Україна повинна бути готова представити власні пропозиції щодо досягнення домовленостей між країнами-членами Світової організації торгівлі у сфері сільського господарства після свого вступу до СОТ, звертає увагу керівник торговельно-економісної місії у складі постійного представництва України у Женеві Володимир Балута.
Країни-члени СОТ досі не можуть дійти згоди щодо аграрного сектору: розвинені держави наполягають на зменшенні державного субсидіювання та зниженні митних тарифів, у той час як країни, що розвиваються, не поспішають впроваджувати нові правила, вважаючи їх недоцільними для своїх слабких економік.
Однак, за словами Балути, неузгодженості виникають переважно між розвиненими країнами. «Основні розбіжності залишаються у зобов’язаннях щодо граничного рівня ставок мита на сільськогосподарську продукцію: США пропонують значно більші скорочення тарифів, ніж ЄС», — пояснює він.
Разом з тим керівник місії підкреслює, що в умовах прийняття багатьма країнами програми заміщення бензину біопаливом, члени ЄС мають бути зацікавлені у зниженні тарифів. Для виробництва етанолу значну частину посівних площ слід засіяти кукурудзою. Використання посівних площ під виробництво етанолу, а не продуктів харчування, створить передумови для збільшення цін на них. В таких умовах «логіка підказує скасувати всі бар’єри для імпорту продуктів харчування», — зазначає Балута.
Крім того, він припускає, що у найближчому майбутньому енергетичне питання стане головним для СОТівців. «Очевидно, в СОТ буде ініційовано переговори у сфері енергопостачання, у тому числі у сфері послуг з видобування нафти і газу», — прогнозує Балута, наголошуючи, що Україні у цих майбутніх переговорах необхідно захистити власні державні інтереси.
Детальніше читайте у статті Володимира Балути «СОТ: контури, що проступають» у свіжому номері «ДТ».