ЄС проти енергоекспансії «Газпрому»

Поділитися
Європейський Союз вступив у протистояння з Росією та домінуючими на ринку гігантами електроенерг...

Європейський Союз вступив у протистояння з Росією та домінуючими на ринку гігантами електроенергетики, запропонувавши нові правила гри, спрямовані на посилення конкуренції й обмеження іноземної присутності в європейських енергоактивах.

Єврокомісія — виконавчий орган Євросоюзу — попросила 19 вересня 2007 року наділити її правом блокувати спроби компаній із країн поза ЄС одержувати великі або контролюючі частки в європейських газових і електромережах, повідомляє кореспондент.net із посиланням на Reuters.

Раніше цього ж тижня президент комісії Жозе Мануель Баррозу повідомив, що попередив президента Росії про намір ЄС перешкодити експансії чужих держкомпаній купувати мережі електропостачання в Євросоюзі з «некомерційних причин».

Комісія підготувала пакет відповідних нормативних актів.

«Цей пакет містить заходи, метою яких є гарантувати, що в випадках, коли компанії з третіх країн бажають отримати значну частку або навіть контроль у мережах ЄС, вони будуть зобов’язані наочно й очевидно задовольняти умови у сфері злиття й поглинання, які застосовуються до компаній Євросоюзу», — йдеться в заяві Єврокомісії.

«Комісія може втручатися, коли покупець не в змозі продемонструвати як пряму, так і непряму незалежність від поставок сировини та сфери генерації».

Пан Баррозу висловив упевненість, що уряди країн ЄС підтримають ініціативу комісії.

Запропоновані Єврокомісією заходи спрямовані на потенційних покупців із країн за межами блоку, таких, як алжирська Sonatrach і російський «Газпром».

Євросоюз розраховує через поправки до законодавства змусити великі компанії, такі як німецька E.ON і французька Electricite de France, відокремити свої генеруючі активи від розподільних. Це спрямовано на збільшення конкуренції на ринках газу й електрики.

Запропонований законопроект передбачає, що генеруючі компанії будуть змушені продати розподільні мережі або передати контроль над ними незалежним операторам. Проте Росія, яка поставляє четверту частину споживаного в Євросоюзі газу, не зможе спокійно придбавати трубопроводи й електромережі.

Нові правила заборонять іноземним компаніям контролювати розподільні активи ЄС без укладання угоди між країною, звідки родом ця компанія, та Євросоюзом. «Треті країни не зможуть контролювати розподільні системи. Це буде основним моментом законопроекту», — повідомило одне з джерел у Брюсселі.

«Газпром» давно виявляє інтерес до придбання електроенергетичних активів у Європі як великий постачальник палива для місцевих станцій. «Газпром» просить у німецької E.ON кілька електростанцій у Великобританії в обмін на частку в Південно-Руському родовищі газу, але німецький концерн поки що не погоджується.

Захід побоюється, що експансія «Газпрому» чи інших величезних держкомпаній зі Сходу посилить залежність європейських споживачів від політики інших держав.

«Газпром» неодноразово запевняв ЄС у своїй надійності як постачальника й висловлював бажання збільшити присутність у європейському енергосекторі. Російський концерн натякнув, що плани Єврокомісії можуть призвести до зростання цін для європейських споживачів.

Російський «Газпром» має намір вивчити запропоновані Єврокомісією заходи і зробити висновки про те, «якою мірою ці заходи зашкодять безпеці поставок і конкуренції на європейських енергоринках і зрештою — цінам на енергоресурси в Євросоюзі», — говориться в заяві.

«Газпрому» є що сказати з приводу регулювання в енергетичному секторі Європи, і він упевнений, що його голос буде почутий», — вважають у компанії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі