поставки газу майже вдвічі нижчі від цін, закладених у довгострокові контракти, таким чином, зв’язок між ними практично відсутній». На сьогодні, вважають у компанії, європейські споживачі користуються відносною свободою у визначенні цін на тлі надлишкової пропозиції. Однак у міру того, як попит зростатиме, постачальники зможуть установлювати ціни без урахування нафтового паритету, не кажучи вже про історично сформовані принципи індексування.

У засіданні форуму брав участь і «Газпром». Російський монополіст вважає, що поточні ціни на газ справді значно нижчі від цін еквівалентних обсягів нафти, і ідею з прив’язкою до цін «чорного золота» підтримав. Представники «Газпрому» зацікавилися пропозицією катарської сторони взяти участь у проектах з видобутку та зрідження природного газу в Катарі після 2014 року, коли мораторій на розширення видобутку на Північному родовищі може бути знятий.

Таким чином, форум був результативним, і здавати свої позиції газовики не збираються. Цілком імовірно, надалі ціни зростатимуть, що може мати неприємні наслідки і для України. Йдучи на всілякі поступки Росії з тим, щоб хоч трохи збити ціну на газ цього року, українська влада зовсім не дивиться в майбутнє. Все, що може сьогодні запропонувати нам сусідка, завтра вже не відповідатиме реаліям. Зрештою, продавати Україні буде нічого, незаповнених сегментів ринку для експансії не залишиться, а ідеї вичерпаються. Тоді, цілком імовірно, влада перейде до рекомендацій, які ми вже неодноразово проходили. Нам порадять утеплювати квартири і міняти вікна, переходити на грубне опалення, гріти воду на вугіллі... Хоча всі роки незалежності нашому керівництву слід було вкладати кошти в інновації та технології, а не у власні кишені — можливо, сьогодні все виглядало б інакше...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі