Держава не може — «незалежна» біржа допоможе?

Поділитися
Ситуація на вітчизняних заправках продовжує непокоїти уми і спорожнювати гаманці обивателів.

Ситуація на вітчизняних заправках продовжує непокоїти уми і спорожнювати гаманці обивателів. Ціни на автомобільне паливо безупинно повзуть вгору, незважаючи ні на домовленості уряду з основними операторами нафторинку, ні на штрафи Антимонопольного комітету. Проте основною причиною складного становища на ринку нафтопродуктів його учасники називають корупцію...

Не встигли влягтися пристрасті навколо «Лівели» і аукціонів з продажу «своїм» нафти вітчизняного видобутку, як вибухнув новий скандал, який чітко відгонить корупцією, - аукціони з продажу нафтопродуктів.

Ті, хто мав гіркий досвід участі в нафтових аукціонах, добре знають, яку роль може відіграти вибір як способу реалізації товару (аукціони чи торги), так і біржі-організатора. Навіть такий ринковий механізм, як реалізація товару на біржі, в українських реаліях удалося зіпсувати до невпізнанності. Проведення аукціонів «у потрібному руслі» призвело до того, що нафта приватно-державного ВАТ «Укрнафта» реалізовувалася за заниженими цінами і завжди діставалася вузькому колу підприємств, до того ж, за повідомленнями преси, пов’язаних між собою. У результаті чого доступ до нафти українського видобутку мало вузьке коло підприємств «Привату», причому за особливо пільговими цінами.

Ще одна тема - реалізація нафтопродуктів. 12 березня в пресі з’явилося повідомлення про майбутню реалізацію ДК «Укргазвидобування» (входить до структури НАК «Нафтогаз України») нафтопродуктів на відкритих біржових торгах. І що «біржу, на якій проводитимуться торги, на даний момент визначають».

Здавалося б, у чому підступ? Стежимо за хронологією. Вже 18 березня з’являється повідомлення про те, що ДК «Укргазвидобування» виставить на перший аукціон 6,78 тис. тонн і що торги пройдуть 24 березня на майданчику Першої незалежної біржі. Такому серйозному держпідприємству знадобилося всього шість днів, щоб вибрати біржу, на якій проходитимуть аукціони...

Однак у тому ж інформаційному повідомленні міститься і посилання на документ, в якому зазначено обсяги, що їх «Укргазвидобування» виставляє на аукціон. А в документі чітко зазначено, що аукціон проходитиме відповідно до Договору про організацію і проведення аукціонів з продажу енергоресурсів №УГВ2003/21-10 від 26.11.2010 р.

Усе вже вкрадено до нас…

Потенційним біржам - організаторам торгів з продажу державних нафтопродуктів не варто було поспішати з пропозиціями і змагатися в якості та вартості наданих послуг. Тут як у «Операції «И»: «Усе вже вкрадено до нас».

Товарна біржа «Перша незалежна біржа» (ТБ «ПНБ»), попри таку інтригуючу назву, швидше за все, має благословення на свою діяльність у найвищих ешелонах влади. Інакше як пояснити, що біржа, заснована 7 жовтня 2010 року, вже через півтора місяця після свого народження уклала договір на реалізацію нафтопродуктів найбільшого державного НПЗ? Засновники біржі-щасливчика (ТОВ «Калина-Центр» і ТОВ «Ексапрофіт») до біржової торгівлі ніколи стосунку не мали і займаються, відповідно до даних держреєстру, будівництвом, рибництвом і продукцією лісового господарства. Розміру разом узятих статутних фондів засновників «незалежної біржі» не вистачить навіть на те, щоб покрити гарантійне забезпечення, яке вони стягують з учасників перед аукціоном («Ексапрофіт» - 52,5 тис. грн.; «Калина-Центр» - 1000 грн.) (див. документи на сайті DT.UA).

Далі - більше. Умови біржової комісії та гарантійного забезпечення просто дикі: 0,5% - це законодавча межа для бірж, якої жодна з українських бірж не досягає завдяки конкуренції. Але оскільки в «незалежної» конкурентів немає, то й тариф максимальний. Для порівняння: на найбільшій російській біржі нафтопродуктів (СПбМТСБ) комісія - 0,06%, тобто майже вдесятеро нижча. Крім того, що гарантійне забезпечення дуже високе (10%), ніхто не дасть гарантії, що завтра «незалежна біржа» не зникне так само швидко, як з’явилася, прихопивши із собою гроші учасників. Гіркий досвід із «Лівелою» дає підстави припускати, що саме цим і скінчиться.

Кажуть, що «перша незалежна» перебуває під контролем Валерія Роздорожного, колишнього директора московської філії НАК «Нафтогаз України» і колишнього власника Єврогазбанку, який продав 2008 року свою частку в банку Олексієві Івченку. Хто з вищої влади благословив цю угоду, не зовсім зрозуміло. Нафтопродукти перебувають у віданні міністра Юрія Бойка, але ланцюжок може вести і вище, і далі…

Не вір очам своїм

Уважне ознайомлення з умовами проведення аукціонів з продажу нафтопродуктів дає змогу виявити закладений від самого початку обман. Перший - у самій назві «біржові торги». Анонсованих біржових торгів ТБ «ПНБ» не проводить. Замість них - примітивні аукціони, на яких можна маніпулювати учасниками в потрібний організаторові бік і які за визначенням не призначені для реалізації оптових партій сировинного товару. Біржові торги, на відміну від аукціонів, відбуваються в електронній формі, що забезпечує максимальну прозорість.

Обман другий: біржу зареєстровано в Києві по вулиці Мельникова, 12. Насправді ж прийом документів і торги відбуваються за адресою Червоноармійська/Басейна, 1-3/2, зазначеному на сайті. Сусідом залу біржі є стриптиз-клуб «Золотий носоріг». Самих біржовиків, очевидно, таке сусідство не бентежить.

Обман третій. За інформацією самої ТБ «ПНБ», вона займається, крім енергоресурсів, також лісом, продукцією для промислових потреб, товарами народного споживання, сільгосппродукцією та іншими товарами. На сайті біржі в розділі «Результати аукціонів» є інформація лише про останні два розрекламовані у ЗМІ аукціони ДП «Укргазвидобування». Тобто, відповідно до інформації сайта, біржа більше жодних торгів, жодного аукціону не провела? Проте брак хоч якогось досвіду біржової діяльності не завадив, згідно з інформацією учасників ринку, проводити аукціони з продажу природного газу «не для преси» і «під конкретного учасника» на початку 2011 року. Не завадило б правоохоронним органам перевірити цю інформацію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі