Для стабілізації ситуації на енергоринку Україні потрібно домогтися дотримання фінансової дисципліни в енергетичному секторі, а рівень і структура цін мають бути достатніми для залучення коштів для нових інвестицій, пише у своїй статті для «Дзеркала тижня» директор департаменту Світового банку зі сталого розвитку в регіоні Європи і Центральної Азії Пітер Томсон.
«Нагальні потреби енергосектору в інвестиціях становлять майже 3,5 млрд. дол. на рік — близько 3% ВВП. З них 1 млрд. — для газотранспортної системи, 0,5 млрд. — на відновлення централізованого опалення районів, 1 млрд. — енергетичному сектору для модернізації існуючих активів і заміни основного старіючого капіталу, 1 млрд. дол. — для інвестицій у підвищення енергоефективності», — пише банкір.
Разом із тим, експерт Світового банку відзначив, що штучно занижені ціни на енергоносії підривають фінансову стійкість системи, надійність надання послуг, а також фінансування найбільш важливих об'єктів.
«Наприклад, якщо тарифи не буде збільшено, то цього року тільки в секторі природного газу фінансування дефіциту може перевищити 5,3% ВВП. І це не враховуючи відшкодування витрат на інвестиції в геологорозвідку і видобуток, газопостачання і розподіл. У секторах теплопостачання і електроенергетики тарифи також цілком не окупаються», — відзначив банкір.
«Таким чином, перший крок для України — домогтися дотримання фінансової дисципліни в енергетичному секторі, що має стати життєздатним. Рівень і структура цін повинні бути такими, щоб залучити кошти для нових інвестицій», — вважає Томсон.
Ще однією нагальною необхідністю є поліпшення нормативного регулювання в галузі.
«Необхідно посилити нормативну базу, зробивши регулятора — Нацкомісію регулювання електроенергетики — справді незалежним органом і встановивши ціни на основі методології, яка забезпечує достатній рівень цін для покриття операційних витрат і витрат на нові інвестиції. Одночасно необхідно посилити адресний характер соціальної допомоги нужденним категоріям громадян, які не в змозі сплачувати підвищені тарифи», — уточнив експерт.
Докладніше про це читайте в статті Пітера Томсона «Як уникнути енергетичної кризи?» у свіжому номері «ДТ».