Експерти: Арбітражний комерційний суд не може зобов’язати Україну розрахуватися з «РосУкрЕнерго» за борги «Нафтогазу»

Поділитися
Стокгольмський арбітражний суд сам по собі не може зобов’язати Україну розрахуватися з «РосУкрЕ...

Стокгольмський арбітражний суд сам по собі не може зобов’язати Україну розрахуватися з «РосУкрЕнерго» за борги НАК «Нафтогаз України», оскільки рішення винесено проти «Нафтогазу» як корпоративного субєкта, а держава Україна не була учасником арбітражу. Про це у коментарі «Дзеркалу тижня» заявили юристи-міжнародники, а раніше у коментарях пресі фактично підтвердив міністр юстиції України Олександр Лаврінович.

Сам по собі Стокгольмський суд не може зобовязати Україну розраховуватися з РУЕ і його співвласниками, впевнені експерти. Арбітражне рішення винесено проти «Нафтогазу» як корпоративного субєкта, а держава Україна не була учасником арбітражного процесу.

Більше того, за законодавством України «Нафтогаз» є відокремленим субєктом господарювання і держава не несе відповідальності за його зобовязання (що підтверджується, наприклад, пунктом 17 нинішнього статуту «Нафтогазу»), наголошують юристи.

На думку експертів, важливо уникнути підміни понять «держава Україна» і «Нафтогаз»: арбітражне рішення, винесене проти «Нафтогазу», може бути виконано за рахунок активів, що є власністю самого «Нафтогазу»; інша державна власність не може бути стягнута на користь РУЕ. Спроби змусити державу розрахуватися за борги корпоративних суб’єктів мали місце, але всі вони у подібних випадках були безуспішними, зазначили юристи.

Окрім того, комерційний арбітраж не має наддержавної сили. В Україні рішення іноземних судів і міжнародних арбітражів автоматично не діють — в Україні своя правова і судова система. Україна автоматично не зобовязана виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, впевнені експерти.

Так, швейцарська фірма «Нога», за позовом якої Стокгольмський арбітраж виніс рішення проти Росії, так і не змогла стягнути з Російської Федерації 1,4 мільярда доларів, на які вона претендувала. Після багаторічного процесу зобовязання «Нога» перед Росією були продані за 27 мільйонів доларів, нагадують юристи.

Експерти відзначають, що для виконання в Україні рішення Стокгольмського арбітражу повинно бути «легалізоване» українським судом за процедурою, встановленою Цивільно-процесуальним кодексом України. До того ж український суд повинен встановити, зокрема, що арбітражна ухвала винесена компетентним судом і не суперечить публічному порядку України (а сточовно цього є серйозні сумніви).

Крім того, на даний час на «Нафтогаз» розповсюджується мораторій стосовно примусового виконання судових і арбітражних рішень, встановлених законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення стабільного функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Тому, вважають юристи, бажання чинного керівництва України представити рішення шведського арбітражу як істину в останній інстанції, яке слід негайно виконувати, говорить про бажання скоріше отримати підстави для легітимізації виплат «РосУкрЕнерго».

Детальніше читайте у статті Юрія Бутусова «Злочинна халатність: «Росукренерго» вибиває гроші з України руками СБУ» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі