Газ для підприємств: рівняння на курс

Поділитися
Кабінет міністрів України постановою №998 від 30 жовтня ц.р. підняв граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів, а також для бюджетних організацій...

Кабінет міністрів України постановою №998 від 30 жовтня ц.р. підняв граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів, а також для бюджетних організацій.

Таким чином, із 15 листопада 2008 року новий тариф (без урахування ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування і поставку) підвищився до 1152 грн. за тисячу кубометрів, тоді як із початку року промислові споживачі одержували газ по 934 грн. Тобто приріст становив 23,2%, або приблизно на рівні очікуваної річної інфляції.

У доларах приріст ще нижчий. На початку року газ коштував 185 дол. за тисячу кубометрів, нині, за курсом 6,0, — 192 дол. Хоча цю саму валюту, у разі кризи, потрібно ще мати. І зов­сім недавно ті самі металурги вимагали ціну на газ знижувати.

Ще однією «приємною» новацією стала прив’язка граничного рівня ціни на природний газ до офіційного курсу гривні до долара США. Тепер, у разі зниження встановленого Нацбанком на 1 листопада 2008 року офіційного курсу на більш як 5%, новий рівень ціни на газ для промисловості та бюджетних організацій визначатиметься за формулою.

Суть цієї формули: береться середньомісячний курс гривні до долара на міжбанківському валютному ринку за місяць, який передує місяцю поставки природного газу, і ділиться на 5,79 (курс долара на 1 листопада 2008-го). Отримана цифра і є підвищуючим коефіцієнтом.

Тобто, якщо в листопаді середньомісячний курс перевищить 6,08 грн./дол. (а це, погодьтеся, дуже оптимістично), газ піде вже з націнкою 5%. При курсі, скажімо, 6,25 націнка досягне 8%, а при 7 грн./дол. — уже майже 21%. Оце радості буде в бюджетників! Ласкаво просимо у новий світ...

Добре хоч, що формула не застосовується до підприємств, які виробляють теплову енергію, у тому числі до блокових котелень, установлених на даху чи в прибудовах.

Населення теж не забули. 25 жовтня ц.р. Національна комісія регулювання електроенергетики України прийняла рішення про підвищення на 35% тарифів на газ для населення з 1 грудня.

Тепер споживачі, які використовують не більш як 2,5 тис. кубометрів газу на рік (це левова частка споживачів), сплачуватимуть за наявності газових лічильників 46 грн. 36 коп. за кубометр (із ПДВ), а за відсутності газових лічильників — 53 грн. 16 коп. Ті, хто споживає не більш як 6 тис. кубометрів газу на рік, за наявності газових лічильників заплатять 73 грн. 2 коп., за відсутності лічильника — 80 грн. 52 коп.

При споживанні газу до 12 тис. кубометрів на рік плата становитиме 149 грн. 88 коп. за кубометр (із лічильником) і 164 грн. 82 коп. — без нього. І нарешті, при обсягах споживання природного газу, що перевищують 12 тис. кубометрів на рік, тариф становитиме 179 грн. 04 коп. і 196 грн. 86 коп. відповідно.

Цікаво, що за межами України ціни на газ мають усі шанси знизи­тися. При ціні нафти в 50 дол. за барель (у середині 2006-го) оптова ціна поставок «Газпрому» у Єв­ропу становила близько 240 дол. Загалом, ми, мабуть, наближаємося до ЄС. Шкода, що знову не через двері, а через кватирку...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі