Формула дегазифікації

Поділитися
Формула дегазифікації
Чергова операція наших спецслужб з оточення "Укргазвидобування" жодних питань не викликала. Рутина і "закошмарювання" керівництва ПАТ "Укргазвидобування", причому не з боку або з ініціативи СБУ - там люди государеві й підневільні. Веліли їм оточити, вони й оточили. "Замовлення", найімовірніше, прийшло з Печерська - як "плата" за конче потрібні Банковій голоси в Раді за законопроект, що дозволяє стати генеральним прокурором України протеже президента Порошенка Юрію Луценку.

Чергова операція наших спецслужб з оточення "Укргазвидобування" жодних питань не викликала. Рутина і "закошмарювання" керівництва ПАТ "Укргазвидобування", причому не з боку або з ініціативи СБУ - там люди государеві й підневільні. Веліли їм оточити, вони й оточили.

"Замовлення", найімовірніше, прийшло з Печерська - як "плата" за конче потрібні Банковій голоси в Раді за законопроект, що дозволяє стати генеральним прокурором України протеже президента Порошенка Юрію Луценку. Без юридичної освіти. У такій ситуації майже два десятки голосів "газових олігархів" украй потрібні. От товаришу Прохоренку (голові правління ПАТ "Укргазвидобування") у такий нехитрий спосіб і передали вісточку, зокрема від фіскалів. Нагадаю, кілька місяців тому він і його команда "захистили" свій офіс від їхнього "вторгнення".

Іронія ситуації в тому, що особисто Прохоренку зараз мало що загрожує. Усі чудово розуміють, що зняти або "напоумити" його прагнуть зовсім не тому, що він у чомусь завинив або навіть був помічений. А виключно для розрулювання потоків і повернення їх у потрібні русла.

Однак тут от які сум і печаль: рейтинг симпатій у наших кредиторів на даний момент загрозливо близький до рівня плінтуса, про що Петру Олексійовичу разом з "чадами й домочадцями" говорять уже практично прямим текстом.

Одночасно клянчити кредит у МВФ і відроджувати розпилювання за газовими схемами… Ні, не зрозуміють. Тож показовий рейд у середу, 11 травня, на головний офіс ПАТ "Укргазвидобування" був майже для звіту перед парламентським "народом". Тим самим, вольовим. Ви нам голоси, а ми вам от, будь ласка, маски-шоу. Не спрацювало, буває, а спрацює - поділитеся. Благо, що ділитися є чим.

Напередодні довжелезних травневих свят уряд "порадував" Україну новими - "єдиними" - цінами на газ. Тепер газ для населення у того ж "Укргазвидобування" нібито купуватимуть по 4900 грн за тисячу кубометрів. Якщо згадати, що менш як два роки тому закупівельна ціна становила 349 грн, то зростання вражає.

Нагадаємо, до підвищення ціна на газ, що видобувається державним "Укргазвидобуванням", становила 1590 грн за тисячу кубометрів, з яких 70% надходило у вигляді ренти державі. І грошей, що залишалися, без витребеньок, але вистачало.

Так, цього зовсім недостатньо для розвитку, але потрійного зростання ціни не вимагав ніхто. Ще недавно керівництво "Укргазвидобування" скаржилося, що ціни не підвищують до 2475 грн (приблизно 110 дол.), а до фінансового плану на поточний рік заклали три тисячі гривень з невеликим плюсом. І розраховували поетапно до 2017 р. вийти на ціну в 150 дол. І раптом - стрибок за дві сотні…

Нова, з дозволу сказати, формула розрахунків нової ціни на газ просто прекрасна - там є всі "хотілки". Так, заздалегідь враховано девальвацію гривні - прийнято курс 26,7 грн.

У розрахунки ціни, скажімо, полтавського газу включено витрати на його транспортування з… Німеччини. Дуже хотілося б побачити й почути дієву реакцію Антимонопольного комітету (за чутками, такий орган у нас є, хоча чомусь постійно ховається) на таку новацію. Це, здається, називається нав'язуванням споживачеві оплати ненаданої послуги. Формула "нет-бек" обчислюється трохи інакше.

Уряд увесь квітень вагався, який усе ж таки рівень цін встановити. 1590 грн становило приблизно половину ринкової ціни газу, було зобов'язання перед міжнародними кредиторами підняти його ціну до 75% від ринкової. А потім, вирішивши, очевидно, гуляти так гуляти, врізало на всю котушку. Благо, ціни зараз низькі і на нафту, і на газ. Очікується, що з урахуванням часового лагу нинішній рівень цін на газ в Європі ще падатиме й навіть при зростанні наприкінці року буде нижчим, ніж нинішній. Загалом, на рік вистачить. Нам би зараз траншик МВФ одержати, а там будемо думати.

Заодно і прем'єр, і президент похвалили себе, улюблених, за виявлену мужність, заявивши, що цей крок (підвищення цін на газ) послужить боротьбі з корупцією і взагалі є великою перемогою ринкової економіки.

Щоправда, з'ясувалася дрібна, але прикра обставина: більшість населення України в цей ринок не вписується - воно банально не зможе за цією ціною купувати газ (особливо з валютною прив'язкою). Але народ заспокоїли - буде достатньо оформити довідку жебрака (тобто документи на одержання субсидії) і можна буде платити сущі копійки.

І все б нічого, але з ринком, де з приблизно 15 млн споживачів до 9 млн одержуватимуть субсидії, а решта платитимуть за себе і за того хлопця, - щось із ним не те. Заклики швидко переходити на дрова та інше здебільшого відображали жахливий рівень некомпетентності тих, хто таке радів.

До речі, перші ж розрахунки показали, що витрати на опалення практично подвояться (у Києві навіть більш як удвічі).

Загалом, продемонструвавши перед приїздом місії МВФ непохитну рішучість, уряд Гройсмана став потроху відкочувати назад. Так, уже обіцяно, що вартість газу в Україні не залежатиме зовсім прямо від коливання курсу. Треба думати, переглянуть й інші частини формули. Благо, депутати допоможуть. Нова формула ціни - надрозкішний подарунок Юлії Тимошенко (і Олегу Ляшку) для підняття рейтингів "борців за народне щастя". Тож ВОНА (він)… це "одпрацює". Як мінімум торішній розгляд Радою доцільності підвищення ставок тарифів можна очікувати знову. І зайвим це точно не буде.

Цікаво, що, за розрахунками "Нафтогазу", встановлення нових цін забезпечить близько 7 млрд грн додаткових надходжень до держбюджету. Причому з милим формулюванням "від тих сегментів, які здатні оплачувати", тобто залишків середнього класу. Дуже кумедно звучать заклики до останніх займатися утепленням приміщень. Цікаво, на які кошти? Тим більше що підсумки минулого року наочно показали - одержувачі субсидій економією газу не надто переймаються. Але тоді їх було все ж таки близько третини, а не 60%.

А утеплення багатоквартирного будинку, в якому половині мешканців це банально не потрібно? Якщо з розумом, то нову систему взагалі слід було б відкатати в двох-трьох регіонах з різним рівнем платоспроможності громадян. Але думати на Печерських пагорбах ніколи - "стрибати треба, фонд приїжджає".

До речі, на енергозбереження могли б виділяти частину отриманих від підвищення цін коштів, але в реальності за них розгорнеться напружена боротьба груп впливу. Та ж НАК хотіла б, щоб ці кошти спрямували на збільшення видобутку газу в Україні. Зокрема, інвестувати в газовидобуток насамперед має компанія "Укргазвидобування".

Між іншим, за нинішньої ціни на газ "Укргазвидобування" могла б стати найбагатшою компанією України при видобутку на рівні 14,5 млрд кубометрів газу на рік і ціною за дві сотні доларів. Якби їй ці кошти дісталися, а не "Нафтогазу" та іншим. Загалом, ой не даремно "Укргазвидобування" зараз "кошмарять"… Наші "любі друзі" не надто сильні в будівництві нового, але от як освоювати кошти, тим більше кошти держкомпанії, вчити нікого не треба.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі