"Енергоатом": наказано поділитися

Поділитися
"Енергоатом":  наказано поділитися © Smileus / Depositphotos
"Перекуплений" у офшору борг при Януковичі перерахували. Тепер з "Енергоатома" витрушують в 51 раз більше. Такою є нинішня ціна безпеки?

Рахунки державної компанії "Енергоатом", що забезпечує понад 50% електроенергії для України, арештовано за фактично простроченим позовом офшорної компанії двадцятирічної давності. Нікого у владі, насамперед судовій, це не цікавить?..

Минулого тижня атомники пікетували Кабінет міністрів та адміністрацію президента. Останні до таких акцій звикли. Очевидно, й тому мирний протест працівників атомних станцій не викликав ані найменшого інтересу у чиновників і посадовців. Погода гарна, шин не палять, ну і Бог з ними. Постоять і розійдуться. Так, загалом, і закінчився мирний протест працівників атомної галузі. (Тільки такого роду протест дозволений їм законом і лише у неробочий час.) Тим більше, що профспілка атомників ніколи особливою незалежністю не вирізнялася. З Кабміну до протестувальників, щоправда, вийшла людина - поцікавитися, чого прийшли? А в адміністрації президента мирний протест працівників атомної галузі взагалі проігнорували…

У преси теж було чимало "смачніших приводів" - чи мила ноги в Раді Савченко та весілля славного страждальця-роздягальця козака Гаврилюка.

Чим може обернутися для країни "перекуплений" і багаторазово примножений борг "Енергоатома"

Резонанс першої майже за двадцять років публічної акції працівників атомної галузі виявився близьконульовим. Навіть спроба міністра енергетики й вугільної промисловості Ігоря Насалика звернути увагу прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на ситуацію, що склалася з НАЕК "Енергоатом", не вразила очільника уряду. А дарма. Незважаючи на ступінь незалежності або кишеньковості профспілки працівників атомної галузі, ситуація реально критична і, вибачте, абсолютно ідіотська. З Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом", що виробляє більш як половину електроенергії для країни, намагаються стягнути борг, сформований перед офшорною компанією 20 років тому.

Нагадаю, що хоча зараз на слуху посередник - ЗАТ СП "Укрелектроватт", спочатку борг формувався перед невідомою кіпрською офшорною AC Energy Holding L.L.C. Ltd (20 років тому!). Згодом ця компанія благополучно переуступила борг "Енергоатома". Пізніше борг анулювали - через закінчення строку вимоги.

Однак при Януковичі цей борг дивовижним чином відновили. І… переоцінили силами цілком державного оцінювача - з 2,5 млн грн до 127,3 млн грн. І одразу запустили в роботу.

Після Революції гідності нічого не змінилося. Судячи з подальшої непробивності судів та абсолютної байдужності держорганів, частину можливого "навару" вже пообіцяли "кому треба". Незалежно від наших судів, при ціні питання більш як 123 млн грн усі давно вже перестали навіть "робити вигляд". Не виключено, що частина потенційних (або вже фактичних?) реципієнтів цих грошиків сидить саме в пікетованих атомниками будівлях. Добре було б дізнатися й назвати прізвища цих гідних людей…

Тим часом співгромадян, особливо атомників, спочатку "радували" повідомленнями, що "Енергоатом", рахунки якого повністю блокують, знайшов спосіб виплатити зарплати - облігаціями. У травні й такий жорсткий "гумор" закінчився - почалися затримки з поставками палива для АЕС. Під загрозою зриву вивезення першого рейсу відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). Накопичуються проблеми із вивезення "свіжого" ВЯП.

За паливо вносять часткову передоплату за кілька місяців, тому певний запас є. Є і сформований резерв, тож його можна перекинути із запасу. Але ми фактично під загрозою втрати створеної з великими зусиллями стратегічної "подушки безпеки" - за позовом фірми, яка є прокладкою і не веде господарської діяльності.

Москва такий оборот з українським "Енергоатомом" напевно схвалить. Не хотілося б вірити, що в СБУ дехто теж у справі… У нас війна йде чи де?

Така "дрібниця", як роботи з подовження термінів експлуатації блоків тієї ж Запорізької АЕС, теж нікому не цікава?! Ви, може, здивуєтеся, але й поточні ремонти станції коштують грошей, причому великих. Уже зсунулися строки ремонтів і заходів із підвищення безпеки.

Шукати схеми проходження платежів іншими каналами? Але подібні схеми чимало коштують, і взагалі у нас війна зі схемономікою. Або ж лише на словах? Чи саме так Кабмін уявляє підготовку до наступної зими? Ще раз повторюю: зима не за горами, для інтенсивної підготовки, до жовтня, залишилося тільки чотири місяці!

"Атомні" пікетники, безуспішно походивши під дощиком, пообіцяли повернутися й розбити намети. (Краще б пообіцяли привезти барабани - голосніше й іноді користі більше.) Хоча в них є непоганий козир. "Якщо проблема з розблокуванням рахунків "Енергоатома" не вирішиться, буде третій етап акції протесту, ми підключимо міжнародну профспілку атомників, членом якої є. Поставимо наметові табори. І почнемо пікетувати посольства України за кордоном. Іншого виходу вже не бачимо", - попереджає заступник голови Профспілки працівників атомної енергетики і промисловості ("Атомпрофспілка") Олексій Лич.

Ідея звернутися до міжнародних організацій реально дієва. Відсутність грошей для атомників - пряма загроза безпеці, про що й сказав голова Державної інспекції з ядерного регулювання Сергій Божко. На нещодавній прес-конференції він заявив: "Якщо блокуються рахунки підприємства… на якому працює понад 30 тис. чоловік, з 15 енергоблоками, що виробляють до 60% електроенергії в країні, то це… якась диверсія". І обережно уточнив, що це не позиція Державної інспекції, а його особиста думка. Сподіваємося, що особиста думка керівника атомної інспекції в основному все ж таки збігається з офіційною.

До речі, С.Божко чітко позначив, що за законом "Енергоатом" забезпечує безпеку роботи АЕС і заходи з підвищення їхньої безпеки. Без грошей робити це "Енергоатому" "трохи незручно". Тож його прогноз такий: "Якщо в НАЕК немає грошей, то очевидно, що це може позначитися в тому числі й на аспекті безпеки. І нам як регулятору доведеться зупиняти роботу енергоблоків, а "Енергоатому" - вирішувати проблеми з відновленням фінансування". Це цілком реальний сценарій.

Загалом, якщо справа все ж таки вийде на міжнародний рівень, враховуючи пануючий загальноєвропейський антиядерний тренд, ми добряче нашкодимо собі, показавши нездатність України самостійно вирішити дрібну фінансову (як для такої компанії та безпеки) проблему. Треба всього-лиш неупереджено перевірити переоцінку боргу "Енергоатома" - хто, як і навіщо це робив? Напевно, спливуть цікаві деталі.

Комусь у будівлях Кабміну або адміністрації президента, можливо, порадять бути скромнішим. Адже, за ідеєю, перевіркою рахунків "Енергоатома" навіть зараз займаються, але надзвичайно мляво.

Про перспективи корпоратизації "Енергоатома"

Але отут виплила й інша проблема. За словами працівників профспілки (людей цілком поінформованих), у травні Міністерство енергетики й вугільної промисловості надіслало на узгодження проект розпорядження Кабміну про корпоратизацію "Енергоатома". Працівники галузі вважають, що затвердження такого проекту "значною мірою" вплине на цілісність і структуру НАЕК.

Заступник голови "Атомпрофспілки" О.Лич заявив: "Цей проект розпорядження (про корпоратизацію НАЕК "Енергоатом". - І.М.) практично складається з двох пунктів. Корпоратизувати "Енергоатом" зі 100% акцій у власності держави за умови, що профільність буде збережено. Що це означає? Якщо ми поділимо "Енергоатом", умовно, на п'ять частин, то профільність буде збережено тільки в одній частині, що експлуатує атомні блоки. А от ремонтні та допоміжні підрозділи, які безпосередньо працюють з АЕС і в їхньому складі, зі створюваної структури виведуть".

На перший погляд, претензія цілком надумана - строго те саме передбачає й підтриманий самим "Енергоатомом" торішній проект корпоратизації. Будь-який розвиток подій передбачатиме і виведення непрофільних активів, і оптимізацію (читай - скорочення) персоналу.

Ситуація, коли на блоках українських АЕС на один кіловат встановленої потужності працює вдвічі більше людей, ніж на аналогічних блоках навіть у Росії, не вічна.

Однак справа в нюансах. Міненерговугільпром планує створити комісію на базі зацікавлених відомств і прийняти рішення. Благо, це загалом не суперечить законодавству. Йдеться про зміну статусу однієї з найбільших у Європі ядерних організацій (НАЕК "Енергоатом"), що, м'яко кажучи, потребує значно вищого статусу обґрунтування, ніж рішення комісії "чергового тимчасового" українського уряду.

Тож коли "Енергоатом" планує розпочати (хоч йому цього й не хочеться) процес корпоратизації за умови законодавчого рішення, по суті він правий. Тим більше, що обговорення у Верховній Раді - це і можливість "виторгувати" додаткові гарантії працівникам. Торік президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський навіть обіцяв, що "жодного об'єкта виключати зі статутного капіталу не будуть". Щоправда, у першому варіанті законопроекту написано прямо протилежне. Тоді передбачалося, що об'єкти соціальної інфраструктури не увійдуть до статутного капіталу. Більш того, усе, що не використовується в прямій виробничій діяльності, можуть продати. Але це положення в законопроекті якраз можна (і, напевно, треба) переробити і доопрацювати.

На українських атомних електростанціях зараз і так найнижча зарплата серед працівників АЕС у Європі. Якнайшвидше заощадити на людях в "ядерці" ну ду-у-уже небезпечно (запитайте у японців). І відплив кваліфікованого персоналу українських АЕС у ті ж Росію й Білорусь зовсім не фантастика. Тому повторюю, закон України "Про корпоратизацію НАЕК "Енергоатом" - це більш вагомий документ для всіх, ніж "комісарське" рішення.

До речі, і пікетувати Верховну Раду напередодні його прийняття буде зручніше, і депутатів, щоб поспілкуватися, з неї вибіжить ціла зграя. І телекамери притягнуть…

Свідомо не пишу про переваги (і недоліки) корпоратизації "Енергоатома", зараз не до них. НАЕК жорстко й завзято "кошмарять", причому не перший місяць. Заодно втоптуючи в пил і репутацію держави, і навіть невеликі успіхи у відстоюванні енергонезалежності країни. Декого це, безперечно, влаштовує. Але більшість - ні. І непогано б показати першим, як глибоко вони не праві.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі