Експерт: У вітчизняній електроенергетиці процес деградації є домінуючим

Поділитися
В Україні процеси руйнації в енергетиці продовжують домінувати над відновленням і новим будівництвом, через що і сама енергетика, й економіка країни зазнають великих економічних втрат...

В Україні процеси руйнації в енергетиці продовжують домінувати над відновленням і новим будівництвом, через що і сама енергетика, й економіка країни зазнають великих економічних втрат. Про це у статті для «Дзеркала тижня» заявив президент Енергетичної асоціації України Василь Котко.

Він зауважив, що робота з відновлення енергообладнання здійснюється у явно недостатніх обсягах.

«При цьому загрози енергетичній безпеці з віддалених у часі перетворюються на нагальні. Починаючи з третього кварталу минулого року, динаміка негативних процесів, особливо у тепловій електроенергетиці, різко поглиблюється», — наголосив він.

За його словами, найгострішою проблемою є застарілі основні фонди ТЕС, 92% яких уже відпрацювали свій ресурс. Відтак, за невеликими винятками генерація електроенергії здійснюється на обладнанні, яке експлуатується майже півстоліття. Найновіший енергоблок на вітчизняних ТЕС датується 1977 роком, найстаріший — 1960-м, констатував експерт.

«Наслідком роботи на морально і фізично застарілому обладнанні є надвисокі питомі витрати палива і такі ж надвисокі показники забруднення навколишнього середовища, а також дуже низька надійність роботи обладнання, яка з кожним роком знижується. Коефіцієнт корисної дії вітчизняних теплоелектростанцій перебуває у межах 0,25–0,33. Це вдвічі нижче такого ж показника для сучасних когенераційних установок, що зараз вводяться в експлуатацію в Європі та Росії», — зауважив він.

Щодо показників діяльності більшості вітчизняних теплоелектроцентралей (ТЕЦ), то на окремих з них питомі витрати палива перевищують цей же показник для ТЕС до 1,5 разу, а загальні витрати на виробництво електроенергії — у 2,5 разу, відзначив він.

«За роки незалежності в Україні на ТЕС чи ТЕЦ не введено в експлуатацію жодного нового енергоблоку, а спроби серйозно модернізувати кілька енергоблоків ТЕС не можна вважати успішними. В Україні так і не вдалось запустити жодного енергоблоку зі спалюванням вугілля у киплячому шарі», — повідомив експерт.

На думку Котка, енергетика загалом і електроенергетика зокрема за роки незалежності не тільки не просунулася вперед, а й навіть втратила ті позиції у світі, які вона міцно утримувала за часів колишнього СРСР.

«Четвертий квартал поспіль генеруючі компанії теплових електростанцій (ГК ТЕС) України працюють зі збитком. При цьому збитків зазнають як компанії, що входять у державну Національну акціонерну компанію «Енергетична компанія України» (НАК «ЕКУ»), так і приватна компанія «Східенерго» (належить Рінату Ахметову). А це означає, що коштів від реалізації електроенергії об’єктивно недостатньо для покриття навіть собівартості виробництва електроенергії», — відзначив він.

При цьому, на думку експерта, запропоновані Міністерством палива та енергетики сценарії розв’язання цієї проблеми — знизити ціни на вітчизняне вугілля або продовжити залучати нові банківські кредити — на практиці, проблем не вирішують.

«Шлях, який міг би вирішити проблему по суті, — це приведення тарифів на електроенергію для населення у відповідність до реальних витрат на її виробництво і транспортування», — переконаний президент Енергетичної асоціації.

Докладніше читайте у статті Василя Котка «Тарифна політика в енергетиці — камінь спотикання для всієї економіки» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі